Kendi işini Kurmak İsteyenler İçin Creative İş Fikirleri 2021

4

Yıllarca belli sektörlerde çalışan ve yine çok farklı nedenlerden dolayı sektör değiştirmek isteyen kişiler kendi işini kurmak istemektedir. Yeterli kazanç sağlamamak ya da ticarete yönelmek istemek gibi pek çok neden, kişileri kendi işlerini kurmaya itmektedir. Elbette bir iş yeri açmak ve burayı sağlıklı bir şekilde yönetebilmek için de belli bir donanıma sahip olmak gerekmektedir. Kendi işini kurmak isteyenler için detaylı bir araştırma yaptık.

 

Kendi işini Kurmak

Kendi İşini Kurmak
Kendi İşini Kurmak

Kendi işini kurmak isteyen kişilerin öncelikli olarak bir faaliyet alanı belirlemesi ve buna göre gelişim göstermesi büyük fayda sağlamaktadır. Kişilerin daha önceden tecrübe edinmiş oldukları sektörlerden faydalanarak iş kurmaları da çok daha büyük katkı sağlamaktadır. Bu nedenle de kurulacak işin faaliyet alanı çok daha önemlidir.

 

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere İş Fikirleri

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere İş Fikirleri
Kendi İşini Kurmak İsteyenlere İş Fikirleri

Uzun yıllar boyunca kendi işini kurmanın hayali ile yaşayan kişiler için pek çok fırsat bulunmaktadır. Hatta bu alanda yeni iş fikirleri de her geçen gün ortaya çıkmaktadır. Kendi işini kurmak isteyenler için önerilebilecek iş fikirleri aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

Korku Evi Açmak

Kendi işini kurmak isteyenler için en ideal iş fikirleri arasında yer alan korku evi günden güne yayılmaktadır. Özellikle küçük şehirlerde de bu tarz işletmeler yaygınlaşmaya başlamıştır. Az bir sermaye ile kurulabilecek bu iş getirisi de yüksek olan işler arasında yer almaktadır. Üniversite öğrencilerinin ve gençlerin çok ilgi gösterdiği korku evleri motivasyon yükseltme amacı ile iş yerleri tarafından da tercih edilmektedir.

 

Solucan Gübresi Üretimi

Kendi işini kurmak ve yüksek gelir elde etmek isteyen kişilerin tercih edebileceği bir diğer alan solucan gübresi üretimidir. 40 metre karelik bir alanın yeterli olduğu solucan gübresi üretiminde kişiler gelirlerini ayda 3 katına yükseltebilmektedir. Bu alanda bilgi sahibi olmayan kişiler solucan gübresi üreticiliği alanında açılan kurslara kayıt yaptırarak daha donanımlı bir hale gelebilmektedir.

 

Catering Firması Açmak

Kına gecesi, düğün, nişan ya da açılış gibi organizasyonlarda konuklara belli ikramlar sunulmaktadır. Bu tarz faaliyetleri düzenleyen işletmeler ise sunulacak olan ikramlar için belli firmalar ile anlaşmalar sağlamaktadır. Kaliteli ve farklı ikramların hazırlanması ile ayda çok yüksek gelirler elde edebilmek de mümkün olmaktadır. Kendi işini kurmak ve devamlılığını sağlamak isteyen kişiler bu alanda rahatlıkla faaliyet gösterebilmektedir.

 

Danışmanlık Hizmeti Vermek

Günümüzde yeterli geliri sağlayamayan kişilerin sıklıkla tercih ettikleri sektörler arasında danışmanlık sektörü yer almaktadır. Çok az sermaye ile kurulabilecek bu iş müşteri portföyü oluşturulduğu takdirde ciddi gelirler elde etmeye olanak sağlayabilmektedir. Başlangıçta internet üzerinden sağlanabilecek bu hizmet daha sonrasında ofis aracılığı ile de gerçekleştirilebilmektedir.

 

Kendi işini Kurmanın Avantajları

 • Kendi işini kurmak ve kurulan işin devamlılığını sağlamanın kişilere pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.
 • Kendi işini kuran kişiler herhangi bir kişiden emir almadığından dolayı kendi kararlarını kendileri verebilmekte ve işletmesinin devamlılığını yine kendi kararlarına göre belirleyebilmektedir.
 • Kendisine ait bir iş yeri olan kişiler iş yerinin konumunu, ürün tedarikçilerini ve yanında çalıştıracakları personelleri kendileri seçebilmektedir. Yani kişiler kendi çalışma arkadaşlarını kendileri belirleyebilmektedir.
 • Kendi işini kuran ve bu alanda faaliyet gösteren kişiler çok daha esnek çalışma saatlerine sahip olmaktadır. İşletmesini istediği saatte açan ve istediği saatte kapatan işletmeciler, tatil yapacakları günleri de kendileri belirleyebilmektedir.
 • Kendi işini kurmak ve işletmesinin devamlılığını sağlamak isteyen kişiler çok daha yüksek gelir elde edebilme şansına sahiptir. Kişiler az iş gücü ile kazançlarını ikiye ya da üçe katlayabilmektedir.
 • Kendisine ait bir iş yeri olan kişiler çalışacakları lokasyonu kendileri belirleyebilmektedir.

