Kuzey Kore Hakkında Bilinmeyenler 2022

852

 

Kuzey Kore yasakları hakkında ilginç bilgilerden bahsettik.Şimdi de biraz onların kültürünü tanıma zamanı.Günlük hayat nasıl, insanlar nasıl zaman harcıyor, devlet politikası nasıl işliyor onları öğrenelim.

Kuzey kore hakkında bilinmeyenler
Kuzey kore hakkında bilinmeyenler

1-Amerika’lılar Büyük Burunlular Olarak Bilinir

Evet yanlış duymadınız.Dış dünyaya kapalı olan Kuzey Kore toplumu Amerika’lıları büyük burunlu, tüylü çantaya sahip, koca mavi gözlü şeytan olarak tanımlar.Okullarda bu şekilde öğretilir.Askeri eğitim sınıflarında amerikan askerlerini öldürmeler öğütlenir.

 

2-Kuzey Kore de Kadın Pedi Bulunmaz

Kadın pedi bulmanız imkansız.Halkın bununla ilgili bir bilgisi de yok tabi.Kendi içlerinde oluşturdukları, yenilenebilir ve temizlenebilir ped kullanmaktadırlar.

 

3-Yılbaşı Ağacı Diye Bir Kültür Yok

Korelilerin tarihi bizim tarihten farklıdır.Kendi yıl başı geceleri olur.Ancak dini inanışları olmadığı ve ateist oldukları için noel ağacı hazırlamak gibi bir kültürleri yoktur.Özel günlerde içki tüketebilirler.

 

4- Kuzey Kore de Esrar Tüketimi ve Üretimi Yüksektir

Kuzey Kore de hem ihraç etme amaçlı hem de tüketim amaçlı esrar ekimi yapılmaktadır.Bu Kuzey Kore’nin çok bilinmeyen gelir yöntemlerinden birisidir.Halk arasında ”kristal met” kullanım da yaygındır.Bunun genelde açlığı bastırmak için kullanıldığı söylenir(Washington post)

 

5-Pyongyang Sadece Seçkinlerin Yaşayabileceği  Bir Başkent

Pyongyang Kuzey Kore’nin başkenti.Toplam nüfusu 3 milyon.Burada yaşayanlar en sadık vatandaşlardan ve seçkinlerden oluşmaktadır.Güvenilir ve ailesinden suça karışmamış insanlar bulunur.

 

6-Kuzey Kore de Halk Vergi Ödemez

Kuzey Kore halkı için vergiler 1974 yılında kalkmıştır.Bir vatandaşın aylık geliri 4,5-5 dolar arasındadır.Sadece ülke dışından gelir elde edenlerden vergi alınır.Ancak ilerleyen  zamanlarda devletin yeni bir gelir vergisi yasası çıkartacağı söyleniyor.

 

7-Paten Kullanımı Oldukça Yaygın

Kuzey Kore de bir araba almanın maliyeti yaklaşık 40 bin dolar.Ulaşım için herkesin bisikleti var.Çocuklar ve gençler arasında paten kullanımı çok yaygın.Özellikle başkente sık sık karşılaşacağınız bir durum olacak.

 

8-Dünyanın En Büyük Oturma Kapasiteli Stadyumu Kuzey Korede

Evet yanlış duymadınız.150 bin kişilik dev stadyum.Adı ”Mayıs Stadyumu”.Spor müsabakalarının yapıldığı bu stat, genellikle milli bayram kutlamalarını ev sahipliği yapar.Diğer bir adı Rungrado Stadyumu.Ülkenin en büyük festivali olan Arirang Festivali de bu stat da yapılır.

 

9-Halkın Çimen Topladığını Görebilirsiniz.

Kuzey Kore 1998 yılından beri kıtlık ile mücadele etmektedir.Halkı çimen toplarken görebilirsiniz. Ancak onların fotoğrafını çekerseniz büyük bir tepkiyle karşılaşırsınız.

 

10-Ülke Dışına Sanatsal ve Tarihi Ürünler Satışı Yapılır

Kuzey Kore halkı özellikle resim ve boyama konusunda kendisini geliştirmiştir.Ülke dışına satılan tablolarını görebilirsiniz.İtalyan bir şirket bu konuda aracılık yapmaktadır.Ülke içinde toplam 34 bin heykel bulunuyor.Yolda duvarları boyayan köylüler ile karşılaşabilirsiniz.

Kuzey Kore'de İlginç yasaklar
Kuzey Kore’de İlginç yasaklar

Kuzey Kore Yasakları başlıklı yazımızın sonuna geldik.Yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak ya da paylaşarak destek olabilirsiniz.

 

kaynak: https://www.swedishnomad.com/facts-about-north-korea/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here