Karizmatik Olmanın Yolları | Nasıl Karizmatik Olunur?

845

Pek çok kişi dış görünüşüne önem vermekte ve dış görünüşünün nasıl olduğunu da merak etmektedir. Bunun için Karizmatik Olmanın Yolları nelerdir bilmek gerekir. Karizmatik olmak pek çok kişinin talep ettiği unsurlar arasındadır. Karizmatik olabilmek için ise belli noktalara dikkat edilmesi ve belli unsurların da yerine getirilmesi gerekmektedir. Dış görünüşten ziyade, kişilerin davranışları da karizmatikliği yakından etkilemektedir. Bunun için de kişilerin her iki faktörü de bir arada değerlendirmesi ve uygulaması gerekmektedir.

 

Karizmatik Olmanın Yolları

Karizmatik Olmanın Yolları
Karizmatik Olmanın Yolları

Kişiler, karizmatik olmanın yollarını aramakta ve bunları uygulamaya çalışmaktadır. Şöyle bir çevreye bakıldığında ise pek çok liderin ya da ünlünün karizmatik olduğu gözlemlenmektedir.

 

Aslında karizma kavramı sadece erkekler için var olan bir kavram gibi düşünülse de kadınların da karizmatik olması mümkün olmaktadır. Pek çok kişi doğuştan karizma sahibidir; ancak sonradan öğrenilmiş olan davranışlarla da karizmatik olmak mümkün olmaktadır.

 

Karizmatik olmak için kişilerin öncelikli olarak dış görünüşlerine önem vermeleri gerekmektedir. Şık bir giyim ve sıra dışı aksesuarlar karizmanın ilk noktasını oluşturmaktadır.

 

Güneş gözlüğü ya da fular gibi aksesuarların kişileri karizmatik gösterdiğine dair inanışlar da bulunmaktadır.

 

Karizmatik olabilmek için düzgün bir diksiyona da sahip olmak gerekmektedir. Farklı bir ses tonu, düzgün bir diksiyon ve etkileyici konuşmalar kişileri karizmatik bir hale getirmektedir.
Karizmatik olabilmek için bir diğer faktör ise yine farklı kıyafet seçimi gerçekleştirmektir. Kişiler “yakışıklı” ya da “güzel” olmasalar bile bu durum onların karizmatik olmadıkları anlamını da taşımamaktadır.

 

“Cool olmak” kavramı, karizma ile yakından alakalıdır. Bu nedenle hiçbir şeyi takmayan tavırlar da kişilerin karizmatik olabilmesi için sergilemesi gereken davranışlar arasında yer almaktadır.

 

Nasıl Karizmatik Olunur?

 

Karizmatik olmanın yolları ile nasıl karizmatik olunur sorusu aslında aynı kapıya çıkmaktadır. Karizmatik olabilmek için ise hem kadınların hem de erkeklerin farklı düşünce yapısına da sahip olmaları gerekmektedir. Bağnaz düşüncelerden uzak olan, kişileri geliştirmeye ya da kişilere bir şeyler katmaya yönelik olan kişilerin de karizma sahibi olmasından bahsedilebilmektedir. Bir diğer etkili faktör ise bu kişilerin hangi meslekten olduklarıdır.

 

Meslekler, karizmayı çok yakından ilgilendirmektedir. Örneğin bir asker ya da polis giymiş olduğu üniformalardan dolayı karizmatik olarak değerlendirilirken, doktorlar bilgilerinden, avukatlar ise sergiledikleri davranışlardan dolayı karizmatik olarak kabul edilmektedir.

 

Genellikle sessiz, sakin, belli yerlerde lafı gediğine oturtan ve ani söylemler ile zekasını gösteren kişilerin de karizmatik olmasından bahsedilebilmektedir.

 

Karizma, göreceli bir kavramdır ve herkesin karizmatik gördüğü bir insan, başka kişilere karizmatik görünmeyebilmektedir.

 

Karizmatik Lider Nedir?

Karizmatik olmanın yolları‘nı araştıran kişiler, karizmatik liderleri incelemekte ve bu kişilerin davranışlarını ve giyim şekillerini de incelemeye almaktadır. Peki ya karizmatik lider nedir?

Karizmatik liderlik kavramı, 1980’li yılların sonundan itibaren varlığını ortaya koymaya başlamıştır. Özellikle uzun yıllar bu kavram üzerinde tartışmalar da sağlanmıştır. Karizmatik liderlik kavramında her zaman davranışlar ön plandadır ve bir liderin karizması da bu davranışlar ile ölçülmektedir.Karizmatik liderlerde olması gereken özellikler ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

  • Karizmatik liderlerin öncelikli olarak özgüven sahibi olması gerekmektedir. Özgüven bir liderde olması gereken en önemli özellikler arasında yer almaktadır.
  • Bir diğer önemli faktör, kendisini davanın içerisinde bulabilmesidir. Yani bu lider tipi sonuç ne olursa olsun ekibi ile birlikte bir şeyler için çekinmeden mücadele edebilmelidir.
  • Belli maliyetlere katlanabilme ve kendini kanıtlayabilme de önemli faktörler arasında yer almaktadır.
  • Kişinin ciddi anlamda bilgi sahibi olması ve bir konu ile alakalı bilgisini de pek çok kişiye geçirebilmesi gerekmektedir.

