İstanbul Yeni Havalimanı Nerede | Güzergahı Neresi?

706

Dünyanın en büyük havalimanı olarak lanse edilen İstanbul yeni havalimanı ile ilgili her gün yeni haberler alıyoruz. Peki İstanbul yeni havalimanı nerede, Yeni havalimanına nasıl gidilir? Yeni havalimanı metro güzergahı nereden geçiyor gibi sorular ile sık sık karşılaşıyoruz.

 

Kimisi bu soruları yatırım yapmak için, kimisi ise merak ettiği için sormaktadır. Tabi yolculuk yapmak için soranları da unutmayalım. Bu yazımızda önce İstanbul yeni havalimanı nerede diyenler için detaylı adres ve koordinatlar hakkında bilgi vereceğiz. Çevresindeki en yakın yerleşim yerleri ve bilindik yapılar ile ilgili bilgi sahibi olacaksınız. Yatırım yapmayı düşünenler içinde  metro güzergahlarını tek tek sıralayacağız. Şimdi arkanıza yaslanın ve yazımızı son detayına kadar okuyunuz.

 

İstanbul Yeni Havalimanı Nerede?

İstanbul Havalimanı Nerede
İstanbul Havalimanı Nerede

İstanbul yeni havalimanı, İstanbul’un kuzeyi olan Arnavutköy’de inşa edilmektedir.Toplamda 90 futbol sahası büyüklüğünde. İstanbul yeni havalimanı nerede, detaylı lokasyonu neresi peki?

 

İstanbul yeni havalimanı Arnautköy’ün Tayakadın ilçesi ile Akpınar köyü arasında kalmaktadır. İmrahor mahallesi, Ulubatlı Hasan caddesi, no:255  Posta Kodu:34283 Arnavutköy/İstanbul. İstanbul yeni havalimanın detaylı adresini verdik size. Aynı zamanda İGA Havalimanı A.ş diye arama yapabilirsiniz.

 

İstanbul yeni havalimanı, yani üçüncü havalimanına  en yakın olan mahalle Tayakadın ilçesine ait olan durusu mahallesidir. Yeni havalimanı inşaatından sonra durusu mahallesinde yer alan arsa fiyatları %300’e varan artışlar yaşamıştır. Tabi Durusu mahallesi aynı zamanda Kanal İstanbul projesine de komşu.Kanala istanbul ile havalimanı arasında kalan Durusu mahallesinin geleceği çok parlak. Şimdiden arsa metrekare fiyatları 1000-1200 TL arası alıcı bulmakta. İstanbul yeni havalimanı nerede diye soranlar için bir kaç önemli bilgi daha paylaşalım.

 

 

İstanbul Yeni Havalimanı  Yakınında Yer Alan Mahalleler ve İlçeler

3. havalimanının İstanbul’un kuzeyinde yer aldığından bahsetmiştik sizlere. Tam olarak Karadeniz’e komşu diyebiliriz. Yakınında yer alan köy ve ilçeler ise gelişmeye çok müsait ve yatırım yapmak için bulunmaz hint kumaşı. Yakınında bulunan yerler ise Tayakadın, Durusu, Boyalık, Akpınar, Dursunköy, Yeniköy, Çilingir ve Yassıören bölgeleri. Bu bölgeleri %90’ının imarı hala çıkmamıştır. Bazı arazilar hala orman arazi olarak görülmektedir. İmar çıktığı zaman ise değerinin siz düşünün.

 

İstanbul 3. Havalimanı Hakkında Bilgi

İstanbul yeni havalimanı dünyanın en büyük havalimanları arasında yer almaktadır. Yıllık yolucu kapasitesi ortalama 100-150 milyon arası tahmin edilmektedir. Aktarma uçuşları ve kargo uçuşlarının merkezi haline gelecek. Toplamda 8000  hektarlık alana inşa edilmiştir.6 pist bulunmaktadır. Pist başına saatte 20 uçuş yapılacaktır. Yapım maliyeti toplamda 11 milyar Euro’ya tekabül etmektedir. Gerçekte dünyanın en büyük 5. havalimanıdır. Tabi dünyanın merkezinde olması onu diğer büyük havalimanlarından daha özel kılmaktadır.

