Ananas Yetiştiriciliği | Ananas Nerede Yetişir?

1793

Ananas yetiştiriciliği son yıllarda ülkemizde oldukça artmıştır. Uygun toprak özelliklerine sahip alanlarda yetiştirilebilen ananasın nasıl ekildiği ve nasıl yetiştirildiği, oldukça merak edilen konular arasında yer alır. Ananas Türkiye’de nerede yetiştirilir ve nasıl bir iklime ihtiyacı vardır gibi sorular, tarım ile uğraşmak isteyen birçok girişimcinin merak ettiği ortak sorulardır. Evde ananas nasıl yetiştirilir ve ne zaman hasat yapılır gibi sorular da hem çiftçilerin ve hem de küçük girişimcilerin merak ettiği bir diğer sorudur.

Ananas Yetiştiriciliği
Ananas Yetiştiriciliği

Ananas hem meyvesi ile hem de suyu ile tüketilen bir meyvedir. Bu nedenle ananas pazarına dünya genelinde oldukça büyük talep vardır. Boyut olarak 90 cm yüksekliği bulunan ananas bitkisi her daim yeşil kalır. Çiçekleri oluştuğunda konik bir şekil alır. Kırmızı menekşeyi andırır. Ananas ise olgunlaştıktan sonra son derece tatlı ve sulu bir meyve olur.

 

Ananas Yetiştiriciliği

Ananas Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır
Ananas Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Ananas, Bromeliaceae familyasına bağlı olan bir meyvedir ve sıcak iklim koşullarında yetişir. İlk olarak Brezilya’da Jean de Lery tarafından bulunan ananas, daha sonra İngiltere sınırına götürülmüş ve ardından da Fransa’da yetiştirilmeye başlanmıştır.

Bilimsel açıdan bakıldığında ananas, Plantae alemine bağlıdır ve Magnoliophyta bölümünde yer alır.  Liliopsida sınıfına dâhildir ve Poales takımının bir üyesidir. Bromeliacceae sınıfında yer alan ananas tür olarak da A.Comosous türünden bir meyvedir.

Ananas günümüzde tüm dünya genelinde yenilen bir meyve olsa da ilk ekildiği topraklar Amerika kıtasında yer alan Brezilya ile Paraguay’dır.  Ticari olarak yüksek değere sahip olan ananas yetiştiriciliği, tropikal ve subtropikal bölgelerde her yıl ekilerek dünya pazarlarına sunulan bir meyvedir.

 

Ananas Nasıl Yetiştirilir?

Ananas, sıcak iklim koşullarının bulunduğu hemen her bölgede yetiştirilebilir. Türkiye genelinde ananas yetiştiriciliği için en uygun olan bölgeler Akdeniz, Marmara ve Ege bölgeleridir. Bu bölgeler hem ılık hem de nemli bir havaya sahiptir. İdeal sıcaklık ise 28 ile 30 derece arasıdır. Meyvenin oluşumu için gerekli olan sıcaklık 22 ile 24 derece arasıdır ve bu bölgeler bu nedenlerle ananas yetiştirmek için oldukça idealdir. Ananas nasıl yetiştirilir ve ne zaman hasat edilir gibi sorular birçok toprak girişimcisi tarafından araştırılır.

Ananas yetiştirmek için toprağın humus bakımından zengin olması gerekir.  Toprak bünyesi zengin olan ve drenajı kuvvetli olan bölgeler ananas yetiştirmek için tercih edilebilir. Tam olgunlaşan ve hedeflenen boyuta ulaşan ananaslar yetiştirebilmek için dinlenmiş humus topraklara ihtiyaç vardır.

Ananas yetiştirmek için tercih edilen toprakların olması gereken pH değeri 5 ila 5,5 aralığıdır.  Toprakta yer alacak olan organik madde oranının ise %2 olması gerekir. Ekim öncesinde toprak çok iyi bir şekilde pulverize edilirse, verimli sonuçların alınması mümkün olur. Pülverizatör işlemi sonrasında 2-3 gün dinlendirilen toprak ananas yetiştiriciliği için hazır olur.

 

Ananas Nerede Türkiye’de ve Dünya’da Nerede Yetişir?

