5G telefonlar ve sağlığınız: Bilmeniz gerekenler

Süper yüksek frekanslı radyo hava dalgaları kullanılarak 5G’nin piyasaya sürülmesi, cep telefonu radyasyon riskleriyle ilgili eski korkuları da ateşledi.

5G, yıldırım hızında hızlar ve kendi kendini süren otomobiller ve gelişmiş artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimleri gibi yeni teknolojilere güç sağlama yeteneği vaat ediyor. Ama yapabileceğiniz şeyler her bir dip akıntısı 5G 5G bize yapabilecekleri hakkında endişe kaynağıdır.

5G Telefonlar Teknoloji

5G Telefonlar Teknoloji

Dünyanın dört bir yanındaki mobil operatörler, bu beşinci nesil hücresel teknolojiyi kullanmak için yarışıyor. Ve en büyük cep telefonu üreticileri  de 5G el cihazlarını okuyorlar.  Başkan Donald Trump, teknolojinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla ABD’nin Çin gibi diğer ülkelerin gerisinde kalmaması gerektiğini açıkçabelirtti.

Ancak herkes ABD’nin tam buharı ilerletmesi gerektiğine inanmıyor .

5G’yi gerçeğe dönüştürmek için erken dağıtımlarda kullanılan milimetre dalga boyları olarak bilinen çok yüksek frekans spektrumunun halk için olumsuz sağlık etkileri yaratacağı endişeleri vardır .

Bunu izle: 5G ve sağlığın 04:36

Nisan ayında, Belçika hükümeti , baz istasyonlarından yayılan radyasyonun zararlı olabileceği endişeleriyle ilgili olarak Brüksel’de 5G testini durdurdu . Hollanda’daki Parlamento üyeleri hükümeti 5G’ye daha yakından bakmaya çağırıyor . İsviçre, 5G’nininsanlar üzerindeki etkisini izlemek için adımlar atıyor .

ABD’de New Hampshire, 5G ağlarının sağlık etkilerini incelemek için bir komisyon kurmayı düşünüyor . Kongre’deki bazı liderler, potansiyel sağlık riskleriyle ilgili endişelerini dile getiren Federal İletişim Komisyonu’na yazdı. Kaliforniya’daki Mill Valley’de, şehir konseyi yeni 5G kablosuz hücrelerin yerleştirilmesini engelledi .

Bu tür endişeler yeni değil. Yıllardır Tüketiciler hakkında tedirgin olmuştur radyasyonun olası sağlık etkileri gelen her şeyi mikrodalgalar için cep telefonları , radyo havasında çocuklar ve diğer hastalıklarda beyin kanseri, azalan doğurganlık, baş ağrılarına neden olduğu iddiaları tarafından kışkırtılması bileşenlerim, bu teknolojinin tehlikeli olduğu kanıtlanırsa, ailelerinin sağlığı ve mülklerinin değerinin ciddi risk altında olacağından endişe duyuyorlar.ABD Rep. Thomas Suozzi

İnsanların yaşadığı, çalıştığı ve okula gittiği yere daha yakın yerleştirilmesi için çok daha küçük hücre kuleleri gerektiren yeni 5G şebekelerinin yayılması bu korkuları yeniden canlandırıyor. Dünyadaki milletvekilleri ve politika yapıcılar frene basmaya başlıyor.

Gıda ve İlaç İdaresi ve FCC, endişelenecek bir şey olmadığını söylüyor. Kurumlar, çoğu araştırmada, cep telefonlarından ya da hücre kulelerinden gelen radyo frekansı sinyalleri ile hastalık arasında bir bağlantı bulamadığını söylüyor. Ancak, 2011 yılında, Dünya Sağlık Örgütü , cep telefonlarının bazı beyin kanserlerine neden olabileceğinive kanser ile cep telefonu radyasyonu arasında bir bağlantı bulunma olasılığını açık bıraktığını söyledi.