 

Kendi İşini Kurmanın Dezavantajları

 • Kendi işini kurmak ve herhangi bir sektörde devamlılığını sağlamak isteyen kişileri aynı zamanda dezavantajlar da beklemektedir. Kendi işini kurmanın dezavantajları aşağıda yer almaktadır.
 • Bir iş yeri sahibi olmak her gün farklı müşterilerin sorunları ile uğraşmak anlamına gelmektedir. Müşteriler herhangi bir sorun yaşadığı takdirde muhatap olarak işletmecileri seçmektedir. Bu nedenle dönemsel olarak müşteriler ile sorunlar yaşanabilmektedir.
 • İşletme sahibi olan kişiler tedarikçilere ve müşterilere karşı sorumluluklarını yerine getirmek durumundadır. Bir işin aksaması ya da verilen bir sözün yerine getirilmemesi kişileri zor durumda bırakmakta ve müşteri kaybına neden olmaktadır.
 • Kendi işinin sahibi olmak belirli bir sayıda personeller ile birlikte çalışmak anlamına gelmektedir. Kalıcı personel bulmak günümüzde son derece zor olduğundan dolayı herhangi bir istifa durumunda işletmeciler zor durumda kalabilmektedir.
 • Kendi işi olan kişilerin tazminat ya da maaş gibi artıları olmadığından dolayı ay içerisinde ne kazanılıyor ise o harcanmaktadır. Bu nedenle işletme sahiplerinin aylık olarak sunabileceği düzenli bir gelirleri bulunmamaktadır.

 

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Hibe

Kendi işini kurmak ve istedikleri sektörde faaliyet göstermek isteyen kişilere devlet tarafından hibe desteği sunulmaktadır. KOSGEB tarafından sunulan hibeler belli bir orana kadar geri ödemesiz olarak gerçekleştirilmektedir. KOSGEB iş kurmak isteyenlere 50.000 TL geri ödemesiz kredi imkanı sunmaktadır. Krediden yararlanabilmek için öncelikli olarak KOBİ niteliği taşımalı ve KOSGEB veri tabanına kayıt olunması gerekmektedir. Kayıt ile ilgili tüm detaylar kosgeb.gov.tr sitesinde yer almaktadır.

 

KOSGEB kapsamında hibe desteği alabilmek için girişimcilik kursuna kayıt yaptırılması gerekmektedir. Yaklaşık olarak 2 hafta süren bu kurs sonunda girişimcilere girişimcilik sertifikası verilmektedir. Bu sertifikaya sahip olan kişiler de KOSGEB’in sunmuş olduğu tüm ayrıcalıklardan faydalanabilmektedir.

 

KOSGEB’den belge alındıktan sonra hibe başvurusu yapabilmek için temin edilmesi gereken belli evraklar bulunmaktadır. Kendi işini kurmak için KOSGEB’den hibe talep etmek isteyen kişilerin tamamlaması gereken evraklar aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

KOBİ beyannamesi, KOSGEB İl Müdürlüklerine teslim edilmesi gereken evraklar arasında yer almaktadır. Bu evrak ile birlikte KOBİ bilgi dökümanı ibraz edilmesi gereken evraklar arasında yer almaktadır.

 

Oda faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi ve işletmeye ait olan imza sirküleri KOSGEB’e teslim edilmelidir.

Bu belgelerin yanı sıra işletme sahiplerinin kimlik fotokopileri de yetkililer tarafından kontrol edilmekte ve başvuru esnasında onaylanmaktadır.

 

Gereken evrakları temin eden ve kendi işini kurmak için KOSGEB’e başvuru gerçekleştiren kişilerin projeleri incelemeye alınmakta ve ilgili makamlara gönderilmektedir. Projenin onaylanıp onaylanmadığı ise en fazla 1 ay içinde yazılı olarak kişilere bildirilmektedir.

 

Okuyunuz: İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

 

Sermayesiz Yapılabilecek İşler

Kendi işini kurmak isteyen kişiler belli birikimleri olmadığından dolayı ne iş yapacakları konusunda büyük kararsızlıklar yaşayabilmektedir. Bu tür durumlarda kişilerin sermayesiz olarak da gerçekleştirebilecekleri iş fikirleri bulunmaktadır. Sermayesi yapılabilecek işler ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

Çeviri Yapmak

Çeviri, herhangi bir sermayeye gerek duyulmadan yapılabilecek freelance işler arasında yer almaktadır. Sadece yabancı dil bilgisine ihtiyaç duyulan bu iş kapsamında kişiler ciddi gelirler elde edebilmektedir. En büyük avantajı ise kişilerin kendi gelirlerini kendilerinin belirleyebiliyor olmalarıdır. Sayfa ya da kelime başına yapılan çeviriler çerçevesinde kişilerin faaliyet gösterebilmesi mümkün olabilmektedir.

