Antisosyal Kişilik Bozukluğu (ASPD) Nedir? Tedavisi Var mı?

12

Antisosyal kişilik bozukluğu (ASPD) bir zihinsel sağlık durumudur. ASPD’li kişiler başkalarına karşı nasıl davranacaklarını anlayamayabilirler. Davranışları genellikle saygısız, manipülatif veya umursamazdır. ASPD’nin yönetimi ilaç veya psikoterapiyi içerebilir.

Antisosyal Kişilik

Yüz yüze veya online terapi konusunda alanında uzman psikoterapist kadrosu ile İzmir Nora Psikoloji Kliniği Antisosyal kişilik bozukluğu sorunlarınızı yönetmenizde deste olacaktır.

Antisosyal kişilik bozukluğu (ASPD) nedir?

Antisosyal kişilik bozukluğu (ASPD) bir zihinsel sağlık durumudur. ASPD’li insanlar başkalarına karşı saygısızlık gösterirler. Sosyal olarak kabul edilen normlara veya kurallara uymazlar. ASPD’li kişiler yasaları çiğneyebilir veya çevrelerindeki insanlara fiziksel veya duygusal zarar verebilir. Sonuçları göz ardı edebilir veya eylemlerinin sorumluluğunu almayı reddedebilirler.

ASPD birçok kişilik bozukluğundan biridir. Kişilik bozuklukları, birinin düşünme veya davranma şeklini etkiler.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Belirtileri ve Nedenleri

Antisosyal kişilik bozukluğuna (ASPD) ne sebep olur?

ASPD’nin tek bir nedeni yoktur, ancak aşağıdaki faktörler bir kişinin bozukluğu geliştirme riskini artırabilir:

 • Biyoloji: ASPD’li kişilerde olağandışı serotonin seviyeleri olabilir. Serotonin, ruh halimizi ve mutluluk duygularımızı düzenleyen beyindeki bir kimyasaldır.
 • Çevre: Erken çocuklukta travma veya istismar, yaşamın ilerleyen dönemlerinde ASPD geliştirme riskini artırır.
 • Genetik: Bazı bireyleri ASPD geliştirmeye yatkın hale getirebilecek bazı genetik faktörler olabilir. Bununla birlikte, durumdan sorumlu olduğu düşünülen tek bir genetik faktör yoktur.
 • Yaşam tarzı: ASPD’li kişilerin yaklaşık yarısının ayrıca uyuşturucu veya alkol kötüye kullanımı ile ilgili sorunları vardır.
 • Cinsiyet: Erkeklerin ASPD geliştirmesi kadınlardan daha olasıdır.

Antisosyal kişilik bozukluğunun (ASPD) belirti ve semptomları nelerdir?

Antisosyal kişilik bozukluğu olan kişiler şunları yapabilir:

 • Fiziksel olarak agresif olma veya öfke kontrolü sorunları
 • Dikkatsiz davranma.
 • Sorunları için başkalarını suçlama.
 • Suç işlemek.
 • Başkalarını manipüle etme veya aldatma.
 • Kırıcı eylemler için pişmanlık göstermeme.

Teşhis ve Testler

Antisosyal kişilik bozukluğu (ASPD) için bir test var mı?

ASPD’yi teşhis edebilecek kan testi veya görüntüleme muayenesi yoktur. Bir sağlık uzmanı geçmişinizi dikkate alacak, fizik muayene yapacak ve semptomlarınızı değerlendirecektir.

Bir psikiyatrist veya psikolog davranışınızı değerlendirir. Şunların kalıplarını ararlar:

 • Başkalarının haklarına saygı duymamak.
 • Sonuç kaygısı olmayan dürtüsel eylemler.
 • Sorumsuz veya dikkatsiz eylemler.

Ayırıcı tanı nedir?

Ayırıcı tanı, benzer semptomlara sahip birkaç sağlık durumu arasında ayrım yapmak anlamına gelir. Bazı bozukluklar ASPD’yi taklit edebilir, bu nedenle sağlık uzmanınızın doğru tanı koyması önemlidir. Bu bozukluklar şunları içerir:

 • Sınırda kişilik bozukluğu veya kararsız ruh halleri ve manipülatif davranış.
 • Narsistik kişilik bozukluğu veya şişirilmiş bir öz-önem duygusu.
 • Madde kötüye kullanımı bozukluğu veya uyuşturucu veya alkol bağımlılığı.

Yönetim ve Tedavi

Antisosyal kişilik bozukluğunun (ASPD) tedavi seçenekleri nelerdir?

ASPD için belirlenmiş bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, ilaç tedavisi veya yüz yüze veya online terapi seçenekleri, belirli davranışları kontrol etmeye yardımcı olabilir. Çalışmalar, ASPD semptomlarının 24-44 yaşları arasında sık karşılaşıldığını ve 45 yaşından sonra iyileşme eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Antisosyal kişilik bozukluğu (ASPD) için ilaç tedavisi?

İlaç tedavisi genellikle ASPD’nin yanı sıra yalnızca saldırganlık / öfke kontrol problemleri, depresyon veya düzensiz ruh hali olan kişilere yardımcı olur. Uzmanlar şunları önerebilir:

 • Beyninizdeki serotonin seviyelerini düzenleyebilen antidepresanlar. Örnekler arasında sertralin ve fluoksetin bulunur.
 • Şiddet içeren davranışları veya saldırganlığı kontrol edebilen antipsikotikler. Örnekler arasında risperidon ve ketiapin bulunur.
 • Ruh hali veya davranıştaki ciddi değişiklikleri yönetmeye yardımcı olan duygudurum düzenleyiciler. Örnekler arasında lityum ve karbamazepin bulunur.

Psikoterapi, antisosyal kişilik bozukluğuna (ASPD) nasıl yardımcı olabilir?

Bilişsel davranışçı terapi, bir kişinin düşünce ve davranışını değiştirmeye odaklanan bir danışmanlık türüdür. ASPD tedavisi, insanların davranışlarının başkalarını nasıl etkilediğini düşünmelerine yardımcı olabilir. ASPD’li biri bireysel terapi, grup terapisi, online terapi veya aile terapisinden yararlanabilir.

Antisosyal kişilik bozukluğu (ASPD) önlenebilir mi?

ASPD’yi önlemenin bir yolu yok. Ancak davranış bozukluğu çocuklukta erken yakalanırsa, terapi yetişkinlikte ASPD gelişimini engelleyebilir.

Antisosyal kişilik bozukluğu (ASPD) tamamen tedavi edilebilir mi?

Antisosyal kişilik bozukluğunun tedavisi yoktur. İnsanlar genellikle durumu yaşamları boyunca yönetirler. Ancak ilaç ve terapi, bozukluğun belirli yönleriyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Doğru tedavi, davranışınızı ayarlamanıza ve çevrenizdekilere verilen zararı azaltmanıza yardımcı olabilir. Sağlıklı ilişkilerin sürdürülmesi ve bir destek sistemi, ASPD’nin uzun vadeli yönetiminde kilit faktörlerdir.

Antisosyal kişilik bozukluğu geliştirdiğinizi veya bir yakınınızın bu sorunla karşı karşıya olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka bir uzmanla görüşmelisiniz. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, online terapi yanında uygun görüldüğü takdirde ilaç tedavisi de alabileceğiniz İzmir Nora Psikoloji Kliniği, semptomlarınızı yönetmenizde destekçiniz olacaktır. Daha fazla bilgi almak ve online psikologlarla görüşmek için https://norapsikoloji.com/online-terapi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here