Makale Yazma Siteleri | Güvenilir Makale Yazılabilecek Siteler

2876

Makale yazmak bir konuda anlatacak şeyi olanların tercih ettiği yöntemler arasında yerini almakta. Makale yazarı olarak tanımlanan kimseler çeşitli konularda araştırmaya dayalı içerikler üretmektedirler. Herhangi bir konuda bilgi vermek ya da bir görüşü desteklemek amacı güderek oluşturulan makaleler akademik içerikler olabileceği gibi güncel konularda da yazılabilmektedir. Makale Yazma Siteleri birçok kişinin merak ettiği konular arasında ilk sıraları almaktadır.

Makale Yazma Siteleri
Makale Yazma Siteleri

Günümüzde teknoloji ile paralel olarak çeşitli gelişmelerin yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Dijital platformlar makale yazarları için kaynak yaratmakta bunu sağlamak içinse çeşitli sitelerden yararlanılmaktadır. Bu sitelere üye olan yazarlar içerik üreterek para kazanma şansı yakalamaktadırlar. Freelance çalışma modeli olarak adlandırılan bu tür yöntemlerde içerik üreticileri görev almaktadır.

 

Makale olarak adlandırılan bu içerikler için yazarlar belli bir ücret karşılığında çalışmaktadırlar. İnternet ortamında gerçekleştirilen bu tür işlerde üretilen içerikler çeşitli web sitelerinde yer alabilmektedir. Makale Yazma Siteleri olarak adlandırılan bu siteler için yazarların buraya kayıt olması için bazı şartları sağlamaları gerekmektedir. Makale adı verilen içeriklerde giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine ihtiyaç olabileceği gibi dijital platformlarda kullanılan içeriklerde farklı özelliklere de gereksinim duyulabilmektedir.

Okuyunuz: Blog Yazarlığı Nedir, Nasıl Yapılır?

Makale Yazma Siteleri

Makale Yazılabilecek Güvenlilr Siteler
Makale Yazılabilecek Güvenlilir Siteler

Web sitelerine içerik hazırlayan yazarların dikkate alması gereken bazı kuralların olması bu konuda bazı araştırmaların yapılmasına neden olmaktadır. Web sitelerine uygun içerik hazırlamak isteyen yazarlar açısından SEO kavramı önemli hale gelecektir. Google arama motorları da dahil olmak üzere birçok arama motoru özgün içerikleri ayırt edebilmektedir. Makaleler hazırlanırken nitelikleri önemli hale gelmekte, bilgi verici ve kaliteli içeriklere gereksinim duyulmaktadır. Makale Yazma Siteleri sayesinde kaliteli içeriklere erişim sağlamak mümkündür.

 

SEO uyumu adı verilen ve arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanan çalışmada makalenin anahtar kelimeleri, anahtar kelimenin kullanım yüzdeleri önemli hale gelmektedir. İçeriğin anlamlı bir bütün oluşturması ise diğer önemli konular arasındadır. Makale bilgi verici nitelikte olmalı ve kopya içerik yazmaktan kaçınılmalıdır. Bu tür özellikleri taşıyan içerikler web sitelerinin üst sıralarda yer almasına yardımcı olmaktadır. SEO çalışmaları teknik yönü olması açısından da önemli uygulamalar arasındadır. Makale Yazma Siteleri SEO uyumlu içeriklerin satın alınabileceği sitelerdir.

 

Makale yazma sitelerinden yazarlar gelir elde etmektedirler. Bu tür bir sitede uygulanacak fiyat aralığı aşağı yukarı hepsinde ortaktır. Bazı sitelerde yüksek fiyat uygulamasına da rastlamak mümkün olmakla birlikte sitenin güvenilir olması bu noktada önem kazanmaktadır. Ortalama olarak 100 kelime için belirlenen ücret 1.5TL ile 5TL aralığında değişmektedir. Fiyat aralığını belirleyen ölçü ise yazarın deneyimi ve kaliteli içerik üretmesi ile ilgilidir. Makale Yazma Siteleri merak edildiğinde sıralama yapılabilecek birden fazla sitenin varlığı ile sektörün durumu anlaşılabilmektedir.

 

Makale Yazma Siteleri arasında bir sıralama yapmamız gerektiğinde uzun bir liste ile karşılaşmak mümkündür. Bu sitelerin üyelik koşulları birbirinden farklı özellikler göstermektedir. Yazarlar bu sitelere üye olduklarında çeşitli yöntemlerle iş alabilmekte ve içerik üretebilmektedirler. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda hangi sitelere nasıl üye olunur ve ne oranlarda kazanç elde edilebilir konusu hakkında bilgi almanız mümkündür.