 

El Sanatları Yapımı

Kendi işini kurmak isteyen; ancak belli bir sermayesi olmayan kişiler için iş fikirlerinden biri de el sanatlarıdır. Evde sermayesiz olarak bir şeyler üretebilen kişilerin bu ürünleri farklı yollar ile satabilmeleri mümkün olmaktadır. Sosyal medya hesapları ya da sahibinden.com gibi pek çok site aracılığı ile de bu alanda kazanç sağlayabilmek mümkün olmaktadır.
El sanatları alanında pek çok farklı işten bahsetmek mümkün olmaktadır. Tablo, takı tasarımı, bez bebek ya da buna benzer pek çok tasarım sayesinde gelir elde edilebilmektedir.

 

Kara Kalem Resim

Kendi işini kurmak isteyen kişilerin para kazanabilmek için yapabilecekleri farklı bir iş de kara kalemdir. Özellikle sevdiklerine kara kalem tablo hediye etmek isteyen kişiler kara kalem tablolar yaptırmaktadır. Sadece kağıt ve kalem ile çok fazla gelir elde edebilmek de mümkün olmaktadır. Pek çok alanda karakalem için ilgi de artmaktadır. Özellikle sanatsal faaliyetler ile uğraşan dernekler ya da buna benzer mecralara da ürünlerin satışı gerçekleştirilebilmektedir.

 

Makale Yazarlığı Yapmak

Kendi işini kurmak isteyen kişiler için sermayesiz iş fırsatları arasında yazı yazmak da yer almaktadır. Kişiler web sitelerine içerik yazarak ciddi kazançlar elde edebilmekte ve sonrasında bu birikimleri farklı sektörler için de kullanabilmektedir. Özellikle devamlı müşteriler elde eden kişiler belli bir süre sonunda çeviri ya da redaksiyon ofisi açarak vergi mükellefi de olabilmektedir. Kişiler için yazı yazarak para kazanmanın en büyük avantajı ise bu işin evden ya da herhangi bir restoranda otururken dahi de yapılabiliyor olmasıdır.

 

Okuyunuz: Evde İş İmkanı

 

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler

Kendi işini kurmak isteyen kişiler, iş hayatına atılmadan önce belli noktalar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle bu faktörler, işin devamlılığının sağlanması konusunda çok büyük önem taşımaktadır. Kendi işini kurmak isteyen kişiler için tavsiyeler aşağıda yer almaktadır.

 

Öncelikli olarak hangi alanda faaliyet gösterileceğine iyi karar verilmeli ve işletmenin kuruluşu buna göre yapılmalıdır.

 

Kişilerin herhangi bir kurumdan destek alma şansı var ise değerlendirmelidir. Devlet tarafından sağlanan hibeler aracılığı ile sermayesiz iş kurabilmek de mümkün olmaktadır.

 

Kişilerin kendi işlerini kurmadan önce dikkat etmesi gereken bir diğer husus, işletmenin açılacağı konumdur. Lokasyonun iyi seçilmesi ve müşterilere hitap edebilecek bir bölgede olması gerekmektedir.

 

Bir diğer önemli faktör ise gereksiz harcamalardan kesinlikle kaçınılması gerektiğidir. Başlangıçta fazla harcama yapmadan işletme kurmak, sonrasında yaşanacak olumsuzluklar için de çok önemli bir faktörü oluşturmaktadır. İflas gibi durumlarda kaybedilecek miktar da bu nokta nedeniyle azalmaktadır.

 

Kendini işini kurmak isteyen kişilere verilebilecek bir diğer tavsiye ise personel seçimidir. Kişilerin personel seçimini iyi gerçekleştirmesi ve kendilerini yarı yolda bırakmayacak kişiler ile çalışması tavsiye edilmektedir.

 

Kişilerin personel istihdamı sağladıktan sonra mutlaka sigorta girişlerini yapmaları önerilmektedir. Aksi takdirde büyük cezalar ile karşı karşıya kalmak da mümkün olabilmektedir.

 

Görüldüğü üzere kendi işini kurmak isteyen kişiler için pek çok alternatif bulunmaktadır. Kişiler bu alternatifleri değerlendirerek yüksek kazançlar elde edebilmektedir. Farklı iş fikirleri bulunan kişiler bu fikirleri de değerlendirmeye alarak hareket edebilmektedir.

 

Sermaye, iş alanı ve iş yerinin konumu da elbette değerlendirmeye alınması gereken faktörler arasında yer almaktadır. Gerek cadde üstü gerekse sokak arasında bulunan işletmeler faaliyet gösterdikleri alanları reklamlar ile de desteklemelidir. Sahada çalışan personeller ya da basılı reklam yayınları ile işletmelerin büyütülmesi de sağlanabilmektedir.

 

İnternet üzerinden verilen reklamlar da yine işletmelerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için gerçekleştirilmesi gereken faktörler arasında yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here