Hayatta Başarılı Olmanın Yolları ve Yöntemleri 2021

3

Hayatta Başarılı olmak her insanın hedeflerinden biridir. Ancak; başarılı olmak demek çok iyi okullarda okumak, en iyi bölümleri bitirmek, en yüksek dereceleri almak değildir. Ne yazık ki ülkemizde başarı kavramı biraz farklı değerlendirilmektedir. Örneğin İstanbul’un en iyi üniversitelerinden mezun olan kişiler “çok başarılı” olarak değerlendirilirken, aynı bölümü küçük üniversitelerden birinde okuyan kişiler “daha başarısız” olarak değerlendirilmektedir. Bu durum zamanla toplum içinde oluşmuş bir algıdan ibarettir. Hayatta başarılı olmanın yolları ne yazık ki çok iyi üniversitelerden geçmemektedir. Bir çok insan kendini okuduğu bölüm dolayısıyla kandırmakta, hem iş hayatında hem de özel hayatta hayal kırıklığına uğramaktadır.

 

Hayatta Başarılı Olmanın Yolları

Hayatta Başarılı Olmanın Yolları
Hayatta Başarılı Olmanın Yolları

Hayatta başarıyı yakalayabilmek için bir kaç maddeyi uygulamak gerekir. Öncelikle kişinin mutlaka mutlu olduğu şeyleri yapması, zorunlu olarak herhangi bir çaba içerisine girmemesi gerekir. Çünkü zorunlu olarak yapılan hiçbir şey başarı getirmez. İnsan sevdiği işte başarıyı yakalayacağından dolayı daha okul çağına geldiğinde davranışları iyi incelenmeli, hangi alanda yeteneği olduğu keşfedilmelidir. Unutmayın! Ülkemizde yanlış yönlendirilen, yanlış yönlendirmeden dolayı istemediği okullara giden ve yine istemediği halde zorunlu olarak herhangi bir işte çalışan insanların sayısı oldukça fazladır.

 

İnanılan işte herhangi bir çaba sarf edilmemesi de yine kişiye başarı yerine başarısızlık getirecektir. Herkes hayalinin peşinden koşarken belli dönemlerde inanç kaybı yaşar. Ancak; sabır her işte olduğu gibi hayatımızda da en büyük ilaçtır. Bu nedenle başarıya giden merdivenleri tırmanırken acele etmemeli, her basamakta biraz zaman geçirmeli, adımımızı sağlamlaştırdıktan sonra ikinci basamağa yükselmeliyiz.

 

Okuyunuz: Nasıl Vizyon Sahibi Olunur

 

Hayatta Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalıyız? 

Hayatta Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalıyız
Hayatta Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalıyız

Hayatta başarılı olmanın yolları kesinlikle çok iyi okullardan geçmez demiştik. İlkokul dahi okumadan, yapmak istediği mesleğe sadece inanarak başarıyı yakalayan pek çok kişi gösterebiliriz. Neden siz de bu insanlardan biri olmayasınız? O halde gelin hayatta başarılı olabilmek için neler yapabiliriz hep birlikte bakalım!

 

 • Başarmak istediğimiz iş için kesinlikle bir inancımız olmalı, inanç kaybına uğradığımız dönemlerde durup düşünmeli, özgüvenimizi yükseltmeli ve motivasyonumuzu tam anlamıyla sağladıktan sonra istediğimiz şey için çaba sarf etmeye devam etmeliyiz.

 

 • Kendimizi başkalarıyla kıyaslamak yerine, kendi kulvarımızda kendimizle yarışmalıyız. Unutmayın her insanın en büyük rakibi yine kendisidir.

 

 • Başkalarının sizi engellemesine izin vermeyin! Hayaliniz ne olursa olsun, kendinizden çok başkalarına kulak vermeniz sizi yanıltacak, farklı yollara gitmenize neden olacak, bu da yine başarısızlığı peşinden getirecektir.