Ananas ülkemizde uygun hava ve toprak bütünlüğünün sağlanması ile kolayca yetiştirilebilecek bir meyvedir.  Ananas Türkiye’de ve dünyada nerede yetişir sorusunun oldukça geniş bir cevabı vardır. Türkiye’de genelde sıcak kıyılarda yetişen ananas, dünya genelinde de tropikal topraklarda yetiştirilebilen bir meyvedir. Dünya genelinde ananas yetiştiriciliğinin en sık olduğu ülkeler;

 • Hawaii Adaları,
 • Kosta Rika,
 • Honduras,
 • Meksika,
 • Brezilya,
 • El Salvador,
 • Filipinler,
 • Nikaragua,
 • Dominik Cumhuriyeti,
 • Çin,
 • Hindistan,
 • Nijerya,
 • Endonezya,
 • Tayland,
 • Kolombiya’dır.

Geniş anlamda Güney Amerika ülkeleri olarak geçen bu ülkeler hem iklim hem de yeterli sulama açısından ananas yetiştiriciliği için oldukça ideal koşullara sahiptir.

 

Ananas Ne Zaman Ekilir?

Ananas ekmek için en uygun olan mevsim aralığı sonbahar ya da ilkbahardır. Ananas ne zaman ekilir sorusuna yanıt arayan ananas yetiştiricileri bahar döneminde humuslu toprağa ekim işlemini gerçekleştirerek bitkinin toprağa tutmasını bekleyebilirler.

Ananas ekimi diğer meyvelerden farklıdır. Ananas, tohumu ile birlikte kök ve kök boğazlarının oluşturduğu sürgünler ile üretilen bir meyvedir. Ekim öncesinde yetiştiriciler uygun koşulları sağladıktan sonra 3 ila 20 ay gibi bir süre dikkatli bir şekilde bakım yaparlarsa, ağırlığı 2 kiloya kadar ulaşan sulu ve lezzetli ananasların hasadını yapabilirler.

Ananas yetiştirme işlerinde ananasın çoğaltılması işlemi vejetatif yollar ile yapılır. Bununla birlikte son gelişen teknolojiler ile birlikte çiftçiler tohum yöntemini de tercih edebilir. Tohum tercih edecek olan çiftçilerin, ekim zamanından önce tohumdan fide elde etmeleri ve fideleri yeterli boyutlarda yetiştirmesi gerekir.  Ekim dönemine yakın zamanlarda yaklaşık olarak 15-20 santime ulaşan fideler artık toprağa ekilmeye hazır hale gelir.

Okuyunuz: Romanov Koyunu Yetiştiriciliği

Ananas Fidesi Nasıl Elde Edilir?

Ananas yetiştirmek için etkili olan bu yöntem, hem kökün toprağa kolay uyum sağlaması hem de büyümenin hızlı olması açısından oldukça yararlıdır. Genelde tarım işlerinde tohum ile ekim yöntemi pek fazla tercih edilmez. Bu yöntem sadece ıslah çalışmaları için kullanılır. Ananas yetiştiriciliği anlamında da tohum yerine ekim öncesinde fide kullanmak her anlamda çiftçilere zaman kazandırır. Ananas fidesi nasıl elde edilir diye merak eden girişimciler ilk fide için bir adet olgunlaşmış ananas satın alarak işe başlayabilirler.

Ananas fidesi elde etmenin en kolay yolu hazır bir ananasın yaprak kısımlarını kesmek ve bu kökü filizlendirmektir. Bunun için girişimciler;

 • Olgun halde bulunan ananasın meyvesini yapraklarından dikkatlice ayırmalıdır. Bu aşamada kullanılacak olan kısım yeşil olan kök kısmıdır ve bu nedenle koparma esnasında köke hassas davranılması gerekir.
 • Bıçak yardımı ile de kolayca kesilebilecek olan kökün en altında bulanan yapraklar teker teker koparılarak kök ortaya çıkartılmalıdır.
 • Ekim için uygun boya gelecek kadar yaprakların kopartılmasının ardından, bu kökü 3-4 gün güneşte bekletmek ve suyunu kurutmak gerekir.
 • Kökün kurumasının ardından kavanoz benzeri bir cam içerisinde bir miktar suda bu kök bekletilmelidir. Bu aşama biraz zaman alacağından acele edilmezse çiftçiler ilk ekim için son derece verimli fideler elde edebilirler.
 • Suda meydana gelecek olan filizlenmenin ardından kökün dikkatli bir şekilde toprağa ekilmelidir. Bu aşamada toprağın sıkı olması ve kökün hava almaması önemlidir. Dikkatli yapılacak bir ekimin ardından kökün toprakla bütünleşmesi beklenmelidir.
 • Ekimi takip eden süreçte köklere can suyu verilmesi ile fide elde etme ve ekim işlemi sonlanmış olur.