 

Dünyanın En Karizmatik Liderleri

Karizmatik olmanın yolları‘nı arayan kişiler aynı zamanda dünyanın en karizmatik liderlerini de merak etmektedir. Dünyanın en karizmatik liderleri ise davranışları ve tepkileri ile ön plana çıkmayı başarmış olan kişilerdir. Yapılan araştırmalara göre dünyanın en karizmatik liderleri aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

Mustafa Kemal Atatürk

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, kendi döneminde de günümüzde de dünyanın en karizmatik liderleri arasında yer almayı başarmıştır. Hem giyimi, hem bilgisi hem de davranışları bu unvanı alabilmesinde büyük önem arz etmektedir. Aynı zamanda liderlik özelliğinin yanı sıra verdiği mücadeleler ve girdiği dava da yine bu unvan için etki göstermiştir. Mustafa Kemal Atatürk, dünya genelinden tüm konukları Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde ağırlamış ve hiçbir liderin ayağına gitmemiştir. Bu da onu karizmatik liderler sıralamasında ilk sıraya yerleştirmiştir.

 

Vladimir Putin

Karizmatik olmanın yolları ‘nın yanında kişiler dünyanın en karizmatik liderlerinden Vladimir Putin’i de merak etmektedir. Putin’in neden dünyanın en karizmatik liderleri listesinde olduğuna dair ise pek çok done bulunmaktadır. İlkelerine bağlı ve ekonomik anlamda çok güçlü olması, onu karizmatik yapan faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle uzun yıllardan beri Rusya için büyük mücadele vermiş olan Putin, her anlamda zeki de bir kişidir. Tüm bu faktörler bir arada değerlendirildiğinde onun dediğim dedik bir kişi olmasından da bahsedilebilmektedir.

 

Barack Obama

Pek çok kişiye sempatik gibi gelse de, pek çok kişi Barack Obama’nın karizmatik bir lider olduğunu iddia etmektedir. Pek çok özelliği ile de Obama ön plana çıkmaktadır. Güç, bu insan üzerinde oldukça önemli faktörlerden biridir. Sessiz sakin bir yapıdan uzak olması, halkın içine karışabilmesi ve buna benzer pek çok faktör de yine karizmatik liderler listesinde olmasına olanak sağlamaktadır.

 

Mahmud Ahmedinejad

Karizmatik olmanın yolları‘nı arayan kişiler aynı zamanda İran’ın eski liderlerinden olan Mahmud Ahmedinejad’ı da örnek almaktadır. Her açıdan karizmasını ortaya koyan bu lider, pek çok çalışması ile de ön plana çıkmayı başarmıştır. Nükleer alanda gösterdiği faaliyetler, dünyaya çekmiş olduğu rest ve buna benzer pek çok özellik bu kişinin karizmatik liderler arasında yer almasına da olanak sağlamıştır. Mahmud Ahmedinejad, halen karizması örnek alınan kişiler arasında yer almaktadır.

 

Muhammed Al Maktoum

Son derece yardımsever biri olarak bilinen Muhammed Al Maktoum, pek çok kişi tarafından tanınmakta, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise adından sıklıkla söz ettirmektedir. Hatta BAE’nin mutlak hakimi gözü ile de bakılmaktadır. Uzun yıllar adından söz ettiren Al Maktoum, sayılı zenginler arasında da yer almaktadır. Son derece ılımlı olan bu kişi, baskı yapmadan bir yönetim şekli sergilediğinden dolayı aynı zamanda çok da sevilmektedir.

 

Adolf Hitler

Karizmatik olmanın yolları ‘nı arayan kişiler hiç kuşkusuz Adolf Hitler’in karizmasını da örnek almaktadır. Kesin kararları ve netliği ile bilinen bu lider, aslında çok fazla can yakmıştır. Zekası, netliği ve dediğim dedik davranışları da yine Hitler’in karizmatik kişiler arasında bulunmasına da olanak sağlamıştır. Ölümünün ardından yıllar geçmiş olmasına rağmen ise halen pek çok kişi onun zekasını ve davranışlarını örnek almakta ve bunları uygulamaya çalışmaktadır. İleri görüşlü olması ve keskin bir zekasının bulunması da yine karizmatik liderlik vasfı için uygun kavramlar arasında da yer almaktadır.

 

Karizmatik Erkek Nasıl Olunur?

