Instagram’nın karanlık yüzü: Genç cinayetinin Grisly fotoğrafları sosyal medyada yayıldı

Instagram şüphelinin hesabını ve yayınladığı bir resmi kaldırdı.

Pazar günü New York’un Utica kentinde 17 yaşında bir kızı öldürmekten şüphelenilen bir adam, kanlı vücudunun fotoğraflarını Instagram, Discord ve diğer sitelere gönderdi;

Facebook’un sahibi olan Instagram, Pazar günü, Pazartesi günü ikinci derece cinayetle suçlanan zanlı Brandon Andrew Clark’ın @yesjuliet hesabına gönderilen bir fotoğraf çektiğini söyledi. Fotoğrafta, polisin kurbanın gövdesi olarak tanımladığı Bianca Devins olarak gösterildi. Pazartesi günü, teknoloji devi şüphelinin Facebook ve Instagram hesaplarını kaldırdı. Aynı zamanda görüntüyü “saklayamaz” böylece yeniden yerleştirilemez. Karma, sosyal ağların saldırgan içerik kopyalarının yeniden yüklenmesini önlemek için kullandığı dijital bir parmak izidir.

İnstagram

İnstagram

Bir Facebook sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bu içeriği platformlarımızdan kaldırmak için her türlü önlemi alıyoruz” dedi. 

bdevins
17 yaşındaki Bianca Devins, Pazar günü New York’un Utica kentinde öldürüldü. Devins’in kanlı bedeninin fotoğrafları sosyal medyada yayınlandı. Williams-Devins ailesi tarafından sağlandı

Fotoğrafın ilanı ve diğer web sitelerine yayılması, sosyal ağların hizmetlerinin karanlık taraflarıyla boğuşmasıyla ortaya çıkıyor. Mart ayında, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camide 51 kişiyi öldüren bir silahlı adam , Facebook Live’daki cinayetlerin bir kısmını yaşadı. Suçları teşvik etmeye karşı kuralları olan sosyal ağ, videoyu diğer sitelere yayılmadan önce çekmediği için eleştirildi.

2013’te Güney Floridalı bir adam “Facebook katili”olarak adlandırdı, karısını vurdu ve öldürdü ve cesedinin bir fotoğrafını Facebook’ta yayınladı. 2016 yılında, kız arkadaşını öldürdüğünden şüphelenilen bir Teksaslı adam, cesedinin bir resmini Facebook hesabına gönderdi . 

Instagram, bazı saçak mesaj panolarında ve fotoğraf paylaşım sitesinde hala mevcut olmasına rağmen, Utica fotoğrafının sosyal ağdaki yayılımını azalttığı görülüyor. Fotoğraf başlangıçta, kullanıcıların 24 saat içinde kaybolan görüntü ve videoları paylaşmalarını sağlayan bir özellik olan Instagram Hikayeleri’nde göründü. Şirket, fotoğrafın çekilmeden önce kaç tane görüş veya yorum aldığını söylemeyi reddetti. Instagram, görüntünün nasıl öğrenildiğini söylemedi, ancak şüpheliyi taklit eden hesapları aşağı çektiğini söyledi. Aynı zamanda #yesjuliet etiketini de engelledi, çünkü kullanıcılar fotoğrafı yayınlamaya çalıştı.

Devins’in bedeninin herhangi bir görüntüsünü çıkarmak için Instagram kullanıcıları gençleri pembe bulutlar, köpek yavruları, çiçekler ve neşeli çizgi filmlerin fotoğraflarıyla etiketliyor. 

Utica Polis Çavuş. Michael Curley, Devins’in cesedinin fotoğraflarının ilk önce oyuncular tarafından kullanılan bir sohbet hizmeti olan Discord’da paylaşıldığını söyledi . Anlaşmazlık üyeleri fotoğrafları polise uyardı. Onlar da geçici mesajlaşma uygulaması Snapchat üzerine gönderildi, dedi. Kolluk, fotoğrafların kaldırılması için her üç şirketle de bağlantıya geçti. 

Curley, Devins’in Google’a ait YouTube’da paylaşılan ölümünü gösterdiğini iddia eden bir videonun gerçek olmadığını söyledi. Bir YouTube sözcüsü, cinayeti olduğunu iddia eden diğerleri hizmette hala mevcut olmasına rağmen videonun kaldırıldığını söyledi. 

Devins’in bedeninin bir fotoğrafını içeren Discord “sunucu” artık halka açık değil. Bir Discord sunucusu bir Facebook grubuna benzer.

Bir Discord sözcüsü yaptığı açıklamada, “Yapabileceğimiz her türlü yardımı sağlamak için kanun uygulayıcılarla yakın çalışıyoruz.” Dedi. 

Snapchat yorum isteğine cevap vermedi. 

Curley, Oneida County Dispatch, Pazar günü sabah saat 7.20 civarında, sosyal medyada kız arkadaşını öldürdüğünü ve kendisine zarar vermeye çalıştığını bildiren bir adam hakkında çok sayıda çağrı aldı. 21 yaşındaki şüpheli daha sonra 911’i aradı ve polis, çağrı yoluyla yerini takip edebildiklerini söyledi. Polis geldiğinde, Devins çoktan öldü ve Clark bir SUV dışında kendisine zarar vermeye başladı, dedi. Polis, kendisini yaralamaya çalıştıktan sonra şüpheli bir muşamba üzerine uzanıp bir cep telefonu çıkardığını söyledi. Devins’in gövdesi muşamba altındaydı.

Polis basın açıklamasında, “Bu sırada erkeğin ölen kadına bakarken kendi fotoğrafını çektiğine inanılıyordu.” Dedi. 

Polis, Clark bir hastaneye nakledildi ve yaraları için tedavi edildiğini söyledi.  

Polise göre, iki kişi iki ay önce ilişkilerinin “kişisel olarak samimi bir ilişki içine girmeden” önce Instagram’da tanıştı. 

Polis, Clark’ın Devins’in boynunu kesmek için bıçak kullandığını ve otopsi yapacağını söyledi. Polis, Cumartesi günü New York’ta bir konsere gittiğini, ancak Utica ‘ya geri dönmeden önce mekan argümanına girdiğini söyledi.

Curley, “Bu insanlar şöhret arıyor,” dedi. “Kesinlikle onların korkunç davranışlar sergilemelerinin veya isimlerini ortaya koymalarının bir yolu.”

CNET’den Oscar Gonzalez bu rapora katkıda bulunmuştur. 

Leave a Reply