 

 • Hedefinizi doğru belirleyin! Eğer birçok farklı şey yapıp başarılı olmak istiyorsanız yanlış yoldasınız! Her işi aynı anda yapmaya çalışmak, yine arkasından başarısızlık getirecek ve herhangi bir işe olan tüm umutları kıracaktır. Bu nedenle bir alanda gerçek başarıyı yakaladıktan sonra hayallerinize devam etmelisiniz.

 

 • Risk almalısınız! Elbette çok büyük risklerden bahsetmiyoruz ancak; oturduğunuz yerden başarıyı beklemek aptallıktır. Bu yüzden başarmak istediğiniz şey herhangi bir risk içeriyorsa, elinizi biraz da olsa taşın altına sokmanız gerekecektir.

 

 • Her insanın farklı bir başarı hikayesi vardır. Başarıyı çoktan alt etmiş kişilerin hayat hikayelerini okuyun, aldıkları riskleri görün ve yapacağınız işe sonrasında başlayın. Bu motivasyon yöntemi sizi kısa sürede başarıya götürecektir.

 

 • İnsanların özellikle de ailelerinizin sizi farklı kişilerle kıyaslamasınıa müsaade etmeyin. Kıyaslama, yapılan en büyük yanlışlardan biridir. İnsanların özgüvenini kısa sürede bitirecek ve başarma olasılığını ortadan kaldıracaktır.

 

 • İnsanların söylediklerine kulaklarınızı tıkayın! Şöyle ki, herkes konuşur ama çok az insan başarır. Genellikle başarılı olmuş ya da olma yolunda insanlar konuşulur. İnsanlar sizi konuşmaya başladıysa doğru yoldasınız demektir. Kulaklarınızı tıkayın ve yolunuza devam edin!

 

İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları 

İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları 
İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

İş hayatında başarılı olabilmek için 10 altın kuralı daha önce de duymuşsunuzdur. Hayatta başarılı olmanın yolları arasında en büyük etken iş hayatıdır. Çünkü günümüzün yaklaşık 10 saatini iş yerimizde, iş arkadaşlarımızla birlikte geçiririz. Sizi sevenler de sizden nefret edenler de gününüzün yarısını geçirdiğiniz iş yerinizde yer alır. Özellikle özel yaşamdaki arkadaşlarınızı iş hayatınızdan seçtiyseniz durum biraz daha farklı olacaktır. Şimdi iş hayatında başarıyı getiren 10 altın kuraldan bahsedelim.

 

 • Öncelikle bir hedefiniz olmalı. Hedefi olmayan insanlar bir taraftan diğer tarafa savrulup duracaktır. Ulaşabileceğiniz, başarabileceğinize inandığınız bir hedefiniz olursa başarı kaçınılmaz olacaktır.

 

 • Stresinizle başa çıkmalısınız. Stres, iş hayatındaki en önemli faktörlerdendir. Motivasyonun hemen düşmesine, dikkat dağınıklığına ve hedeften vazgeçmeye yönlendirmektedir. Planlı çalışmalar, kendinize güven, gerektiği yerde verilecek molalar stresle başa çıkmanıza ve başarılı olmanıza yol açacaktır.

 

 • Planlı çalışma! Planlı çalışmak hiç kimseye zarar getirmemiştir. Aksine gününüzü ve yarınınızı planlayabilmek, disiplininizi geliştirecek, sizden istenen herhangi bir metayı anında ortaya çıkarabilmenizi sağlayacaktır. Üst düzey yöneticiler daima planlı ve programlı olan kişilere terfi vermektedir.

 

 • Esneklik! Aşırı esneklik elbette iyi değildir ancak; aşırı disiplin de sizi yıpratacaktır. Bu nedenle tam ortasını yakalayabilmelisiniz. İş arkadaşlarınızla sosyalleşmek hem stresinizi azaltacak hem de başarılı olabilmeniz için kendinize olan güveninizi artıracaktır.

 

 • Dış görünüş! Dış görünüş, iş hayatında oldukça önemli bir faktördür. Temizlik, kıyafete özen, kendinize güvendiğinizi gösteren bir gülümseme. Hiç kimse, pasif ya da çekingen bir insanla çalışmak istemez öyle değil mi?

