Benimle Evlenir Misin? Filmi Yorumları ve İncelemesi

Jane, otuzlu yaşlarda ve yönetici asistanı olarak çalışan yalnız bir kadındır. Erken yaşlarda annesini kaybeden Jane, küçük kız kardeşini bir anne gibi büyütmüş ve bu sebeple kardeşinin aksine daha sorumlu ve dürüst bir birey haline gelmiştir. Fakat Jane’in dışardan görünenin aksine çılgın bir yönü de vardır; çocukluğundan beri hissettiği, gelinlere yardım etme duygusu. Bu duygu Jane’I; evlilikle ilgili yazıları okumaya ve gelinlerin en mutlu gününde her türlü ihtiyaçlarını karşılayan  bir nedimeye dönüştürmüştür. Fakar Jane sıradan bir nedime değildir. Düğününe katıldığı her gelin kendisine davetliler önünde teşekkür eder ve ne kadar değerli bir insan olduğunu anlatır. Jane kimi zaman gelinin gidemediği gelinlik provasına giderken kimi zaman da tuvaleti gelen gelinlere yardım eder. Nedimeliği bir görev gibi benimseyen Jane, 27 farklı düğünde giydiği nedime kıyafetlerini bir dolapta saklar ve birbirinden çılgın ve çirkin elbiselere baktıkça huzur bulur. 

Benimle Evlenirmisin Filmi

Benimle Evlenirmisin Filmi

Bir kadın hayal edin ve o kadının hayattaki en büyük amacı gelinleri mutlu etmek ve düğün sürecinde onların her türlü ihtiyacını karşılamak olsun. Profesyonel olarak işi bu olmasa da büyük bir titizlikle gecede iki düğüne birden gidip iki gelinin de düğünlerini hayatlarının en güzel gecesi haline getirsin. İşte Jane, tam olarak hayal ettiğiniz bir kadın hatta, daha bile fazlası! 

Aşk hayatı vasat görünen Jane, asitanlığını yaptığı yöneticiye delicesine aşıktır ve açılamaz. Fakat yaramaz kız kardeşinin yanına gelmesiyle yolları kesişen patronu ve kız kardeşi kısa sürede yakınlaşıp evlenme kararı alır. Hayatı boyunca kimseye hayır diyemeyen Jane, kardeşinin patronuna yalanlar söylemesine ve kendisini çok farklı bir insan olarak tanıtmasına içerler. Tesadüfi olarak tanıştığı ve hayranı olduğu evlilik yazarı Kevin’in tavsiyeleriyle kendi olmaya karar verir ve nişan yemeğinde kardeşinin bütün sırlarını ortaya döker. Fakat her ne kadar içindeki öfkeye yenilse de Jane’in içinde barındırdığı iyi insan yaptıklarından ötürü büyük pişmanlık duyar.

Filmde komedi unsurlarını Jane’in ve Kevin’in diyalogları oluştururken, tipik romantik komedilerdeki gibi ağır bir romantizme yer verilmez. Filmi izlenmesi kolay ve elverişli hale getiren de bu hafif tondur. Jane her ne kadar patronuna aşık olsa da olaylar karşısında kısa sürede patronuna olan ilgisini yitirir ve gerçek aşkının peşinden koşar. Bu filmde de; bir romantik komedi klişesi olarak esas kızın aşık olduğu erkeğin peşinden gidip aşkını itiraf etmesi göstermiştir. Bu final şekli, her ne kadar farklı olmaya çalışsa da filmi sıradanlığın pençesine düşmekten alıkoyamamıştır.

Leave a Reply