 

Makaleyaz.net

Bu sitede içerik üretmek isteyen kullanıcılar öncelikle kayıt olmalıdırlar. Kayıt işlemlerinin ardından yazarlık başvurusu gerçekleştirilebilmektedir. Site kayıt işleminin ardından yazar adayından bir adet örnek makale paylaşımı istemektedir. Başvuru kabulünün ardından yazarın profilinde olması gereken bilgileri eksiksiz olarak doldurması beklenecektir. Burada önemli hale gelen durum yazarın profilinin yeterince güçlü olması. Sistem mesajlaşma üzerinden iletişim kurulmasına imkân tanımakta. Müşteri ile olan iletişim esnasında ise kişisel telefon ya da mail gibi bilgilerin paylaşılmasına izin verilmiyor. Kural ihlali yapan kullanıcılar sistemden uzaklaştırılıyor.

 

İyimakale.com

İymakale.com‘a üye olduğunuzda yazarlık başvurusu ile işe başlıyorsunuz. Onay almanız için bir içerik yüklemeniz gerekiyor. Sitenin editörleri tarafından yapılan kontrollerin ardından uygun bulunursanız yazar olabiliyorsunuz. Sitenin çalışma prensipleri arasında hazır makale yükleme olanakları da yazarlara tanınmış. Dilerseniz kendi yazdığınız hazır makale şeklindeki içerikleri sisteme yükleyip satış yapabiliyorsunuz. Sitenin gelişmiş bazı uygulamaları söz konusu. Yüklediğiniz içerikler özgünlük kontrollerinden geçiriliyor ve ardından editör onayına sunuluyor. Onay alması durumunda ise sistemde yerini alıyor.

Sitede gerçekleştireceğiniz satışlarda %20 oranında bir komisyon ödüyorsunuz. İçerik ücreti ise 1,5 TL tabanından başlıyor. Yazarın tecrübesi ve birikimi bu miktarı arttırmasında etkili bir unsur. Makalelere teklif veren yazarlar üst sınırın dışına da çıkamıyor. Ayrıca mesajlaşma yöntemi ile alıcı ile iletişim kurulabilmekte. Bu bölümden kişisel bilgilerin paylaşılması ise kural ihlaline neden olduğundan direkt üyeliğiniz iptal ediliyor. Makalelerden kazanılan ücretler 50 TL ve üzerine ulaştığında hesabınıza havale yapılıyor. Makale Yazma Siteleri arasında iyimakale.com güvenilir siteler arasında üst sıralarda yer alması ile dikkat çekiyor.

 

Yazkazan.net

İçerik temin edilecek platformlardan biri olan Yazkazan.net, internet siteleri tarafından gereksinim duyulan makalelerin uzman yazarlar tarafından hazırlanarak satışını gerçekleştirmektedir. Freelance çalışma sistemine uyumlu bir platform olarak hizmet veren bir sitedir. Platforma üye olmakla işe başlayan yazarlar bu siteye de örnek bir yazı göndermek durumunda. Editör onayının ardından sisteme kabul edilme süreci de başlamış olur. Kurumsal ya da bireysel müşterilere yönelik hazırlanan içeriklerden elde edilen gelir 200TL sınırına ulaştığında siteden talep edilebilmektedir. Yazarların ücretleri her ayın 15’inde hesaplarına yatırılmaktadır. Site yazarlarını gruplandırmış. Standart yazar, uzman yazar ve elit yazar olarak kategorize edilen yazarların elde ettiği gelir de bu durma bağlı olarak değişiyor. Makale Yazma Siteleri içinde çalışılabilecek sitelerden biri olarak yazkazan.net de yer almakta.

 

Makalehizmeti.com

Freelance çalışma ortamlarından biri de Makalehizmeti.com. Bu siteye de üye oluyorsunuz ve ardından sizden örnek bir makale yazısı talep ediliyor. Esasında sistem hemen hemen tüm sitelerde ortak bir mantıkla işliyor. Editörler tarafından kontrol edilen içerikler uygun bulunması durumunda onaylanıyor ve yazarlık süreçleri başlamış oluyor.Yazarlar ödemelerini her ay düzenli olarak alabiliyorlar. Başvuru esnasında sitenin istediği bilgiler arasında ad,soyad e-posta adresi gibi detaylar yer alıyor. Siteye üye olduktan ve yazarlığınız kabul edildikten sonra yazar girişi kısmından size ait bilgilere ulaşmanız da mümkün hale geliyor. Makale Yazma Siteleri birbirinden çok da farklı olmayan üyelik süreçleri ile işe başlamanıza imkân tanıyor.

