Blogger Olmak | Blog Yazmak ve Blog Yazarlığı Rehberi

827

Şuan okuduğunuz blog üzerinde toplam 100’ün üzerinde yazım var. Bu yazı ise size deneyimlerimi anlatacağım en keyifli makale benim için. Blogger olmak isteyenler ve blogger nasıl olunur diyenler için rehber niteliğinde olacak. Bu siteyi kurmadan önce blog nasıl yazılır hakkında en ufak bir bilgim yoktu. Tamamen sıfırdan başlayarak bu siteyi kurdum. Bu yolda yaptığım hatalar ve doğrular size rehber niteliğinde olacak. Öncelikle Blogger ne demek size ondan bahsedeyim.

Blogger Olmak
Blogger Olmak

Blogger, kişisel yazılardan oluşan bir web sitesi. Yazarken şahsi dil kullanmanız gerekir. Ancak bunu yapmak zorunda değilsiniz. Yani haber sitelerinde ki yazılarda olduğu gibi 3. bir şahıs dili kullanarak da blog yazabilirsiniz. Blog ile web sitesi aynı kavramlar. Değişen bir şey yok. Önemli olan sizin nasıl yazmak istediğiniz.

 

Blog yazmaya ilk başladığımda blog ile web sitesini ayrı kavramlar olarak düşünürdüm. Halbuki ikisi de aynı kavramlar. Yukarıda yazdığım gibi şahsi dil ile sadece kendi yazılarınızdan oluşan bir site yaptıysanız blog yazmış olursunuz. Eğer 3. bir şahıs dili kullanıyorsanız web sitesi açmış olursunuz. Eğer blog yazarak para kazanmak istiyorsanız veya başarılı bir blogger olmak istiyorsanız bu kavramların hiç bir önemi yok. Sizin için değişen bir şey olmayacak. Blogger olmak isteyenler için bu yazıda teknik detaylar bulamayacaksınız. Teknik detayları benden daha iyi anlatacak bu konuda uzman olan siteler var. Ancak size anlatacaklarımı dikkate alırsanız emin olun hem 6 ay hem de iki katı para kazanacaksınız. Aynı zamanda kaliteli bir site sahibi olacaksınız.

 

Cupy.Net 1 yıllık bir emek sonucunda günlük 3 bin tekil ziyaretçi ve 6 bin oturum sayısına sahip başarılı bir site.Bu benim şahsi görüşüm.Sıfırdan başlayarak oluşturulmuş ve alanında otoriter bir site.Sitede bulunan 160 makalenin %90’ı Google da ilk 2 sayfada yer almaktadır.

 

Blogger Olmak İçin Başlangıç

Blogger Olmak İsteyenler İçin Başlangıç
Blogger Olmak İsteyenler İçin Başlangıç

Blogger olmak için WordPress ile site kurmayı öğrenmeniz gerekir.Hiç kod bilgisine veya teknik bilgiye ihtiyaç duymadan kolaylıkla bir site kurabilirsiniz.Sıfırdan bir blog kurmak en fazla 1 haftanızı alacak.İhtiyacınız olan teknik bilgiyi blogger nasıl olunur diye yazdığınızda Google da kolaylıkla bulabilirsiniz.Size bahsettiğim gibi blog kurmak gerçekten kolay.Ancak yapılan başlangıç hataları yüzünden ilk 2 ayda pes edenler ve havlu atanlar var.Peki blogger olmak isteyenlerin başlangıçta yaptıkları hatalar neler?İlk önce size bunları anlatarak başlayayım.

 

Para Göz Bir Blogger Olmak

Paragöz bir blogger olmak
Paragöz bir blogger olmak

Blogger olmak istiyorsanız kesinlikle ilk amacınız para kazanmak olmasın.Tamam anlıyorum sonuçta bu işi para kazanmak için yapıyorsunuz.Herkes öyle.Ancak bu işin işleyiş kuralı bu.Aklınızda para kazanmak olduğu sürece kaliteli işler çıkaramazsınız.Öncelikli olarak amacınız ziyaretçilerinize fayda sağlamak olmalı.

 

Google Algoritması hayatımda gördüğüm en adaletli sistem.Harcadığınız emeklerin karşılığını er ya da geç mutlaka alırsınız.

