Aloevera Yetiştiriciliği | Bakımı, Çimlendirmesi ve Çoğaltması

901

Aloevera yetiştiriciliği nasıl yapılır sorusu ile karşı karşıya kalırız. Son dönemlerde cilt bakımlarında ve yanık gibi tedavilerde kullanılan aloe veranın kullanım alanı oldukça arttı. Bununla birlikte aloe vera yetiştiriciliği popüler hale gelmeye başladı. Afrika kökenli olup Liliaceae familyasına aittir aloevera bitkisi. İçerisinde bulundurduğu jel kısmında 18 amino asit, 12 vitamin ve 20 mineral bulundurur.

Aloevera yetiştiriciliği
Aloevera yetiştiriciliği

Aloeveranın yaklaşık olarak 400 çeşidi bulunmaktadır. Aloe arborescens, aloe aristata, aloe dichotoma, aloe nyeriensis, aloe variegata, aloe barbadensis, aloe wildii en çok yetiştirilen ve bilinen aloe vereçaşitleridir. Aloe vera bitkisini yetiştirmek zor bir işlem değildir. Evde de kolaylıkla aloe vera yetiştirebilirsiniz.

Aloe vera yetiştiriciliği yapmak için aloe veranın bulunduğu yerin iyi güneş alması ve akşamları esintili olması gerekir. Aloe veranın sulama işlemini yaparken çok dikkat edilmelidir. Sık ve fazla sulamadan uzak durulmalıdır. Fazla sulanması sonucunda köklerde çürümeye sebep olabilirler. 8 derece ve 10 derece altında olan sıcaklıklarda kesinlikle dışarıda bırakılmamalıdır.

Aloevera Yetiştiriciliği

Güney Afrika, Tropikal, Madagaskar, Ürdün, Hint Okyanusu ve Arap Yarımadası’ndaki çeşitli adalara özgü olan bir bitkidir. Birçok türünde büyük, sapsız, kalın ve etli yapraklı bir rozeti vardır. Başka türleri ise etli yaprakların oluşturduğu dallı ya da dalsız bir sapa sahiptir. Aloe veranın yapraklarının renkleri griden parlak yeşile değişiklik gösterir. Kimi türleri benekli ve çizgili olabilirler. Aloe vera dünya tarihinde kayıt altına alınan en uzun süreli bitkisel ilaçtır.

Aloevera Bakımı

Aloevera bakımı tahmin ettiğinizden daha kolaydır. Tropik bölgelere özgü olan bu bitkini yetiştirmesi oldukça kolaydır. Evlerde de sıklıkla büyütülen bitkiler arasında olan aloevera bitkisini güneş ışığı alan aydınlık bir bölgede tutmalısınız. Bulunduğu ortamın sıcaklığı 8 derecenin altına düşmemelidir. Aloevera yetiştiriciliği yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli yöntem sulama yöntemidir. Püf noktası ise sulama yapılmadan önce toprağının kuru olmasına dikkat edilmesidir.

Aloevera bitkisinin %95’i sudan oluşur ve bu yüzden hafif bir soğuk ortamda donabilirler. Fazla sulama yapıldığı zamanda köklerinin çürümesine neden olabilirsiniz. Toprağın nemleneceği kadar sulamanız yeterlidir ve toprağı kuruyana kadar tekrardan bir sulama yapmayınız. Aloeveranıza saksıda bakıyorsanız ve saksısını değiştirdiyseniz en az 2 gün su vermeyiniz. Köklerinin yeni toprağa alışması için onlara fırsat veriniz.

Aloevera yetiştiriciliği için önemli olan bakımlar; sulama, ışık alan bölge ve sıcaklıktır. Bunlara sahip bir ortamınız varsa eğer kolaylıkla aloevera yetiştirebilirsiniz.

Aloevera Köklendirme ve Çoğaltma

Aloe vera köklendirme ve çoğaltma yöntemi kendiliğinden oluşur. Aloe vera bitkisi belirli olan bir olgunluğa ulaştığı zaman kökünden yavru vermeye başlar. Köklerini ayırmadan önce yavru aloe veranın 7,5 cm uzunluğuna ulaşmasını beklemelisiniz. Eğer istenilen uzunluğa ulaşmazsa ayırdığınız saksıda ihtiyaç duyduğu mineralleri vermekte zorlanabilirsiniz.

Aloe vera yetiştiriciliği yaparken yavru ayırmalarına çok dikkat etmelisiniz. Yavru aloe verayı sterilize edilmiş bir bıçak yardımı ile ana kökten ayırınız ve 2 gün boyunca loş, serin bir ortamda bekletiniz. Yavru kök yara aldığı için direkt olarak toprakla temas etmesi ya da su alması durumunda ölmesine neden olabilir. 2 günün sonunda kuru toprağa yavru aloe veraları dikin ve bir hafta boyunca sulama işlemi yapmayınız.

Aloevera Toprağı Nasıl olmalı

Aloe vera toprağı nasıl olur sorusu herkes tarafından merak edilen bir sorudur. Toprağının içerisinde perlit kullanımı çok önemlidir. Perlit volkanik bir kayaçtır ve toprakta bulunduğu zaman toprağın havalanmasını arttırır. Aynı zamanda da drenaj sağlar. Aloe vera yetiştiriciliği yapılırken aloe vera toprağının bitki kökünün oksijen alabileceği şekilde olmalıdır.

