Antibiyotik Nedir ?Nasıl Kullanılır ?

Hemen her rahatsızlıkta akla gelen ilk ilaç olan antibiyotiğin kullanımı konusunda ülke olarak son derece sağlıksız bir profile sahibiz. Kelime anlamı itibariyle “hayata karşı” anlamına gelen antibiyotik, sadece bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılması gereken bir ilaç türüdür. Aksi takdirde gereksiz yere antibiyotik kullanımı vücuttan olumsuz etkilere yol açabilir.

Antibiyotik

Antibiyotik

Antibiyotik Nasıl Kullanılmalı ?

Vücudumuzda hastalıklara yol açan birçok farklı bakteri çeşidi vardır. Bu bakterilerle de savaşmak üzere üretilen antibiyotik çeşitleri vardır. Bu sebeple hasta olunması durumunda vücudumuzda bulunan bakteri türüne göre antibiyotik kullanılmalı. Bunun için de bakteri türüne göre antibiyotik kullanımı için mutlaka bir uzman hekime başvurulmalı. Bilindiği üzere uzun süre antibiyotik kullanımının da vücuda pek çok zararı vardır. Bu sebeple iyi hissedilmesi durumunda antibiyotik kullanımının bırakılması gerekmektedir.

Yanlış Antibiyotik Kullanımının Zararları

Antibiyotiklerin hatalı kullanımı, bakteriler üzerinde her ne kadar etkili olsa bile, sonraki tedavilerde bakterilerin ilaçlara karşı olan direnci artar. Bu durumda bakterilerin sebep olduğu herhangi bir hastalığa yakalanıldığında bu hastalıktan kurtulmak daha zor bir hale gelecektir.

Antibiyotiğin bakteri direncini arttırmasının yanı sıra uzun süre kullanımında karaciğeri yorar ve geçici bir süre de olsa karaciğerin etkisinin azalmasına sebep olur.

Antibiyotik, Grip ve Soğuk Algınlığını Geçirmez

Antibiyotiğin en çok kullanıldığı hastalıklara baktığımızda soğuk algınlığı ve gribi üst sıralarda görüyoruz. Halbuki bu hastalıklar virüsle ortaya çıkan hastalıklardır. Bu sebep bakterilere karşı kullanılan bir ilaç çeşidi olan antibiyotiğin grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşmesinde olan etkisi sıfırdır.

Leave a Reply