 

Bazı sitelerde gördüklerimi size anlatayım.Hatta forum sitelerinde en çok bahsedilen yanlışlardan.300 kelimelik veya 600 kelimelik makaleler yazarak blog yazmak.Google ilk başlangıçta blog sitelerine bir şans tanıyıp 300 veya 600 kelimeler ile yazılmış yazıları üst sıralara çıkartır.Hatta bu yazılar işe yaramayan sadece google algoritmasına yönelik yazılar olsa dahi bu olur.Ancak önemli olan Google da ilk sıraya çıkmak değil, ilk sırada kalıcı olmaktır.İlerleyen zamanlarda Google ziyaretçilerin o yazı içerisinde kaç dakika durduğuna, yorum yapılıp yapılmadığına, paylaşım sayısına, hemen kapatılıp başka bir siteye bakılması oranına bakmaya başlar.Sonuç ise hüsran.Makale çoktan google çöplüğünde yerini almış olur.Başarısız bir blogger nasıl olunur diye tecrübe etmek istiyorsanız bu hatayı deneyebilirsiniz.Bu size en az 1 yıl kaybettirir.

 

Sabırsız Bir Blogger Olmak

Sabırsız bir Blogger Olmak
Sabırsız bir Blogger Olmak

Blog yazarak para kazanmak bir çok sitede veya reklamlarda karşınıza çıkmıştır.Evet blog yazarak kolaylıkla para kazanabilirsiniz.Ancak işin raconunu bilmeniz lazım.Emin olun blog yazarak para kazanmak Youtube’dan daha kolay.Tabi bu konuda sabırlı olmanız gerekiyor.İlk başlangıçta 2 günde bir, 3 günde bir veya en kötü haftada 1 tane makale paylaşın.Google da bu yazdığınız makalelerin hak ettiği yeri alması için en az 6 aya ihtiyacınız var.Hatta bu süre 1 yıl dahi olabilir.Yeter ki kaliteli bir içerik yazmış olun.Çok kaliteli yazmış olduğum bir yazının Google da 1 yıl sonra üst sıralara çıktığı dahi oldu.Bu konuda sabırlı olun ve Google’a güvenin.Er ya da geç hakkettiğiniz sıralamada yerinizi alacaksınız.

 

Kopya İçerik Oluşturmak

Kopya içerik oluşturmak
Kopya içerik oluşturmak

Makale yazarken farklı sitelerden bilgi alıyor olabilirsiniz.Bu gayet normal.Sonuçta çok iyi bildiğiniz bir konuda blog yazacaksınız diye bir kural yok.Araştırmacı bir yazar da olabilirsiniz.Ama emek hırsızlığı yapıp, yorum katmadan bir sitedeki tüm yazıları kopyalamak Google dan ceza almanıza neden olacak.İlk başlarda Google bunu anlamayabilir.Hatta ziyaretçi sayınız kopyaladığınız yazı ile artabilir.Ama mutlaka bir gün Google dan size bir mail gelecek.”Kopya içerik nedeniyle ceza aldınız.”

 

Ziyaretçilerin aradığı bilgi, parça halinde birden fazla sitede yer alabilir.Sizin yapmanız gerek o bilgileri işleyip tek bir makale halinde ziyaretçiye sunmak.Google 2018 yılında tarihindeki en büyük değişikliğine gidiyor.Artık kullanıcıların Google üzerinde oyalanmasını istemiyor.Direkt bilgi veren siteleri ile en üst sıralara çıkarmaya çalışıyor.Başarılı bir blogger olmak için bütün bilgileri tek bir makalede kendi yorumlarınız ile birleştirin.Kötü bir yazar olabilirsiniz.Bunun önemi yok.Ziyaretçi zaten gerekli bilgiyi almak için elinden geleni yapıp o yazıdaki bilgileri alır.Bunu deneyerek görebilirsiniz.

 

Makale Satın Alan Blogger Olmak

Makale Satın Alan Bir Blogger Olmak
Makale Satın Alan Bir Blogger Olmak

Google üzerinde yaptığınız araştırmalarda karşınıza çıkan makalelerin %80’i satın alınmış makalelerden oluşur.Sadece makale yazarak para kazananlar var.Size hatta makale satın alarak blog yazmanız konusunda tavsiyede bulunanlar olacak.Bu hataya sakın düşmeyin.Ne kadar para kazanacağınızı bilmeden makale satın alıp ilerlemeye çalışmak en büyük hatanız olacak.