 

 • Deneyim! Daha önceki iş tecrübeleriniz sizi daima ileri götürecektir. Deneyimli insanlar daha önce yaptıkları hatalara düşmemektedir. Bu nedenle geçmişteki deneyimlerinizin üzerine yenilerini eklemek sizi başarıya daha da çabuk yaklaştıracaktır.

 

 • Yaratıcılık! Yaratıcı olmanız, sizi diğer insanlardan farklı kılar. Çalıştığınız sektör ne olursa olsun, yöneticileriniz yaratıcı yönünüzle ilgili değerlendirmelere kısa sürede varacak, bu konuda kritik yapacaktır.

 

 • Kısa bir mola! Sürekli ve sürekli çalışmak insanlara yarardan çok zarar verecektir. Bu nedenle arada molalar vermeniz hem sizi rahatlatacak hem de kısa sürede işinize odaklanmanızı sağlayacaktır.

 

 • Ders Çıkarın! Her insan hata yapar ancak; önemli olan yapılan hatalardan ders çıkarmak ve bunları tekrarlamamaya özen göstermektir. Siz de yapmış olduğunuz hataları gözden geçirip nerede yanlış yaptığınıza dair doğru değerlendirmeler yapabilirseniz, hata olasılığınız daha da düşecektir.

 

 • Ön yargı mı? Ön yargı pek çoğumuzun yaptığı hatalardandır. İş arkadaşınız, patronunuz ya da yöneticiniz! Her kimle ya da neyle alakalı olursa olsun, yeterince anlamadan veya dinlemeden gösterilen tepkiler sizi geriye götürecektir. Bu nedenle yeterince dinleyin, empati kurun ve başarın.

 

Hayatta Başarılı Olmanın Sırları 

Hayatta başarılı olmanın yolları ‘ndan bahsederken neler yapmamız ya da nelerden kaçınmamız gerektiği üzerinde biraz da olsa konuşmuştuk. Her insanın hayatında inişler ya da çıkışlar olabilmektedir. Ancak; bunları en aza indirgemek de yine bizim elimizdedir. Şimdi biraz da bu sıralrdan konuşalım mı?

 

 • Düşüncelerinizi karşınızdaki kişilere aktarırken önce düşünün sonra konuşun. İçinizden geleni lap diye söylemek sizi itici kılacaktır.

 

 • Olumsuzluğa düşmeyin. Olumsuz düşünceler olumsuz olguları da beraberinde getirecektir. Hani şu evrene pozitif enerji verirsen, her şey pozitif olur gibi düşünebilirsiniz.

 

 • Geçmişinizde yaşamak, sizi asla mutlu etmeyecektir. Mutlu olmayan bir insanın da başarılı olması beklenemez. Bu nedenle siz ya da başkası! Geçmişte yaşamayı bırakın.

 

 • Kendiniz gibi davranın! Başkası olmaya çalışmak kendinizi kandırmaktan başka bir şey değildir. Başkalarına farklı şekilde davrandığınızda er ya da geç gerçek kimliğiniz ortaya çıkacak, bu da güven kayıplarına yol açacaktır. İnsanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü önemsemeyin, kendiniz olun!

 

 • Her zaman kendinize bir şeyler katın. Öğrenmenin yaşı yoktur. Birilerinden bir şeyler öğrenirken, öğrenme isteği olanlara da öğretin. Hayat paylaşınca güzel!

 

 Okuyunuz: Zenginlerin Ortak Özellikleri

 

İnsan İlişkilerinde Başarılı Olmanın Yolları

Bazılarımız oldukça sosyalken, bazılarımız da sosyalleşmekten pek hoşlanmayız. Ancak; yaptığınız işe bağlı olarak özellikle iş hayatında insan ilişkileriniz kuvvetli olmalıdır. Hayatta başarılı olmanın yolları arasında en önemli etken de aslında budur diyebiliriz. Neticede tek başımıza çalışmıyorsak, her gün muhatap olduğumuz pek çok değişik insan bulunmaktadır.