 

İstanbul Yeni Havalimanı Metro Güzergahları

Yeni havalimanı için yapılan metro güzergahı 6 ilçeyi kapsamaktadır. Başlangıç güzergahı ise Gayrettepe istasyonu. Diğer metro güzergahlarından gelenler Gayrettepe üzerinden aktarma yapabilecekler. Şişli, Kağıthane, Eyüp, Arnavutköy, Başakşehir ile Küçükçekmece ilçelerini kapsayacak. Peki hangi duraklarda olacak derseniz, bunun cevabı henüz belli değil. Daha doğrusu bilinçli olarak açıklanmıyor. Ancak 2019 aralık ayında tamamıyla proje bitmiş olacak. İstanbul yeni havalimanı nerede diye soranlar Gayrettepe ile Küçükçekmece’den kolaylıkla ulaşım sağlayabilecekler. Hatta Taksim hattı üzerinden havalimanı ulaşımının 10 dakika olduğu söyleniyor.

 

İstanbul Yeni Havalimanı’nın Avantajları Nelerdir?

İstanbul Yeni Havalimanı yerleşimin çok seyrek olduğu bölgeye yapılmıştır.Bundaki amaç yerleşimin biraz o taraflara kaydırılmak istenmesi.İstanbul’un bazı bölgeleri nüfus olarak çok yoğun.Hatta metrekareye 2 insan düşen yerler dahi var.Bu nedenle nüfusun eşit dağılımı açısından yeni havalimanı çok avantajlı.

 

Aynı zamanda yeni havalimanında istihdam artışı sağlanacak.Havalimanı gelirleri arttığı için personel ihtiyacı da artacak.Yeni havalimanında toplamda 30 bin personelin çalıştırılacağı konuşuluyor.Dolaylı olmayan yollar ile bu istihdam katkısı daha da artacaktır.

 

Aynı zamanda eski havalimanı yani Atatürk Havalimanından kalan boş arazi ise millet bahçesi olarak değerlendirilecek. Yani İstanbul’un en yoğun lokasyonu temiz hava alma ve şehrin gürültüsünden kaçma şansı yakalayacak.

Yeni havalimanı dünyanın en büyük uçağı olan Airbus 380 için ideal bir havalimanı olacak.Bu sayede uçuş maliyetlerinde gözle görülür derecede düşüş yaşanacak.

Atatürk Havalimanı Özel Jet uçuşları ile ilgili kapasite sıkıntısı yaşamaktaydı. Bu sayede özel jet uçakları içinde 3. havalimanı geçiş güzergahı ya da yakıt güzergahı olacak. Bu da ülkemiz için ekstra gelir sağlayacak.

İstanbul Yeni Havalimanı Dezavantajları Nelerdir?

İstanbul Yeni havalimanı nerede diyenler için havalimanı hakkında bahsedilen dezavantajları sıralayalım.Tabi bu yazacaklarımız sadece teoridir.Sosyal medya üzerinde konuşulanlardır.Bizde düşündüklerimizi sizinle paylaşacağız.

 

Soru: İstanbul yeni havalimanın yakınında rüzgar santralleri yer almaktadır.Aşırı rüzgarın olduğu bir bölge.Bu nedenle uçakların iniş kalkış sırasında sıkıntı yaşayacağı söylenmektedir.Buna istinaden de rüzgar ölçüm testleri yapılmadan havalimanının inşa edildiği bildirilmektedir.

 

Cevap: Yeni havalimanı maliyeti yaklaşık  olarak 11 miyar Avro.Yap işler devret modeli ile gerçekleştirilmektedir.Hiç bir özel şirket parasını çöpe atmaya hevesli değildir.Yani gerekli ölçümler yapılmıştır.Bu risk alınmaz.Ayrıca Moskova yada güney Amerikanın deniz seviyesinden 2000 metre yüksek yerlerindeki havalimanlarını düşünün.O lokasyonlara inebilen uçaklar 3. havalimanına inişte sıkıntı yaşamaz.Ayrıca yakın zamanda başlayacak olan yapılaşma rüzgar engelleyici rol oynayacaktır.