 

Size yukarıda para kazanmayı düşünerek içerik oluşturmaya çalışmayın dedim.Makale yazanlarının neredeyse hepsi bu işi para kazanmak için yapar.Daha çok kazanmak için günde 10’larca makale yazar.Bu makaleler laf salatasından başka bir şey değil.Süslü bir anlatım ile seo hilesi yapılmış makaleler hepsi.Daha önce yüksek ücretler ödeyerek makale yazdırdım.Bazıları başarılı bir şekilde Google da üst sıralara çıktı.Ancak ne bir paylaşım aldı, ne de yorum yapanlar oldu.Sonuç olarak Google çöplüğünde yerini aldılar.

 

Başlangıç aşamasında kötü bile yazsanız kendi makalenizi oluşturun.Yazmak doğuştan gelen bir yetenek olsa bile öğrenerek aynı yeteneğe sahip olabilirsiniz.Bunu ancak deneyerek, hata yaparak öğrenebilirsiniz.Zamanla ilk yazdığınız makale ile son yazdığınız makale arasındaki karşılaştırma ile bunu anlayabilirsiniz.

 

Başarılı Blogger Nasıl Olunur?

Başarılı Bir Blogger Nasıl Olunur
Başarılı Bir Blogger Nasıl Olunur

Blogger olmak isteyenler için kaçınılması gereken hatalardan bahsettim.Şimdi asıl önemli konulara gelelim.Bilgi kirliliği nedeniyle bazı konularda kararsız kalabilirsiniz.Blog konusu, blog ismi, seo uyumlu içerik, kelime sayısı, anahtar kelimeler, maliyetler, teknik bilgi.Tecrübe ile edindiğim bu bilgileri kesinlikle dikkate almanızda fayda var.Emin olun size 6 ay fazladan zaman kazandıracak.

 

Blog Konusu Nasıl Belirlenir?

Blog Konusu Nasıl Belirlenir
Blog Konusu Nasıl Belirlenir

Şimdi size en çok yapılan yanlış tavsiyeden bahsetmek istiyorum.Blogger olmak isteyenlere genellikle niş konularda blog açılması konusunda tavsiyelerde bulunulur.Bu hem doğru hem yanlış.Eğer bir ürün satacaksanız veya satış ortaklığı ile para kazanmak istiyorsanız niş bir konuda blog açabilirsiniz.Örneğin;

 • Erkek Saç Stilleri
 • Saç Dökülmesi
 • Basketbol Ayakkabıları
 • Kolye Tasarımları
 • Bayan Giysi Modelleri

 

Yukarıdaki başlıklar niş konular.Nokta atışı bir kitleye hitap etmiş olursunuz.Ancak belirli bir zaman sonra içerik üretmekte sıkıntı yaşayacaksınız.Niş konularda blog açarak daha kısa zamanda Google da yükseleceğiniz söylenir.Evet doğru.Ancak bu kadar niş konuları girmeye gerek yok.Basketbol ayakkabıları yerine spor ayakkabıları başlığı altında blog açabilirsiniz.Türkiye de blog alanında rekabet yok diyebilirim.Yeni açılan bir blog kısa zamanda tek bir yazı ile ilk 2 sayfada yer alabilir.Gereksiz yere alanınızı daraltmayın.

 

Bu kural sadece İngilizce sitelerde geçerli.Eğer İngilizce bir site blog açacaksanız daha detaycı niş konular seçebilirsiniz.Çünkü rekabet çok fazla.Pakistanlılar, Hintliler, Filipinliler her gün 10 ‘lerce İngilizce blog kuruyor.Tabi daha bahsetmediğim milletlerden olanlarda var.Bu nedenle niş kuralı sadece İngilizce içerikli siteler için geçerli.Hazır rekabet yokken ekonomi, haber, giyim, sağlık, hukuk, memurluk, girişimcilik gibi daha genel konularda blog açmanızı tavsiye ederim.Bu sayede içerik sıkıntısı yaşamazsınız.