 

 • İnsan ilişkilerinde en önemli etkenlerden biri gülümsemektir. Gülümseyen insanlar karşısındakine pozitif enerji gönderir ve karşılığını da alır.

 

 • Kendinize güvenin. Kendinize güvendiğinizi karşınızdakine hissettirmeniz, onun da güven duymasını sağlayacaktır.

 

 • Dinleyin! Birileri size bir şeyler anlatmaya çalışıyorsa, mutlaka sizi önemsemiş ve size gelmiştir. Karşınızdakini dinliyor gibi yapmak, o kişiyi önemsiz hissetmenize neden olacaktır. Bu nedenle insanları gerçekten dinlemeli, elinizden gelen bir şey varsa yapmaya çalışmalısınız. Kısa sürede prestijinizin artacağını göreceksiniz.

 

 • Sözünüzde durun! Söz verip yapmamak bir iki defadan sonra artık güvensizliğe yol açacaktır. Vermiş olduğunuz sözü tutmanız, insanların sizinle daima diyalog halinde olmasını sağlayacaktır.

 

Sosyal İnsan Olmanın Yolları 

 • Çevrenizdeki arkadaşlarınız ile arkadaşlık ilişkilerinizi geliştirmekle işe başlayabilirsiniz. Hazırda olan arkadaşlarınızla zaman geçirmek, hem arkadaşlık bağlarınızı geliştirecek hem de daimi dostluklar kurmanızı sağlayacaktır.

 

 • Birinin herhangi bir özelliğinden hoşlandığınızda bunu içtenlikle söylemekten kaçınmayın. İnsanlar yalandan sözler yerine, gerçek duygulara önem vermektedir. Gerçek duygular ile söyleyeceğiniz iltifatlar sizi ve karşınızdakini mutlu eder.

 

 • Beden dilinizi kullanmaktan kaçınmayın. Çünkü beden dili, konuşmanızı tamamlayan en önemli faktördür. Beden dilini iyi kullanan hiç kimse yalnız değildir.

 

 • Ukala olmayın! Çok bilgili olabilirsiniz, iyi bir okul bitirmiş, iyi bir kariyer yapmış da olabilirsiniz. Ancak; bu gibi faktörler sizin karşınızdakinin bilgisini ezmeye hakkınız olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle bildiklerinizi paylaşırken mutevazı yaklaşımlarda bulunun.

 

 • Dış görünüşünüze özen göstermeniz, karşınızdaki kişilerin önyargısını kıracaktır. Temiz, düzenli ve özenli olmanız sizi sevilen bir insan yapmaz ancak; diğer özelliklerinizle bunu birleştirdiğinizde faydasını göreceksiniz. Hiç kimse yanında bakımsız, kötü kokan bir insan istemez öyle değil mi?

 

 • Göz teması, ikili ilişkilerde çok önemlidir. Göz teması olmadan yapılan konuşmalar, karşınızdaki kişiyi dikkate almadığınız algısı oluşturabilir. Bu nedenle konuştuğunuz kişilerle göz teması kurun ki, karşınızdaki kişi değer verildiğini anlayabilsin.

 

Hayatta başarılı olmanın yolları iş hayatı, özel hayat gibi pek çok konudan bahsettik. Hayatınızın pek çok noktasında naçizane paylaşımlarımızı değerlendirirseniz, etkisini görebilirsiniz. Unutmayın, başarılı olmak ile alakalı pek çok söz bulunur. Herkes bu sözleri denk geldikçe okur ancak; çok az kişi bu sözleri uygular.

 

Kendinize plan oluşturun, hayat hikayelerini araştırın, başarılı iş adamlarının nasıl zorlu yollardan geçerek bugüne vardıklarına bir bakın, stresinizi yenin, kendinize güvenin, karar verin, risk alın ve uygulamaya başlayın. Hani başlanmış iş, bitmiş iştir diye bir söz vardır ya; işte siz de bunları uyguladığınızda başarının ne kadar kısa bir süre içinde geldiğine inanamayacaksınız.

Hayatta başarılı olmanın yolları ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Sizde görüşlerinizi yorumlar bölümünden belirtip makalemize destek olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here