Ayak Kokusunu Giderme Yolları

Yaz aylarında ayak kokusu herkesi rahatsız eder. Bu makalemizde ayak kokusuna çözüm bulacağız. Ayakkabılarınızı dışarı atsanız da ayak kokusundan kaçamıyorsanız ilk yapmanız gereken bunun sebebini tespit ediniz. Bundan sonra yapacağınız birkaç ufak işlemle ayak kokusundan tamamen kurtulacaksınız.

Ayak Kokusunun Nedeni:

Ayak kokusu

 

Ayak kokusunun genel olarak sebebi enfeksiyondur. Ayak kokusunu size haber veren şeyler sararan tırnaklar, kurumuş bir deri, derinizin soyulması, cildinizin kaşınması, ayaklarınızın kızarması, sertleşmesi vs.

Ayak Kokusundan Kurtulmak İçin:

Ne yapmalıyım?

 

Üstte saydığımız habercilerden herhangi birinin belirtisi varsa ayak doktorundan randevu alın. Tedavi olmaktan kesinlikle kaçınmayın yoksa sorun sürekli ilerleyecek ve kötüleşecektir. Ayaklarınız sağlıklı, temiz, düzgün, güzel görünüyor fakat kokuyorsa, o zaman basit bir iki işlem var. Duş alırken ayak parmaklarınızın arasını, ayaklarınızı güzelce keseleyin ve kurumaya bırakın tamamen kurusunlar. Nemi alması için deodorant sıkabilirsiniz. Dr. Sutera “sevdiğiniz koltuk altı deodorantını da kullanabilirsiniz” demiştir.

Bazı ayakkabılarımız kalitesinden mi, kullanılan malzemeden mi artık bilinmiyor ama ayaklarımızı çok kötü kokuturlar.

Kokan Ayakkabılarınızdan Kurtulma Yöntemi:

Ayakkabı kokusu

 

Doğal çoraplar giyin ve her gün değişik ayakkabı giyerek ayakkabılarınızın tamamen kurumasını sağlayın. Ayakkabılarınıza özel koku gidericileri sıkabilirsiniz. İçlerine ilaçlı pudra veya kabartma tozu dökebilirsiniz. Ayrıca ayakkabınızı bir poşetin içine koyup bir gece boyunca derin dondurucu da bırakabilirsiniz. Dr. Jacqueline Sutera “Soğuk kokuya sebep veren bakterilen çoğunu öldürür” demiştir.

Leave a Reply