 

Blog Alan Adı Seçimi

Blog Alan Adı Seçimi
Blog Alan Adı Seçimi

Blog konusunu belirlediniz .Sıra geldi alan adı almaya. Mutlaka seçtiğiniz konu ile ilgili alan adı belirlemeye özen gösterin. Örneğin; ”Parakazanmafikirleri.com” sitesi iş fikirleri, para kazanma ve ek gelir yöntemleri içeren bir  blog. ‘Para kazanma fikirleri’ kelimeleri bilinçli olarak seçildi. Alan adı içerisinde para kelimesi olduğu için, Google bu alanda uzman olduğumuzu kabul ederek bizi daha üst sıralara yerleştirir. Örneğin; ”para kazanma yöntemleri” başlıklı bir yazı yazdınız diyelim. Bu yazı başlığında ”Para” kelimesi geçiyor. Sırf alan adı içerisinde para kelimesi geçtiği için bu size avantaj sağlar.

 

Seo İçerikli Blog Yazıları

Seo İçerikli Blog Yazıları
Seo İçerikli Blog Yazıları

Kaliteli içerik oluşturmanın ne kadar önemli olduğundan yukarıda bahsettim.Başarılı bir blogger olmak istiyorsanız ”seo” olmazsa olmaz.Yazınız çok kaliteli olsa bile seo kurallarına uymuyorsa bir anlam ifade etmez.İlk 5 sayfada dahi yerinizi alamazsınız.Yazılarını çok beğendiğim blog siteleri var.Ancak sıralama açısından sonuçlar felaket diyebilirim.Halbuki seo içerikli yazı yazmak oldukça kolay.Üstelik bunun için size yardımcı olarak ”yoast seo ve all in seo” gibi eklentiler de var.Zor olan kısım sadece içerik yazmak.Peki seo içerikli makale nasıl yazılır?

 

Örneğin anahtar kelimeniz, yani ziyaretçilerin google’a yazacağı kelime ”blog yazmak” diyelim.Blog yazmak diye arama yapıldığında üst sıralarda yer almak istiyorsanız makale içerisinde aşağıdakileri uygulamanız gerekiyor.

 

 • Makale başlığınızda en başta ”Blog yazmak” kelimesi mutlaka yer almalı.Örneğin ”Blog yazmak için yapılması gerekenler” . Görüldüğü gibi anahtar kelime grubu en başta yer alıyor.

 

 • Yazı içerisinde yer alan alt başlıklarda anahtar kelime kullanın.Örneğin bu yazıda anahtar kelime ”Blogger Olmak”.Bu yazıda en az altı başlıkta anahtar kelime kullanılmış.Bunu özellikle ilk alt başlığınızda yapın.

 

 • ”Blogger Olmak” anahtar kelimesi bu yazı içerisinde 26 defa kullanılmış.En çok kullanılan kelime google tarafından anahtar kelime olarak algılanır.Toplam kelime sayısının en az %1’i anahtar kelimeden oluşmalıdır.

 

 • En az iki adet resim ekleyin.Resimlerde alt başlık kullanmayı ihmal etmeyin. Bu alt başlıklar yüzünden seo puanınız eksilir. İleride bunu düzeltmek için uğraşmak zorunda kalırsınız.
 • Makaleniz en az 2500 kelime uzunluğunda olsun. Google bu sayede makaleyi bilgi verici olarak tanımlar. Bazı yazılar ne yaparsanız yapın 1000 kelimenin üzerine çıkmaz. Bunun için alt başlıklar ilave etmeye çalışın. Gerekirse laf kalabalığı yapın. Ama yeter ki bilgi verici olsun.
 • Başlık uzunluğu, meta açıklaması, link uzunluğu ideal seviyede olsun.Size bahsettiğim yoast seo ve all in seo eklentisi bu konuda sizi uyaracak.Başlığınız ideal sınırı aştı diye. Bu uyarıya uymadığınızda seo puanınız düşmeye başlar.
 • Yazı içerisinde yurtdışı kaynaklı otoriter bir siteye mutlaka link verin.Çoğu site bundan kaçınır.Ancak emin olun bu çok önemli.Örneğin ”blogger olmak” yazısı ile ilgili yazı sonunda otoriter bir kaynak link bırakacağım.Bıraktığım linkte ”blogger olmak” ile ilgili İngilizce yazı içeriyor.Google bu sayede bu yazının ne ile ilgili olduğunu kısa zamanda algılamış olacak.