Eleştirmenler, 5G teknolojisi için milimetre dalga boyu kullanma güvenliğinin test edilmediğini ve ABD ve dünyadaki bu yeni nesil ağları dağıtmak için yarışa başlamadan önce daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

 

FCC, 1996’dan bu yana cep telefonu güvenlik standartlarını güncellemediği için eleştirildi. Eleştirmenler, seviyelerin en son kablosuz teknolojiye göre gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor. Ajans, cihazların ABD’de güvenli bir şekilde satılıp satılamayacağını belirlemek için SAR olarak bilinen bir değeri veya spesifik emme oranını kullanır . SAR, verilen kütle başına vücutta emilen güç miktarını ölçer. FCC, SAR seviyesi tavsiyelerini yaklaşık 25 yıl içinde güncellemese de, diğerleri sınırları gözden geçirdi. Bu yılın Mart ayında, IEEE mühendislik grubu güvenlik seviyelerinin1996’dan beri olduğu gibi kalmasını tavsiye etti .

Sonuç olarak, 5G’nin sağlık riski oluşturup oluşturmadığını kesin olarak söyleyemiyoruz. Bu konuda daha iyi anlaşmanıza yardımcı olmak için CNET bu SSS bölümünü bir araya getirdi.

Hücresel sinyallerle ilgili sorun nedir?

Radyasyon, herhangi bir kaynaktan enerjinin yayılmasıdır. Bu, vücudunuzdan gelen ısının bile radyasyon olarak sayıldığı anlamına gelir. Ancak bazı radyasyon türleri sizi hasta edebilir.  

Elektromanyetik spektrumdaki güç seviyelerine göre radyasyon türlerini düzenleyebiliriz. Daha düşük frekanslı daha büyük dalga boyları daha az güçlü iken yüksek frekanslarda daha küçük dalga boyları daha güçlüdür. Bu spektrum iki farklı kategoriye ayrılır: iyonlaştırıcı ve iyonlaştırıcı olmayan.

Ultraviyole ışınları, X ışınları ve gama ışınlarını içeren iyonlaştırıcı radyasyon zararlı formlardır. İyonlaştırıcı radyasyondan çıkan enerji atomları parçalayabilir ve DNA’dakihücrelere zarar verebilecek ve kansere neden olabilecek kimyasal bağları parçaladığı bilinmektedir . Bu nedenle FDA, gereksiz X ışınlarına karşı uyardı. Güneşe maruz kalmanın cilt kanserine neden olmasının da nedeni budur.

Elektromanyetik spektrumu gösteren grafik
Elektromanyetik spektrum iki kategoriye ayrılır: iyonlaştırıcı ve iyonlaştırıcı olmayan. Bazı 5G dağıtımları için kullanılması beklenen yüksek frekanslı milimetre dalga boyları iyonlaştırıcı olmayan kategoridedir.CNET

İyonlaştırıcı olmayan radyasyon daha düşük frekanslara ve daha büyük dalga boylarına sahiptir. DNA’nın kimyasal bağlarını parçalamak için yeterli enerji üretmez. Örnekler arasında radyo frekansı veya RF, FM radyo, TV sinyalleri ve geleneksel 3G ve 4G servisini kullanan cep telefonları gibi radyasyon bulunur.

5G servisinin kullanacağı spektrumun kilit bloklarından biri olan mikrodalga ve milimetre dalga boyu radyasyonu aynı zamanda iyonlaştırıcı olmayan (görünür ışık olduğu gibi) kabul edilir ve hücrelere doğrudan zarar veren enerji üretmez. Wi-Fi yönlendiriciler, garaj kapısı açıcıları, havaalanı güvenlik tarayıcıları ve telsizler gibi yaygın cihazlar düşük frekanslı mikrodalgalar kullanır.

Bu, cep telefonu radyasyonunun kansere neden olmadığı anlamına mı geliyor?

Bu var komplike . Bazı uzmanlar, bu cihazlardan gelen radyasyonun, hücrelerde oksidatif stres gibi başka bir biyolojik mekanizma yoluyla hücrelere zarar verebileceğinden şüphelenmekte ve bu da iltihaplanmaya neden olmaktadır ve kanser, diyabet ve kardiyovasküler, nörolojik ve akciğer hastalıklarına neden olduğu bulunmuştur. Son yirmi yılda gerçekleştirilen binlerce çalışmadan, sonuçlar karışık. Amerikan Kanser Topluluğu’na göre , RF cep telefonunda geleneksel cep telefonu servisinin kullanımı konusunda şimdiye kadar yayınlanan çalışmaların çoğu, tümörlerin gelişimi ile bir bağlantı bulamamıştır .