Ananas yetiştiriciliğini tarım usulü yapmak isteyen girişimciler yine bu yol ile oldukça memnun edici sonuçlar alabilirler. Birçok ülkenin tercih ettiği fide ile ananas ekimi yöntemi ile kısa süre içerisinde üretim miktarını artırmak ve daha fazla sayıda ekim yapmak da mümkün olur.

 

Ananas Hasadı Ne Zaman Yapılır?

Ananas yetiştirmek isteyen girişimciler için merak edilen bir diğer konu bu meyvenin ne zaman hasat edileceğidir. Ananas hasadı ne zaman yapılır sorusuna verilecek cevap, temmuz ve ağustos aylarıdır.

Ananas yetiştiren çiftçilerin burada bilmeleri gereken detay, ananasın mutlaka tam olgunluğa erişmeden önce hasat edilmesi gerektiğidir. Ananas, hasadından sonra pazarlara ulaşım için geçilecek olan zaman hesaba katılarak, tam olgunlaşmadan toplanmalıdır. Bu nedenle ananas yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilerin ananas %75, %80 oranlarında olgunlaştığı dönemde ananasları toplaması gerekir.

Ananas hasadında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunur. Çiftçiler bu durumlara uyarak sezon sonunda verimli bir hasat gerçekleştirebilirler.

 • Öncelikle hasadı keskin bir bıçak ile yapmak gerekir.
 • Hasat esnasında meyvenin sapı yaklaşık olarak meyvenin üzerinde 5 ile 7 cm aralığında kalmalıdır.
 • Meyve hasadı esnasında meyveye verilecek en ufak bir hasar bile meyvenin çürümesine neden olur. Bu nedenle dikkatle yaklaşılmalı ve kesim darbesi haricinde meyveye bıçak ile müdahale edilmemelidir.

 

Ananas Ağacı Getirisi ve Kazancı

Son dönemlerde Türkiye’de tropikal meyve yetiştiriciliğine olan ilgi oldukça yüksek bir seviyededir. İklim koşullarının uygunluğu ve tarımı destekleyici faaliyetler ile birçok yeni girişimci özellikle tropikal meyve yetiştiriciliği için ilk adımı atmış ve oldukça güzel sonuçlar almıştır. Ananas ağacı getirisi ve kazancı da, birçok tropikal meyveye göre oldukça yüksektir.

Son dönemlerde gelişen pazar seçenekleri ile çiftçiler de üretimlerinde çeşitliliğe gitmiştir. Bunun sonucunda da pazar tezgâhlarında artık hiç daha önce görülmeyen meyveler üreticilere sunulur. Ananas, uzun yıllardır üretimi bulunan ancak son dönemde getirdiği yüksek gelirler nedeni ile birçok çiftçinin öncelikli ekim listesinde yer alan tropikal bir üründür.

Ananas gibi tropikal meyvelerin artık dilimler halinde satışına başlanması ile elde edilecek olan kâr oranı da ciddi oranda yükselmiştir. Tüketicilerden gelen yoğun ilgi üzerine marketler de artık birçok çiftçiden bu ürünlerin üretimine ilişkin yoğun taleplerde bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında, tropikal meyve ekimi düşünen çiftçiler için en ideal meyve ananastır.

 

Serada Ananas Yetiştiriciliği

Ananas, yetiştirilmesi en kolay ve zevkli olan tarım çeşitleri arasında yer alır. Birçok çiftçinin favorisi olan ananas hem kolay yetişmesi hem de oldukça yüksek getiri bırakması nedeni ile tercih nedenidir. Serada ananas yetiştiriciliği ile son dönemde hız kazanan tropikal meyve üretimi pazarına hızlı bir giriş yapan çiftçiler kısa süre içerisinde verimli sonuçlar alabilir ve yüksek kârlı işler başarabilirler.

Ananas meyvesini hem tarlada hem serada hem de saksıda yetiştirmek mümkündür. Ancak en verimli sonuçların alınabilmesi için geniş arazilerde ekilmesi tavsiye edilir. Serada uygun iklim koşullarını ve verimli toprakları elde eden girişimciler yıl bazında hedeflediklerinin daha üzerinde ananas hasadı sağlayabilirler.