Kadınların karizmatik erkeklerden hoşlandıklarına dair belli rivayetler bulunmaktadır; ancak her kadın için de aynı şeyden bahsetmek elbette doğru değildir. Karizmatik erkeklerden hoşlanıldığını düşünen erkekler ise karizmatik olmanın yollarını aramakta ve buna göre kendilerinde belli değişikler gerçekleştirmektedir.

 

Erkeklerin karizmatik olması ise sadece dış görünüş ile alakalı değildir. Örneğin gerçekten karizmatik olmak isteyen bir erkeğin belli davranışları da barındırıyor olması gerekmektedir. Çünkü karizmayı belli eden noktalar aslında davranış, zeka ve görünüştür. Erkeklerin karizmatik olabilmek için yapmaları gerekenler ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

İlk olarak kişilerin kendileri gibi davranmaları ve kesinlikle rol yapmamaları gerekmektedir. Bir kadını etkilemek için sergilenen davranışların pek çoğu inandırıcı gelmediği gibi aynı zamanda karizmatik görünmeye de olanak sağlamamaktadır.

 

Karizmatik bir erkek olabilmek için öncelikli olarak özgüven sahibi olmak gerekmektedir. Çünkü yalnızca gerçekten özgüven sahibi olan ve kendini kanıtlamış olan kişiler karizmatik görünmektedir.

 

Keskin bir zeka, karizmanın başlangıcıdır. Yani gerçekten karizmatik olabilmek için zekanın doğru kullanılması gerekmektedir.

 

Çocuksu hareketler sergileyen erkeklerin karizmatik olmaları mümkün değildir. Bu nedenle olgun davranışların da sergilenmesi gerekmektedir.

 

Karizma konusunda bir diğer husus etkili bir konuşma ve kibarlıktır. Son derece kibar olan erkekler aynı zamanda karizmatiktir. Yani karizmanın aslında maço olmak ile bir alakası da bulunmamaktadır.

 

Karizmatik olmanın yolları arasında bir diğer etkili unsur kişilerin ne yönde planlamalar gerçekleştirdiğidir. İyi bir mesleği olan, mesleğini en iyi şekilde icra edebilen ve bu konuda insanlara da faydası dokunan kişiler karizmatik sayılabilmektedir.

 

Çok yönlü olan ve birden fazla şey ile ilgilenen kişiler de yine karizmatik olarak değerlendirilmektedir. Yani aslında buradaki önemli nokta pek çok şeyi bir arada yapabilme yeteneğidir.

 

Karizmatik Kadın Nasıl Olunur?

Her ne kadar kişiler karizmanın sadece erkeklere özgü bir özellik olduğunu düşünse de aslında karizma kavramı kadınlar için de geçerlidir. Hatta pek çok kadın, karizma sahibi ünlü kadınlara imrenmekte ve onlar gibi olmaya da çalışmaktadır. Karizmatik olmak isteyen kadınların yapması gerekenler ise aşağıda yer almaktadır.

 

Karizmatik olmanın yollarını arayan kadınların belli faktörlere dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

Öncelikle karizmatik olabilmek için iletişim çok önemlidir. Kibar ve net bir dil, kadınların karizmatik görünmesine olanak sağlamaktadır.

 

Erkekler genellikle ayakları yere basan ve belli bir düşüncesi olan kadınları karizmatik bulmaktadır.Bu nedenle karizmatik olmak isteyen bir kadının kesinlikle özgüven sahibi olması gerekmektedir. 

 

Karizmatik olmak isteyen kadınların dikkat etmesi gereken bir diğer unsur, giyim kuşamdır. Herkes ile aynı giyinen ve diğer kadınlardan bir farkı bulunmayan kişiler için karizmadan söz etmek imkansızdır. Bu nedenle de kişilerin öncelikli olarak farklı bir dış görünüş yakalaması gerekmektedir.

 

Karizmatik bir kadın olabilmek için pek çok farklı şeye yeteneğin bulunması ve bu yeteneklerin de sergilenebilmesi gerekmektedir. Hem erkekler hem de kadınlar için geçerli olan bu kavram, karizmayı ortaya çıkaran unsurlar arasında yer almaktadır.

 

Futbol izlemek, futbol oynamak ya da bu alanda gösteriler yapabilmek de kadınlar için karizmanın başlangıcı sayılmaktadır. Karizmatik olmanın yolları arasında önemli bir yere sahip olan futbol, kadınları çok daha farklı bir alana taşımaktadır.

 

Son olarak bir kadının karizmatik olabilmesi için ikna edici ve etki altına alıcı bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Bu da sadece etkili bir konuşma aracılığı ile mümkün olmaktadır.

Karizmatik olmanın yolları ‘‘ başlıklı makalemizin sonuna geldik. Sizde fikir ve düşünceleriniz yorumlar bölümünden bizimle paylaşıp destek olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here