Ancak grup, bu çalışmaların çoğunun, bazı şüpheler bırakan önemli sınırlamaları olduğunu kabul ediyor.5G, henüz tanımlanmamış olan, gelişen bir teknolojidir.Michael Wyde, toksikolog

Yine de, ne Çevre Koruma Ajansı ne de Ulusal Toksikoloji Programı resmi olarak RF radyasyonunu kanser nedeni olarak sınıflandırmamıştır. Ancak, 2011 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nün Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı, RF radyasyonunu, belirli bir beyin tümörü tipine bağlantılar önerdikten sonra “insanlara kanserojen” olarak sınıflandırdı. Ancak ajans ayrıca kanıtların sınırlı olduğunu da kabul etti.

Sadece referans için, kahve ve turşu sebzeleri, RF ile aynı “muhtemelen kanserojen” kategorisindedir.  

Bir pulmoner hekim ve epidemiyolog olan Jonathan Samet ve 2011’de IARC’nin komitesine başkanlık eden Colorado Halk Sağlığı Okulu dekanı Jonathan Samet, “Epidemiyolojik çalışmalardan ve elektromanyetik radyasyonun biyolojik etkilerine ilişkin diğer araştırmalardan bazı kanıtlar var” dedi. “Ancak bütün kanıtlar güçlü değil.”

Sonuç olarak, komite cep telefonlarının güvende olduğunu kesin olarak söyleyemedi, ancak onların da güvensiz olduklarını söyleyemedi. Samet, RF gibi iyonlaştırıcı olmayan radyasyonun hücrelerde değişikliklere neden olabileceği konusunda daha yüksek kaliteli araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl, Ulusal Toksikoloji Programı ayrıca , erkek sıçanlarda yüksek 2G seviyesine maruz kalma ve 3G cep telefonu radyasyonu ile kanserli kalp tümörleri arasında bir bağlantı bulmuş olan on yıllık farenin çalışmasının kesin sonuçlarını da yayınladı . Çalışma ayrıca, maruz kalan sıçanların herhangi bir radyasyona maruz kalmamış diğer sıçanları da geride bıraktığını buldu.Samsung, LG, Motorola: Ne kadar sürede 5G telefonlar bekleyebiliriz?13 FOTOĞRAF

İnsan cep telefonuna radyasyona maruz kalma ve kanser için ne anlama geldiği hala belli değil. Çalışmalara katılan araştırmacılar, sıçanların maruz kalma seviyelerinin, insanların maruz kaldıkları maruz kalma ile karşılaştırılamadığını belirtti, çünkü sıçanlar, tüm vücutlarında, cep telefonları için izin verilenden dört kat daha yüksek yoğunluk seviyelerinde RF radyasyonu aldılar. Bu arada, insanlarda RF radyasyona maruz kalma kafaya lokalizedir ve düşük güç seviyelerindedir.

Bu araştırmacılar ayrıca bu çalışmaların bize 5G’nin etkileri hakkında çok fazla şey söyleyemediğini kabul etti.

Çalışmalar üzerinde toksikoloğa liderlik eden Michael Wyde, “5G henüz tanımlanmamış yeni ortaya çıkan bir teknolojidir.” Dedi. “Şu anda anladığımızdan, muhtemelen çalıştığımızdan büyük ölçüde farklı.”

Telefon endüstrisi, 5G de dahil olmak üzere cep telefonu radyasyonunun zararlı bir etkisi olmadığını savunuyor.

Telsiz endüstrisi derneği CTIA, “5G de dahil olmak üzere, kablosuz cihazlardan ve ağlardan gelen radyo frekansı enerjisinin, uluslararası bilimsel toplumun fikir birliğine göre sağlık sorunlarına yol açtığı gösterilmemiştir” dedi. Grup bu SSS’yi cep telefonu radyasyonu ve olası sağlık etkileri üzerine bir araya getirdi .

5G, insanlar için daha büyük sağlık riskleri yaratır mı?

5G ile ilgili endişeler, önceki kablosuz servis kuşağı olan 2G, 3G ve 4G ile ilgili endişelere benzer. Aslında, ABD’de 5G’nin, önceki kablosuz jenerasyonların kullandığı frekans bantlarının bazılarının, 2.5GHz, 3.5GHz ve 3.7GHz-4.2GHz bantlarındaki orta bant spektrumunun yanı sıra düşük bant 600MHz frekansları dahil, kullanması beklenmektedir. . Ancak AT&T ve Verizon gibi operatörler de 5G için daha yüksek frekans bantlarını hedef alıyor. FCC, 24GHz ve 28GHz bantlarında zaten hava dalgalarını açık artırmaya çıkardı. Bu yılın ilerleyen saatlerinde 37GHz, 39GHz ve 47GHz bantlarındaki lisansları açık artırmaya çıkaracak. 