 

Ananas Hangi Mevsimde Yetişir?

Ananas, yaz meyvesidir. Tropikal iklime ait olan bu meyveler yıl geneli göze alındığında mart ayı itibari ile hasat edilmeye başlar. İlk verimin mart ayında alınmasının ardından ikinci ve asıl büyük hasat temmuz ayında başlar. Ananas meyvesi tam olgunlaşmadan toplandığı için hasat süresi uzundur.  Ananas hangi mevsimde yetişir ve yılda kaç kez ürün verir gibi sorular çiftçilerin ve yeni girişimcilerin sık merak ettiği konular arasında yer alır.

Ananas meyvesi ekimin yapıldığı zamanın ardından ilk hasat senesinde bir bitkide 1 adet ananas vermektedir. Ancak ekimin devam ettiği ikinci sene bir bitki üzerinden 2 adet ananas hasat etmek mümkün olur. Ananas yetiştiriciliği alanında yapılan üretimi ve ekimi büyütmek isteyen çiftçiler, ilerleyen yıllarda ananas fidelerini yenileyerek daha verimli sonuçla alabilirler.

 

Ananas Ekimi ve Gübrelemesi

Ananas ekimi çok fazla zahmetli değildir. Ancak ananasta beklenen verimi elde etmek için toprağın uygun koşullarının sağlanması gerekir. Ananas ekimi ve gübrelemesi konusunda çiftçiler gerekli bilgilere sahip olarak gerçekleştirdikleri ekim işleminden ilk yılda son derece sulu bir ananas hasadı sonucu elde edebilirler.

Ananas, yüksek miktarda azot ile potasyum ihtiyacı duyan, güçlü köke sahip olan bitkiden yetişir. Azot, meyvede iriliği sağlayan bir element olduğu için, özellikle tarımda oldukça önemlidir ve sık kullanılır. Verimi artırdığı ispatlanan azot ile birlikte toprakta yeterli miktarda magnezyumu da bulundurmak, meyvenin yetişme evresinde ağırlık kazanmasını sağlar.

Ananas yetiştirmek isteyen çiftçiler toprakta ekimin ardından Mayıs ile Eylül ayları arasında haftalık periyotlar ile toprağa bu elementleri verir ise sonuçların başarılı olması kaçınılmazdır.

 

Ananas Yetiştiriciliği Yapacak Olanlara Tavsiyeler

Tropikal meyve üreticiliği son dönem hem birçok çiftçinin ilk tercih ettiği hem de birçok yeni girişimcinin yöneldiği bir tarım alanıdır. Ülkemiz genelinde sahip olduğumuz elverişli topraklar birçok tropikal meyve üretimi için son derece elverişlidir.

 • Ananas yetiştiriciliği yapacak olanlara tavsiyeler konusunda ilk önemli konu doğru bölge seçimidir. Yeni girişimciler ve mevcut girişimciler eğer tarım için doğru bölgeyi tercih ederlerse, başarı kaçınılmaz olur. En verimli koşullar Akdeniz bölgesindedir. Bu bölgede uygun olan topraklar eğer gerekli gübre desteği ile güçlendirilirse çiftçiler aynı yıl hasat yapabilirler.
 • Çiftçilerin önem vermesi gereken bir diğer konu ekimin yapıldığı alanın çıplak güneşi net bir şekilde almasını sağlamaktır. Ananas yetiştiriciliği bol güneş ister ve toprağın gölge görmemesi gerekir.
 • Ananas yetiştiriciliği konusunda bir diğer önemli tavsiye sulamadır. Ekim aşamasından itibaren hasada kadar ananas bol su ister. Suyun yeterli derecede verilmemesi, anansın gelişiminde gerekli olan verimi sağlamaz. Hem iri boyutlu hem de içi sulu ananaslar hasat edebilmek için sulamaya her aşamada önem vermek gerekir.
 • Ananas yetiştirme tavsiyeleri arasında bir diğer önemli konu ekim aralığıdır. Ananas, kökü son derece güçlü ve uzun olan bir bitkidir. Bu nedenle çok sık ve zemine yakın şekilde ekilmemesi gerekir. Ekim aralarında en az kökün çapı kadar boşluk bırakılmalı ve 15-20 cm derinliğe ekilmesi tavsiye edilir.

 

kaynak: https://www.tropicalpermaculture.com/growing-pineapples.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here