Kepek Sorununa Çözüm

Beyaz benekler saçlarımızda çok kötü duruyor öyle değil mi? sadece saçlarımızda da değil elbiselerimizin omuz kısmına yapışan kepekler özellikle siyah elbiselerimizde çok belli oluyor. İşte bu kötü görünümü düzeltmenin bir çözümü var.

Kepek Sorununa Çözüm

Kepek Sorununa Çözüm

Saç derilerimizdeki hücreler, zamanla yaşlanarak dökülürler. Ölen bu deri hücrelerinin yerine, zamanla yenisi gelir. Alt tarafta yeni deri hücresi çıktığında eski deri hücreleri faaliyetini yitirip kepek olarak gün yüzüne çıkar. Aynı zamanda saçlarda yağlanma da olur ve bazılarında kaşıntı da olabilmekte. Eğer saçlarınızda böyle geçmeyen bir kepek sorunu olursa mutlaka dermatoloğa gitmenizi öneriyoruz. Daha kötü durumlara gelirseniz yani kepek sadece saçta değil aynı zamanda şakak, alın ve kaşlarınızda da kızarıklıkla beraber görülürse kesinlikle doktora gidiniz. Kepek probleminin içsel ve dışsal olarak iki sebebi vardır. Bunlar;

İçsel Sebepler:


– Düzensiz beslenme
– Alerji durumları ve hassas olma
– Sağlık sorunları
– Hormonal düzensizlik
– Aşırı terleme
– Stresli olmak, panik problemi ve tansiyon sorunları

Dışsal Sebepler:


– Saçın çok yıkanıp daha sonra kurularken az durulamak
– Saçı boyarken yanlış madde kullanmak
– Aşırı derecede jöle, sprey, jel ve köpük kullanmak

Peki, kepekten kurtulmak için ne yapmamız gerekiyor?

Bunun için öncelikle kepekli saçlar için özel olarak üretilen şampuanları kullanmalısınız. Bu şampuanlarda çeşitli ilaçlar bulunur anti bakteriyel ve mantara karşı ilaçlar gibi. Bundan dolayı kepeği kesmesi bakımından önemlidir. Fakat kepek sorununu hallettikten sonra ihmal etmemeniz gereken şey şampuanınızı değiştirmektir.
Kepek sıkıntısı çektiğinizde dikkat bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlar düzenli beslenme, saçları sık yıkama ve iyi durulamaktır. Ayrıca saçlarınızı iki kez şampuanla yıkadıktan sonra durulama suyuna sirke katmanız ve saçlarınızı yıkamadan önce diplerine susam yağı sürmek kepeği kesmeye yardımcı olacaktır.

Yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayınız.

2 Comments

  1. deLisevdam

Leave a Reply