Bu daha çok endişe verici olan “yüksek bant” spektrumu olarak adlandırılır, çünkü daha yoğun radyo dağıtımları gerektirir. Radyasyonun bu yüksek frekans bantlarındaki etkileri hakkında daha az araştırma var. Bununla birlikte, bu yüksek bant frekansları hala iyonlaştırıcı değildir. Daha önce belirtildiği gibi, iyonlaştırıcı olmayan radyasyon DNA’yı parçalamak ve doğrudan kansere yol açabilecek hücrelerde değişikliklere neden olmak için yeterli enerjiye sahip değildir.

Doylestown, Pennsylvania'da bir sokak köşesinde bir telefon direğinde bir 5G radyo hücresi.
Milimetre dalga frekanslarını kullanan 5G şebekeleri, her birkaç mil yerine birkaç blokta bir küçük kuleler gerektirecek ve bazı insanların hücre kulesi radyasyonuna maruz kalmasını artıracağından korkacak.

Ancak araştırmacılar iyonlaştırıcı olmayan radyasyonun hücrelerdeki oksidatif stres gibi bazı biyolojik zincir reaksiyonlarını başlatacağını keşfederse, 5G ile ilgili olabilir.

Kullanılan süper yüksek frekanslı milimetre dalga boyları nedeniyle 5G’ye özgü ek endişeler de vardır. Milimetre dalgalar üzerinden iletilen sinyallerin menzili sınırlıdır ve duvarlar veya hatta ağaçların yaprakları gibi engellere nüfuz edemediğinden, bu frekansları kullanan şebekeler her şehir bloğunda radyoları, milleri üzerinden sinyal ileten 4G dişliye ihtiyaç duyacaktır.

Bu, 5G’nin 3G veya 4G dağıtımları olarak beş kat daha fazla altyapıya ihtiyaç duyacağı anlamına geliyor. Sadece sinyalleri ileten daha fazla 5G telsizi olacak, ancak telsizlerin size daha yakın olması gerekecek.

İnsanlara bu kadar yakın sinyaller ileten cihazların hacmi, New York’tan bir Demokrat olan Rep. Thomas Suozzi gibi aktivistlerin ve milletvekillerinin ilgisini çekiyor.  

FCC’ye bu yılın başlarında yazdığı bir mektupta, “Küçük hücreli kuleler, bölgemdeki evlere yakın yerleşim bölgelerinde kuruluyor” dedi . “Bu antenlerin, küçük bir çocuğun yatak odasının penceresinin dışındaki doğrudan ışık kutuplarına monte edildiğini duydum. Tabii ki, kurucularım bu teknolojinin gelecekte tehlikeli olacağı, ailelerinin sağlığı ve değerlerinin düşmesinden endişe duyuyorlar. mülkler ciddi risk altında olacak. “

Aktivistler ne diyor?

Aktivistler, cep telefonu radyasyonunun insan sağlığını etkilediğini gösterdiğini belirttiklerini ve bu cihazların güvenliği belirleninceye kadar 5G dağıtımlarının durmasını istediklerini belirttiler. 

Washington Eyalet Üniversitesi’nde biyokimya ve temel tıp bilimleri profesörü olan profesör Martin Pall, kanıtların cep telefonu radyasyonunun tehlikeli olduğunu açıkça belirtti. Mevcut araştırmalardan elde edilen sonuçların, cep telefonu radyasyonu ile kanserden kısırlığa ve depresyona kadar çok çeşitli tıbbi hastalıklar arasında net bağlantılar olduğunu söyledi.

Pall bir röportajda “Yaptığımız şey sağlığımızı yok etmek” dedi. Eğer 5G konuşlandırmaları durmazsa, “biz bir toplum olarak hayatta kalmamızla uğraşıyoruz” dedi. 