 

Güncel Blogger Olmak

Güncel Blogger Olmak
Güncel Blogger Olmak

Google zamanlamaya oldukça önem verir.Bu işi yaparken ne kadar ciddi olduğunuzu anlamak için güncellemeleri sürekli kontrol eder.Bir hafta yazıp diğer hafta yazmamak tamamen bir hata.Haftada iki içerik yazmaktansa her hafta sürekli 1 içerik yazmak daha mantıklı.Google 200’ün üzerinde kritere sahip.Her kriterden olumlu puan almak sizi kısa zamanda hedefinize ulaştıracak.Güncelleme ise en önemlisi.

 

Yine de yeni bir makale yazmak için zamana sahip olmadığınızı varsayalım.Eski makalelerinize 2 paragraf yazı ekleyip, güncel tarih üzerinden yayınlayın.Google açısından bir sıkıntı yaşamazsınız.Ancak bunu sık sık yapmamaya özen gösterin.

 

Blog Maliyetlerini Azaltın

Blog Maliyetlerini Azaltmak
Blog Maliyetlerini Azaltmak

Yeni bir blog sitesi açacaksanız çok fazla para harcamanıza gerek yok.Emin olun harcayacağınız para en fazla 150 TL.Hosting için 100 TL, Domain için 50 TL yeterli.Bunlar dışında ödemeniz gereken bir ücret yok.Bazı sitelerde ek olarak almanız gerekenlerden bahsedilir.Bunun nedeni o sitelerin, sizin üzerinizden komisyon kazanması.Ekstra para harcamak için en az 1 yıl geçmesi gerekir.Bir yıl sonunda neye ihtiyacınız olacağını daha iyi anlayacaksınız.Emin olun her web sitesinin ihtiyacı birbirinden farklı.

 

Örneğin; fotoğraf sıkıştırma programları var.Yani fotoğraflar başka sunucuda yayınlanarak web sitesinin hafiflemesi sağlanır.Buna ”CDN” denir.İlk başlangıçta öneri üzerinde 100 dolara Max CDN sunucusuna kayıt oldum.Eğer 300’ün üzerinden resim yoksa sitede bu programa ihtiyacınız yok.Bunu sonradan öğrendim.Ayrıca benim kullandığım tema ile Max CDN programı uyumlu değil.Yani 100 dolar zarar etmiş oldum.

 

Eğer illa para harcamak istiyorum diyorsanız, bu parayı domain(Alan Adı) süresi için harcayın.Bir yıllık değilde minimum 3 yıllık almaya çalışın.Bu sayede Google’dan ekstra seo puanı kazanmış olursunuz. Google uzun vadeli bir blog yatırımı yaptığınızı anlar.

 

Blog için Sosyal Medya Hesapları Açın

Blog İçin Sosyal medya hesapları
Blog İçin Sosyal medya hesapları

Sosyal medya hesabı olan blog siteleri sıralamada diğer sitelere göre daha avantajlı.Google sosyal medya hesaplarınızda ki kullanıcı sayısını, beğenileri, paylaşımları detaylı olarak görebiliyor.Twitter, Facebook, Pinterest, Google Plus ve İnstagram en önemli sosyal medya araçları.Paylaştığınız yazıları mutlaka bu mecralarda paylaşın.Yaptığınız paylaşımlar kısa zamanda beğenilmeye ve tıklanmaya başlanılacak.Örneğin; ‘internetten hızlı para kazanmak” başlıklı yazım, Twitter üzerinden tesadüfen 3000 ziyaretçi aldı.Twitter da fenomen bir hesap yazımı paylaştı.Bir kaç  retweet ile gün içerisinde 3000 görüntüleme aldı.Bunun için ek bir çaba sarf etmedim.Kaliteli içerik her zaman paylaşılır.

 

Etkileşim Kuran Blogger Olmak

Etkileşim Kuran Blogger
Etkileşim Kuran Blogger

Yazılarınız ziyaretçiler tarafından yorum alıyorsa emin olun çok başarılısınız.Yorumlar Google Algoritması tarafından sürekli incelenir.Çünkü yorum yapılan bir yazı, kullanıcıya hitap etmeyi etkilemeyi başarmıştır.Bu da ek seo puanı olarak hanenize yansır.Bunu bilen bazı web siteleri para karşılığı yorum satın alırlar.Ne kadar faydalı olsa da etik bir davranış değil.