 

Not: Sadece yılın belirli dönemlerinde genelde sisli olduğunu biliyoruz o lokasyonun.Bunun için bir cevabımız yok.Eğer sizin bir düşünceniz var ise yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Soru : Üçüncü Havalimanı toprak kaymasına müsait bir lokasyonda inşa edildi.Doldurma işlemeri ise özen gösterilerek yapılmadı.Toprak kaymasına müsait görülüyor.

 

Cevap: Üçüncü havalimanı taş ocaklarının bulunduğu lokasyona yapıldı.Yani mermer yataklarının olduğu bölgeye.Bu bölge toprak kaymasının en az rastlanacağı bölgedir.Az önceki soruda vereceğimiz cevap gibi kimse parasını böyle basit dolgu hataları ile çöpe atmaz.

 

Bizim düşüncemiz sadece Atatürk Havalimanı yıkılmadan yeni havalimanı işletmeciliğinin devam etmesi yönünde.Atatürk Havalimanı da dünyanın en gelişmiş havalimanlarından birisidir.Sadece kargo ve özel jet uçuşları için tutulabilir.Atatürk havalimanının yıkımı bile milyon dolarlar tutacak.Buda çok yüksek bir maliyet.Daha iyi değerlendirilmesini tercih ederiz.Tabi ileriye dönük daha iyi planlar var mı bilemeyiz.

 

Okuyunuz: Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evrakları

 

İstanbul Yeni Hava Limanı Otobüs Güzergahları

İstanbul yeni havalimanı nerede diye soranlar için otobüs güzergahlarını da paylaşalım. En uzak hat 30 TL, en yoğun kullanılacak hat ise 18 TL. İhaleyi alan firma 468 milyon TL ödeme yapmıştır. Otobüslerin en az 100 adeti 46 koltuklu olmak zorunda.

 

 • Beylikdüzü Tüyap-52 km-15 dakika-21 TL-15 Otobüs
 • Otogar-38 km-15 dakika-16 TL-12 Otobüs
 • Bakırköy-44 km-10 dakika-18 TL-19 Otobüs
 • Yenikapı-Sirkeci-50 km-11 dakika-18 TL-23 Otobüs
 • Beşiktaş-43 km-20 dakika-18 TL-13 Otobüs
 • Alibeyköy Cep Otogarı-31 km-30 dakika-16 TL-5 Otobüs
 • Kadıköy-64 km-20 dakika-25 TL-11 Otobüs
 • Pendik-93 km-45 dakika-30 TL-5 Otobüs
 • Hacıosman-40 km-30 dakika-16 TL-4 Otobüs
 • Tepeüstü-91 km-30 dakika-25 TL-7 Otobüs
 • Arnavutköy-22 km-40 dakika-12 TL-3 Otobüs
 • Kemerburgaz-21 km-40 dakika-12 TL- Otobüs
 • Sarıyer-40 km-30 dakika-16 TL-5 Otobüs
 • Başakşehir-27 km-30 dakika-14 TL-4 Otobüs
 • Bahçeşehir-40 km-40 dakika-16 TL-4 Otobüs
 • Mahmutbey Metro-36 km-45 dakika-15 TL-3 Otobüs
 • Halkalı-40 km-50 dakika-16 TL-4 Otobüs
 • Mecidiyeköy-37 km-15 dakika-16 TL-10 araç Otobüs

 

İstanbul Yeni Havalimanı Harita Adres

İstanbul yeni havalimanı güzergahını tam olarak görmek istiyorsanız aşağıda sizin için paylaşmış olduğumuz adres linkini kullanabilirsiniz. İstanbul yeni havalimanı nerede konusunda sorularınız için yorumlar bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalima Harita

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here