Pall bu düşüncede yalnız değil. Sosyal medya ve diğer çevrimiçi forumlar benzer öngörülerle doludur. Viralete giren Facebook’ta yayınlanan bir Kasım 2018 gönderisi , 5G testiyle Hollanda’da 300 kuşun gizemli ölümünü suçladı . (Test aslında aylar önce gerçekleşti.) Bu forumlarda, telefon endüstrisi hakkında, cep telefonu radyasyonunun tehlikeleri hakkındaki verileri bastırmaya çalışan çok fazla konuşma var. Forum katılımcıları, tütün endüstrisi tarafından sigara içmenin tehlikelerini gizlemek için kullanılan aynı aldatıcı taktiklerin kablosuz endüstrisi tarafından kullanıldığını söylüyor. 

07-5g-protesto-nyc-may-15-2019
New York City’deki protestocular, sektör ağların güvenli olduğunu kanıtlayana kadar 5G dağıtımını durdurmak istiyor.Sarah Tew / CNET

Cep telefonu güvenliği konusundaki komplo teorileri yıllardır var olmasına rağmen, son zamanlarda 5G’nin yutturmaca ile daha fazla dikkat çekti. Mart ayında yayınlananbir New York Times makalesinde , Rus propaganda ağı RT America’nın, 5G’den gelen zararlarla ilgili yayın yapan hikayelerin ön saflarında yer aldığını belirtti.

San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki Oakmore Mahalle Avukatlığı Grubu gibi topluluk grupları, Pall ve diğerleri tarafından, belediye meclisi toplantıları ve diğer topluluk forumları sırasında çevrelerinde 5G’nin konuşmasına karşı çıkan bazı tartışmalara değindiler. 

Capitol Hill’deki milletvekilleri dikkat çekti. Senatör Connecticut’tan bir Demokrat olan Richard Blumenthal ve Temsilciler Meclisi’nden Kaliforniya Temsilcisi Anna Eshoo da dahil olmak üzere birçok Demokrat , FCC’nin 5G’nin güvenli olduğunu göstermesini istiyor. 

Bilim ne diyor?

Yaklaşık 50 yıldır radyo frekansı enerjisinin sağlığa olan etkilerini inceleyen Pennsylvania Üniversitesi’nde biyomühendislik profesörü olan Kenneth Foster gibi uzmanlar, Pall ve diğer 5G aktivistlerinin, destekleyen araştırmalardan elde ettiği bulguları ortaya koyduğunu söylüyor Cep telefonu radyasyonu ile sağlık tehlikeleri arasında çelişkili veya bağlantı bulamayan diğer araştırmaları görmezden gelirken görüşleri.Mevcut araştırmalar hakkında daha sistematik incelemelere ve sağlıkla ilgili son noktalara odaklanan daha iyi yapılmış çalışmalara ihtiyacımız var.Kenneth Foster, biyomühendislik profesörü, Pennsylvania Üniversitesi

Radyo frekansına maruz kalma sınırlarını belirlemek için IEEE’nin standartlar komitesinde bulunan Foster, en az yirmi yıldır çalışılan 3G ve 4G radyasyon seviyelerinden farklı olarak, kullanmanın biyolojik etkileri konusunda çok fazla araştırma olmadığını kabul ediyor 5G servisi için milimetre dalga boyları.

DSÖ’nün 2011’de cep telefonu radyasyonu komitesine başkanlık eden Samet, cep telefonu radyasyonu insanlarda tümör büyümesine neden olursa, popülasyon çalışmalarına dayanmak için henüz erken olduğunu söyledi. Sigaraların, epidemiyologlar için akciğer kanseri ile sigara tütünü arasındaki bağlantıyı fark etmeleri için kitlesel üretime başlamasının en az 20 ila 25 yıl sürdüğünü söyledi. Yaygın cep telefonu kullanımı nispeten yeni olduğu için, cep telefonu radyasyonuna maruz kalma nedeniyle bir kanser salgını görmeden önce birkaç yıl uzakta olabileceğimizi söyledi.

Sinyallerin milimetre dalga boylarında bilinen herhangi bir biyolojik etkisi var mı?

Savunma Bakanlığı, 1990’ların sonlarında ve 2000’lerin başlarında, milimetre dalga boylarının ölümcül olmayan bir silah olarak kullanılmasına yönelik bazı çalışmalara sponsor oldu.

Ordunun kullandığı ” aktif reddetme ” teknolojisi, 94GHz’in üzerindeki çok yüksek frekanslı milimetre dalga boylarını, deriye zorlukla giren ve verici kapatıldığında veya kişi ışından dışarı çıktığında durduran yoğun bir yanma hissi üretmek için kullanır.