 

Kaliteli bir yazı yazdığınız sürece yorum yazanlar olacaktır.İnsanların illa bir şeyler sormasına gerek yok.En az 40 tane yazımın altında teşekkür yorumu görebilirsiniz.Ziyaretçileri uğraştırmadan istediği bilgiyi verdiyseniz onlarda size emeğinizin karşılığını verir.Hatta daha bilinçli olan ziyaretçiler para kazanmanız için sitede yer alan reklamlara tıklar.Yotube videoları ve beğendiğim bloglarda sürekli yaptığım eylem.

 

Eski Domain İle Blog Açmak

Eski Domainle blog açmak
Eski Domainle blog açmak

Domain Otoritesi ve Sayfa Otoritesi yani Moz puanı Google sıralamasındaki en önemli etkendir.Hatta istediğiniz bütün sitelerin otorite puanını Moz üzerinden inceleyebilirsiniz.Sıfırdan bir site açtığınız zaman domain otoritesi ve sayfa otoritesi ”sıfır” olarak gözükecek.Ancak  başarılı bir geçmişe sahip bir domain ile site açtığınız zaman domain otoritesi direkt ”20” ile başlayabilirsiniz.Nasıl mı?

 

Bu olay tesadüf olarak cupy.net alan adı için başıma geldi.Daha önce bu site üzerinde ek iş fikirleri başlıklı yazılar paylaşılmış.Bir çok sitede paylaşım yapılıp link verilmiş.Bu sayede domain puanı yükselmiş.Daha sonra ise site sahibi uğraşmak istemeyip ”cupy.net” adresini bırakmış. Bu tarz alan adları bularak daha kısa zamanda başarılı bir blogger olabilirsiniz.

 

Expireddomains sitesi üzerinde 10 binlerce düşmüş yani alan adı uzatılmamış domain var.Saatlik, günlük, aylık veya daha detaylı olarak bunları sıralayabilir, tek bir tık ile moz puanını öğrenebilirsiniz.Bu site üzerinden moz puanı ”40” olan alan adı satın almışlığım var.40 puanlık Domain Otoritesine sahip alan adı ile tek bir makaleyi 1 haftada Google da ilk sayfaya yerleştirebilirsiniz.Bu konuda  daha detaylı bilgi için elimde olan belgeleri yorumlar bölümünden talep edebilirsiniz.

 

Blog Teması Seçimi

Blog Teması Seçimi
Blog Teması Seçimi

Blog teması seçmek bu işin en önemli kısmı.Temanın görüntüsü önemli olabilir.Ancak en önemli olan hızlı olması.Temayı satın alırken Ana sayfasına bakarak tema seçimi yapmayın.Önemli olan yazının bulunduğu sayfa ve açılış hızı.Görüntü ne kadar iyi olursa olsun hız yüzünden yazılarınız hız yüzünden sıralama kaybedecektir.İleride pişman oldum deyip tema değiştirme gibi şansınız yok.Tema değişikliği yaptığınız zaman ziyaretçi kaybı yaşarsınız.Sıfırdan başlamak zorunda olursunuz.

 

Başarılı bir blogger olmak için tema satın almadan önce mutlaka hız ölçümü yapın.Temanın demo adresini gtmetrix sitesindeki adres satırına yazın.Tema hız puanı 90 ve üzeri ise rahatlıkla satın alabilirsiniz.

 

Blogger Olmak İçin Etkileşim Kurun

Blogger Olmak İçin Etkileşim Kurun
Blogger Olmak İçin Etkileşim Kurun

Başarılı bir blogger olmak istiyorsanız sadece kendi blog sitenize odaklanmayın.Her boş vaktinizde diğer başarılı blog sitelerini inceleyin.Yazım ve anlatım tarzlarına özellikle dikkat edin.Ayrıca yazılarına yorum yapmayı ihmal etmeyin.Yorum yaptığınız zaman isminizin ardında bulunan site linki ile kendi tanımınızı yapmış olursunuz.

