Ciltte Yaşlanmayı Önleme Yolları

Bugün sizlere cilt yaşlanmasını yavaşlatmak için neler yapmanız gerektiğini anlatacağız. Özellikle yaz aylarında bol bol su içmek cilt ve vücut sağlığınız açısından çok önemli. Ciltte kesinlikle yaşlanmayı durduramazsınız fakat bu gidişatı yavaşlatabilirsiniz. İşte bunun için ise güneşten korunmalısınız, cildinizi temiz tutmalısınız, cildinizi nemlendirmelisiniz, beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Yardımcı Doçent Dr. Selda Işık ciltte oluşabilecek herhangi bir problemde en önemli önlem doktora danışmak olduğunu söylemiştir. Cilt problemleri konusunda toplumumuz bilinçli değil. Birçok cilt problemleri mevcuttur.
Bunlar: Enfeksiyon kökenli, alerjik, cilt kanserleri, genetik kökenli, iç organ hastalıklarıyla bağlantılı cilt hastalıkları gibi birçok cilt problemi ülkemizde ne yazık ki çok görülüyor.

Ciltte Yaşlanmayı Yavaşlatmanın Yolları

 

 

 

 

1– Günlük olarak cildimizin temizliğini yapmak

Cilt bakımı olarak ilk önce genel temizliklerimizi yapmamız ilk şartımız olmalıdır.

 

 

2– Nemlendirmek

Cildimizi nemlendirerek yaşlanmayı önleyebiliriz. Vücudumuzda kuruyan ve kapan gözeneklerin açılması ve tekrar canlanması için , cildimizi sık sık nemlendirmeliyiz.

 

3– Güneşin zararlı ışınlarından korunmak

Güneş bizler için büyük bir tehdittir. Zararlı ışınları yaydığı anları doğru tespit ederek, o vakitlerde dışarıya çıkmamak en akıllıca olanıdır. cildinizi seviyorsanız koruyun.

 

4– Dengeli ve sağlıklı beslenmek

Öğün aksatmak vücudumuzun genel dengesini bozacağı için , elimizden geldiğince öğünleri vaktinde yapmaya gayret gösterelim

 

5– Yaşımıza uygun vitaminler almak

En güzel vitamin eczanelerden alınan ilaçlardan gelen vitaminlerin aksine doğada bulunan meyve sebze vs. şeylerden gelen vitaminlerdir. elimizden geldiğince doğadan faydalanalım.

 

6– Yeterli uyku

İyi bir uyku, güne iyi başlamamıza ve stressiz bir gün geçirmemize yardımcı olur . Bu nedenle düzenli uyumayı ihmal etmemeliyiz

7– Sigara alkol gibi zararlı şeylerden uzak durmak

Bütün sigara paketlerinin üzerinde , sağlığa zararlı olduğu açıkca belirtilmektedir.

Sigara içmek başta ağız yolları olmak üzere vücudumuzdaki organlarımızın düzenini bozmakta ve yaşlanmayı , bununla birlikte yıpranmayı da hızlandırmaktadır.

 

 

8– Spor Yapmak

Cildinizin ve vücudunuzun daima zinde ve genç kalmasını istiyorsanız , spordan vazgeçmemelisiniz. Günde az bir süre dahi olsa , spor yapmaya ve bu sürekliliğin devam etmesine gayret etmeliyiz.

9– Stresten uzak durmak

Stres , insanı hem zihinsel hemde fiziksel olarak çok fazla yıpratan etkenlerdendir . Elimizden geldiğince , bu etkenlerin bizleri yıpratmasına izin vermemeliyiz.

 

10– Kaliteli makyaj ürünlerini tercih etmek

Makyaj yapmak hangi ürün olursa olsun cilde zarar vermekte ve cildin bozulmasında önemli dış etkenlerdendir. Fakat günümüzde makyaj yapma işi çoğaldığı ve bayanlar için vazgeçilmezlerden biri haline geldiği için , kaliteli makyaj malzemelerinin diğer makyaj malzemelerine göre daha az zarar verdiğini düşünmekte ve bu sebeple eğer kullanacaksanız , kaliteli ürünler kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.  

2 Comments

  1. Aialosx
  2. Aialosx

Leave a Reply