Foster, IEEE ve Uluslararası İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu’nun bu seviyeyi, bu seviyelerin çok altında olan 5G milimetre dalgasının kullanımı için güvenlik sınırlarını belirlemek için kullandığını belirtti.

Cep telefonu güvenliğini düzenleyen kurumlar ne diyor?

FCC Başkanı Ajit Pai, ajansın “kablosuz servislerin ve cihazların güvenliği konusunda yüksek öncelikli” olduğunu belirtti. Ajansın RF’ye maruz kalma konusundaki kılavuzunun EPA’nın yanı sıra IEEE, İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyondan Korunma Uluslararası Komisyonu ve Radyasyondan Korunma ve Ölçüm Ulusal Konseyinden gelen rehberlikten geldiğini söyledi.

“FCC, uygun RF maruz kalma seviyelerine ilişkin sağlık ve güvenlik kurumları ve kuruluşlarının uzmanlığına güvenmektedir” dedi. “Bu kurumlar RF ile ilgili konularda geniş tecrübe ve bilgi birikimine sahip ve uygun maruz kalma sınırlarını bildirebilecek yayınlanmış bilimsel çalışmaları değerlendirmek için önemli miktarda zaman harcadılar.”

Cep telefonlarının güvenliğini sağlamaktan da sorumlu olan FDA, “cep telefonu radyo frekansı enerjisine maruz kalma için geçerli güvenlik sınırlarının halk sağlığını korumak için kabul edilebilir kaldığına inanmaya devam ettiğini” söyledi.

ABD’deki şehirler ve kasabalar 5G dağıtımını durdurabilir mi?

San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki ve ülkenin diğer kısımlarından bazıları da dahil olmak üzere pek çok yerel yönetim, şirketlerin teknolojinin insanlara zarar vermediğini kanıtlamaları konusunda ısrar ederek 5G’yi durdurmaya çalışıyor. Ancak 1996 tarihli Telekom Yasası, yerel yönetimlerin cep telefonu dağıtımını engelleme nedeni olarak sağlık veya güvenlik endişelerini kullanmalarını yasaklamaktadır .

Bir şehir cadde boyunca yürürken iki kişi cep telefonları üzerinde konuşmak.
Uzmanlar, cep telefonu kullanımına bağlı sağlık riskinin olup olmadığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor. Sergei Malgavko

Foster, ekipman üreticileri FCC’nin güvenlik standartlarına uyduğu sürece, ajansın 5G dağıtımını durduramayacağını söyledi. Ve bunun için iyi bir sebep olduğunu savundu.

“Düzenleyici sistem, RF yayan ekipman üreticilerinin, doğrudan toksisite çalışmaları yürütmek yerine FCC güvenlik sınırlarına uyumu doğrulamasını gerektiriyor” dedi. “Bu, yeni tanıtılan tüm cihazlar için tutarlı bir şekilde yapılsaydı, temel olarak, herhangi bir yeni RF ürününü durduracaktı.”

Yalnızca 2019 yılının ilk altı ayında, FCC tüm frekans aralığında 21.000’den fazla RF yayıcı cihazı onayladı.

“Bunların hiçbiri, kapsamlı toksisite testlerine tabi tutulmadığını tahmin ediyorum” dedi. “Ancak hepsinin, diğer birçok düzenlemeyle birlikte FCC güvenlik sınırlarına uyduğu gösterildi.”

Peki 5G milimetre dalga servisi güvenli mi?

Uzman kuruluşlara ve şu ana kadar yapılan çalışmalara göre, 5G milimetre dalgasının önemli bir sağlık riski olduğunu öne sürecek bir şey yok. Ancak uzmanların çoğu daha kaliteli araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. 

Foster, “Ben de dahil herkes, 5G’nin olası biyolojik etkileri hakkında daha fazla araştırma yapmak istiyor gibi görünüyor” dedi. “Ama ihtiyacımız olmayan şey daha fazla balıkçılık keşif gezisi ve literatürün dikkatlice seçilmesi. Mevcut araştırmalar ve sağlıkla ilgili son noktalara odaklanan daha iyi yapılmış çalışmalar hakkında daha sistematik incelemelere ihtiyacımız var.”

 

Leave a Reply