 

Özellikle Türkiye’nin en çok kazanan blog siteleri başlıklı yazımı incelemenizi tavsiye ederim.Görünüşte basit olan siteler günlük 5 bin doların üzerinde kazanç elde ediyor.En çok kazanan sitelerin %90’ı blogger olarak başlangıç yaptılar.Başarılı bir Blogger olmak için bu siteler üzerinde inceleme yapmanızı tavsiye ederim.

 

Yabancı Bloggerları Takip Edin!

Yabancı Blogları Takip Edin
Yabancı Blogları Takip Edin

Türkiye de binlerce blog olmasına rağmen gerçekten bu konuda deneyimli blogger sayısı çok az.Yabancı bloggerlar gerçekten bu konuda uzman.Onlardan öğrenecek çok şey var.İngilizce biliyor olmanız gerekmez. Google Chrome üzerinden kolaylıkla sağ tıklamayla siteleri Türkçeye çevirebilirsiniz.Yukarıda yazdığım konuları yabancı blogger’ların sitelerinde görebilirsiniz.

 

Örneğin; Google’a blogger olmak yazın.Karşınıza ilk sırada ”blogger olmak için 15 ipucu” başlıklı yazı çıkacak.Bu yazı otoriter bir haber sitesine ait.Aynı sorguyu İngilizce olarak yapın.Karşınıza ”Blogger olmak için 99 ipucu” başlıklı İngilizce makale çıkacak.Yani daha fazla özenilmiş ve detaycı bir yazı.Peki ne fark ediyor 15 değil de 99 olması.15 maddelik bir yazı detaycı olmadığı için ziyaretçi tarafından önem verilmez.Ancak 99 maddelik bir yazı önemli gözükür ve ziyaretçi tarafından yer işaretleri sekmesine eklenir.Sonuç olarak o yazı Google dan  ekstra seo puanı almış olur.Bunu bir çok örnekte görebilirsiniz.

 

Blogger Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Yabancı Blogları Takip Edin
Yabancı Blogları Takip Edin
 • Yurt dışı kaynaklardan faydalanmayı ihmal etmeyin.Yurt dışında bilinen ancak Türkiye de bilinmeyen bir çok bilgi var.Özellikle yabancı forum sitelerinde aktif olun.

 

 • Kitap okuma alışkanlığı edinmeye çalışın.İnternet üzerinde kitapta bulunan bilgilerin sadece %10’u var.Kitaplar daha detaycı.Aynı zamanda size içerik konusunda ilham verebilir.Başarılı bir blogger olmak istiyorsanız mutlaka kitap okuyun.Blog yazıp daha sonra kitap yazan binlerce blogger var.

 

 • Seo konusunda kendinizi her gün geliştirin.İçerik yazmak ne kadar önemliyse, seo konusu da o kadar önemli.Youtube üzerinde bu konuda bilgi verici 100’lerce video var.

 

 • Henüz blog yazmaya başlamadıysanız ya da bu konuda bilginiz yoksa; cesaretli olun.Emin bir blog açmak en fazla 7 gününüzü alacak.Devamında ise sürekli kendinizi geliştireceksiniz.Boş zamanınız var ise kaybedecek bir şeyiniz yoktur.

 

 • İngilizce biliyorsanız, şansınızı İngilizce blog açarak deneyin.Türçe de 100 reklam tıklaması ile kazandığınız parayı, İngilizce de 3 reklam tıklaması ile kazanabilirsiniz.

 

 • Blogger olmak uzun soluklu bir iş veya hobi.Kazanmak için acele etmeyin.Henüz hiç bilginiz yok ise, kazanç modeli olarak sadece Google Adsense ile başlayın.

 

 • Blog sitesi açmak için hosting hizmeti almanız gerekir.Seçtiğiniz hosting firması Tema, içerik ve seo kadar önemli.Ben Turhost firması ile çalışıyorum.Daha önce başka firmalar ile de çalıştım.Ancak en iyi verimi Turhost firmasından aldım.İngilizce site kuracaksanız BlueHost firmasını tavsiye ederim.

 

” Blogger olmak, Blog yazmak, blog yazarlığı ve blog yazarak para kazanmak ” ile ilgili aklınıza takılan sorularda benimle yorumlar bölümünden iletişime geçebilirsiniz.Beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here