 

Bionluk.com

Bionluk adlı site makale yazarlığının yanı sıra grafik & tasarım, video & animasyon, ses & müzik gibi birçok konuda freelance çalışanın ürünlerine ulaşılabilecek bir site. Bu sitede yapılan işlere bağlı olarak fiyat aralıkları değişmekte. Makale yazarlığı açısından değerlendirdiğimizde ise sitedeki ücretler diğerlerine göre yüksek. 300 kelimelik bir içerik için 10 TL taban fiyat uygulaması söz konusu.  Sisteme üye olmakla işe başlıyorsunuz. Profilinizi oluşturduktan sonra kendinize ait iş ilanları verebiliyorsunuz. Mesaj sistemi burada da geçerli. Müşteri ile iletişim kurmak için site size bitcoin adı verilen bir puan tanımlıyor. Satış yaptığınızda puanlarınız artıyor. Mesajlaşmak istediğinizde ise her mesajın başlamasına yönelik 20 bitcoini kullanılıyorsunuz.  Müşteri ilanları size uygun oluşlarına göre sistem tarafından sayfanızda gösteriliyor. İlanlara teklif verebilir ya da müşteri ile mesaj yoluyla iletişime geçebilirsiniz. İş yaptığınızda ödemeniz 2 gün içerisinde hesabınıza aktarılıyor. Müşteri ile ilgili yorum yapma hakkınız var. Aynı şekilde müşteri de sizinle ilgili kanaatini profilinize yansıtabiliyor. Güvenilir Makale Yazma Siteleri arasında Bionluğu da saymak mümkün. 

İçerik.net

Sistem birçok yazarın içeriklerini satın almak üzere hizmet veriyor. Yazarların ve alıcıların profilleri üzerinden işlemler yürütülüyor. Bu uygulama da hazır makale şeklinde satışa imkân tanıyor. Yazarın profilinde yaptığı işlerle ilgili yorumlardan fikir alınabilmekte. Alıcı siparişini verdiği anda ödemesi alınmakta ve havuza aktarılmaktadır. Yazarın içeriği hazırlaması ve sisteme yüklemesi ile teslimat gerçekleşir. Onayın ardından kazanç yazarın hesabına aktarılır.Siteye yüklenen içerikler editör onayı ve özgünlük kontrollerine tabi tutulmaktadır. Siteye üye olarak yazarlık başvurusu yapılmaktadır. Kişisel bilgilerin girilmesinin ardından üye olma işlemleri tamamlanır. Yazarların kazançları onaylandıktan sonra ertesi gün hesaplarına aktarılmaktadır. Müşteriler sipariş oluşturduktan sonra çalışmak isteyecekleri yazarların profillerinde yer alan yorumlara göre sipariş verebilmektedir. Makale Yazma Siteleri içinde İçerik.net güvenli hizmet veren sitelerden biridir.

 

Lugat.com.tr

Üyelik işlemleri ve yazarlık başvurusu için form doldurarak müracaat yapılabiliyor. Başvuru sonucunda içerik ekibinden yazarın CV’si talep ediliyor. Yazar şartları karşılıyor ise deneme içeriği talep ediliyor. Site bu özellikleri ile kendisini tanıtmasına rağmen yapılan başvurular konusunda çalışanlarının ilgisizliği neticesinde herhangi bir geri dönüş sağlama açısından yetersiz kalıyor. Makale Yazma Siteleri arasında sosyal medya platformlarında bolca reklamı yapılmasına rağmen çalışanları konusunda sitenin revizyona ihtiyacı olduğu bir gerçek. Başvurulara karşı ilgisiz tavırları ilerleyen süreçlerde belki düzeltilebilir. Bu durumda profesyonel anlamda çalışılabilecek siteler arasında yer alabilecektir.

 

Özgün Makale Nasıl Yazılır?

Yazarların merak edeceği konulardan biri de Özgün Makale Nasıl Yazılır? Konusudur. Özgün bir makale oluşturulmak istendiğinde yapılması gereken işlerden biri konu üzerinde detaylı bir araştırma yapmaktır. Bu konuda uyulması gerekecek bazı kurallar ise şöyle sıralanabilir:

  • Yazılacak konu hakkında araştırma yapılmalıdır
  • Birbiriyle uyumlu ve anlam bütünlüğü olan ifadelere yer verilmelidir
  • Sürekli aynı şeylerin tekrar edilmesi okuyucuları sıkacağından bu konu dikkate alınmalıdır
  • Eş anlamlı kelimelerin kullanılması yazı içeriğini kaliteli hale getirecektir
  • Kopya içerik kullanılmaması yazının kalitesi yönünden oldukça önemlidir
  • İçerik hazırlanırken anahtar kelime çalışması yapılmalıdır
  • İçerik anahtar kelime dağılımı ve oranları dikkate alınarak hazırlanmalıdır
  • Bilgi verici içerikler arama motorları tarafından tercih edilen yazılardır

 

Makale Yazma siteleri ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Sizde bildiğiniz makale yazılabilecek güvenilir siteleri, yorumlar bölümüne yazarak okuyucularımıza destek olabilirsiniz.

 

Okuyunuz: İnternetten En Yeni Para Kazanma Yolları 2021

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here