Aloe vera yetiştirecek olduğunuz toprağa perlit gibi maddeler karıştırdığınız zaman daha verimli bir bitki elde edersiniz. Bu tür maddeler toprakta bulunursa eğer yabani otların yetişmesini engellemiş olursunuz. Toprağın çok fazla sulanmasından kaçınılmalıdır. Toprağın nemli kalması aloe vera yetişmesi için oldukça yeterli olacaktır.

Evde Aloevera Yetiştiriciliği

Evde aloe vera yetiştiriciliği yapmak isteyenler için oldukça kolay bir yöntemi vardır. Dışarıda bulunan ortamdan daha kolaydır evde aloe vera yetiştirmek.  Aloe vera yetiştirmek için uygun koşulları sağladığınız taktirde olumlu sonuçlar alırsınız. Aloe vera yetiştiriciliği yapmak zahmetsizdir ve püf noktalarını bildiğiniz zaman hiçbir şey yapmanıza gerek bile kalmaz.

Evde aloe vera yetiştirmeyi düşünüyorsanız eğer kesinlikle kilden oluşan bir saksı kullanmalısınız. Evinizde bulunan pencerelerden en iyi ışık alanı aloe vera yetiştirmek için seçmelisiniz. Aloe veranın ışık alması oldukça önemlidir. Evin sıcaklık derecesine dikkat etmelisiniz. Toprağının nemini elinizle kontrol ediniz ve kuru ise toprağı nemlenecek kadar sulamalınız. Sulamasını saksının altında bulunan tabağa dökerek sulama yapabilirsiniz.

Aloevera yetiştiriciliği yaparken yavru aloeveralara dikkat edilmesi gerektiğini söylemiştik. Aynı şekilde saksında bulunan yavru aloe veraların anlatılan uzunluğa ulaştığın zaman kökten ayırarak bir peçetenin üstünde bekletmelisiniz ve yeni toprağı kuru saksıya dikmelisiniz.

Aloevera Bitkisi Satmak

Aloevera bitkisini satmak isteyenler için oldukça fazla seçenek vardır.  Aloe verayı fide halinde satabilirsiniz ya da kozmetik firmalarına da satışını gerçekleştirebilirsiniz. Fide olarak satış yapmak isterseniz çok fazla bir zahmete girmenize gerek kalmaz ve internet üzerinde birçok fide alıcısı bulabilirsiniz.

Aloevera yetiştiriciliği yapıldıktan sonra satış aşaması oldukça daha kolaydır. Evlerde dekoratif olarak kullanılan aloe vera aynı zamanda bitkisel olarak bakım ürünlerinde de kullanılır. Bunun için evde aloe vera yetiştirmek bu bakımdan da tercih meselesi haline geliyor. Duruşu ve kullanış alanından dolayı çok tercih edilen bu bitkinin fide halinde satışı oldukça kolay haline geliştir.

Diğer türlü aloevera jeli satışı yapmak için biraz bilgi birikimine ihtiyacınız var. Aloe veranın jelini özenle ve doğru çıkartmanız oldukça önemlidir. Eğer jel çıkartma konusunda yetersizseniz ve özenle çıkartamazsanız bitki olarak satışını gerçekleştirebileceğiniz hazır aracılar ile iletişime geçiniz. Bu aracılar belirli olan yüzde kar kesintisi ile aloe veraları sizden alır. Genellikle alınan aloe veralar gemiler arayıcılığı ile yurt dışına gönderilir. Kozmetik ürünlerde önemli yer edinen aloe vera bitkisinin üretimi de oldukça fazladır. Aloe vera yetiştiriciliği alanı her geçen gün artarak ve karlı bir oranla büyüme göstermektedir.

Okuyunuz: Avokado Yetiştiriciliği

Aloevera Yetiştirecek Olanlara Öneriler

Aloevera yetiştirecek olanlara öneriler olarak şunları sıralaya biliriz;

  • Ilıman ortamda aloevera yetiştirmek gerekir.
  • Bol ışık alan bir bölge olması gereklidir.
  • Bol sulama yapılmamalıdır.
  • Çok soğuk bir ortamda aloeverayı bulundurmayınız.
  • Toprağın içinde perlit olmalıdır. Toprağın hava alması son derece önemlidir.
  • Köklerin ayrımını yaparken son derece dikkat etmelisiniz.
  • Aloeverayı saksıda besliyorsanız eğer yerini değiştirmeyiniz.

Aloevera yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilerin yapması gerekenler tamamen bunlardır. Oldukça kolay yöntemlerle verimli sonuçlar alabilirsiniz. Tropik koşulları seven bu bitkinin çeşitleri sayesinde bulunduğunuz ortamın koşullarına göre bir aloevera çeşidi bulabilirsiniz. Evde yetiştirdiğiniz aloeveralar ile cilt bakımınızı, saç bakımınızı yapabilirsiniz. Aloe vera aynı zamanda çok iyi bir yanık kremidir. Bilinen en eski bitkisel ilaç olan aloeveranın tarihi geçmişi de oldukça eskidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here