Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Çocuklarda burun tıkanıklığı görülür. Anne ve babalar yaşam kalitesini azaltan ve rahatsız eden bu durumdan şikâyetçidirler. Çocuklarda görülen burun tıkanıklığı tedavi edilmediğinde; sağlık gelişimi, beslenme ve uyku süresini olumsuz etkiler.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığını Önleme Yolları

grip

Grip

Çocuklarda görülen burun tıkanıklığını önlemek için bazı yollar var. Tuzlu su, nem oranı, yastık yükseltme, burun aspiratörü gibi yolları inceleyebilirsiniz.

Tuzlu Su

Bir bardak suya bir kaşık tuz koyun ve karıştırın. Pamuk yardımıyla burun deliğine birkaç damla damlatın ve bir dakika bekleyin. Temiz bir şırıngayla mukusu çıkartabilirsiniz.

Nem Oranı

Yaşadığınız odanın nem oranına dikkat edin. Nem oranı düşük olduğunda, burun dokusundaki küçük tüyler doğru çalışmaz. Zararlı mikroorganizmalar dışarı atılmaz ve rahatsızlık verir. Uyuduğunuz odayı temiz tutun ve havalandırın.

Yastığı Yükseltin

Çocuğunuz burnu tıkalıysa, düşük yastıkta yatırmayın. Yastığa ufak destekler koyarak yükseltin ve dik şekilde yatmasını sağlayın.

Burun Aspiratörü

Çocuğun burnundaki fazla mukusları aspiratörle çekebilirsiniz. Doktor önerisi olmadan aspiratör kullanmayın.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Alerjik nezle sonucu çocukların burnunda tıkanıklık oluşur. Enfeksiyon ve alerjik nezle sürekli tekrarlanmasında geniz eti veya bademcik büyüyebilir.

Burun tıkanıklığı ve uyku apnesi bulunan çocuklarda, geniz eti veya bademcik ameliyatla alınır. Burun tıkanıklığı ameliyat sonrası yüzde seksen düzelir. Çocukların yüzde yirmi beşinde geniz eti ve bademcik büyümesi tekrar edebilir.

Geniz eti ve bademcik ameliyatı öncesi, alerji durumu araştırılıp tedavi uygulanmalıdır. Alerji tedavisinin ardından ameliyat uygulanmalıdır. Ameliyat olmadan uygulanacak tedaviyle de olumlu sonuç alınabilir. Tedavi sonrası horlama azalır ve uyku düzene girer. Rahat uyku uyuyan çocuk derslerinde başarılı olur. Büyüme hormonu hızlanır. Sağlıklı beslenir. Kulak enfeksiyonu, sinüzit ve astım gibi hastalıklar önlenir.

Leave a Reply