Kışın Gripten Korunmak İçin Öneriler Nelerdir?

Gripten Korunmak İçin Öneriler Nelerdir

Sonbahar ve kış ayları geldiği zaman, çoğumuz grip oluruz. Grip olan kişilerde bulunan grip virüsleri daha çok kalabalık ortamlarda bulaşıcı bir hale gelir. Gripten korunmak için bazı şeyler yaparak bu durumu erteleyebilir hatta engelleyebilirsiniz. Bazı kişilerde öksürük, halsizlik, baş ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi belirtilerle meydana gelebilir. Bazı kişiler birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer diye düşündüğü için doktora gitmez. Ve bu durum ilerleyince daha farklı sorunlara yol açabileceği çoğu kişi tarafından bilinmekle beraber , bilinçsizce davranılmaktadır.

 

Peki Griple Nasıl Baş Edebiliriz?

 

1- Ellerimizi sık sık yıkamalıyız.

Dışarıda, hastanelerde, alışveriş merkezlerinde, toplu yerlerde bulunmaya maruz kalıyorsanız eve geldiğiniz an, ellerinizi sabunla 2-3 dakika yıkayarak ovuşturun. Ellerinizde oluşabilecek kötü virüsleri bu sayede yok etmiş olursunuz. Grip olduğunu düşündüğünüz kişiler ile yakın temas kurmayın gerekirse tokalaşmayın. Bulunduğunuz yerde imkanınız varsa kapıyı ya da camı açarak 15-20 dakika boyunca içeriyi havalandırmanız , havada bulunan virüslerin dışarı çıkmasına yardımcı olacaktır. Bulunduğunuz odanın nem değeri de oldukça önemlidir. Bu yüzden satılan nem bitkilerinden alıp odanıza koyarak odanızın nemli kalmasını  sağlayabilirsiniz.

 

2- Evimizde İken Gripten Nasıl Korunuruz?

Odanızda bulunan kaloriferlerinizin üzerine bir bardak su koyarak o odanın nemli kalmasını bu şekilde de sağlayabilirsiniz. İş yerinizde bulunan bardak, çatal, kalem, zımba, bilgisayar klavyesi gibi malzemeleri ortak kullanıyorsanız , kullanmadan önce mutlaka  ıslak mendille silmeye özen gösterin. Diğer kişilerin elinde bulunan virüsler siz o eşya ve aletlere temas ettiğinizde size geçerek sizi hasta yapabilir. Telefon kabınızı günde bir kere silmenizde sağlığınız açısından oldukça etkili bir harekettir. Ortak kullanılan kapı kollarına dokunmak zorunda kaldıysanız , elinizi sabunla yıkayabilirsiniz.

Ailenizden birisi grip ise onun kullandığı havluyu kullanmamanız gerekir.

[ilgiliicerik icerik_id=”352″]

 

3- Beslenmeyi Kesinlikle İhmal Etmemeliyiz.

Grip olmamak için sağlıklı bir şekilde beslenmeniz gerekmektedir. Bunun için öncelikle süt ve süt ürünleri tüketmeyi ihmal etmeyin. Daha sonra et, meyve, sebze gibi gıdalarla beslenmeniz gerekmektedir. Gün içerisinde isteyerek ya da istemeyerek öğün atlamayın. Kahvaltınızı bol miktarda vitamin ve karbonhidrat içeren besinlerle yapmaya çalışın. Unutmayın kahvaltı sağlığımız için en önemli öğündür. Meyve ve sebze tüketirken tam mevsimlerinde olmalarına dikkat edin. Mevsimi olmayan bir sebze yediğiniz zaman sizin için pekte bir faydası olmayabilir.

Leave a Reply