Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır | Motivasyon Mektubu Örnekleri

770

Erasmus Plus projelerine kabul almak için motivasyon mektubu nasıl yazılır bilmeniz gerekiyor.İnternet üzerinde binlerce motivasyon mektubu örneği bulabilirsiniz.Ancak bunları örnek almanızı tavsiye etmiyorum.Emin olun başvurduğunuz proje sahipleri, orijinal motivasyon mektubuna daha çok değer veriyor.

Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır
Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır

Önce motivasyon mektubunun ne olduğunu açıklayayım size.Motivasyon mektubu, proje sahiplerinin sizi tanımalarını sağlayacak otobiyografi özetidir.Mektupta kendinizden bahsederken, aynı zamanda projeye başvurma nedeninizi de belirtmelisiniz.Proje sahiplerine günlük olarak ortalama 100  başvuru yapılır.Gönderilen motivasyon mektuplarının sadece %5’lik bir kısmı okunur.Diğerlerine özet olarak bakılır sadece.Özet olarak bakılan motivasyon mektuplarının hepsi sıkıcı ve aynı tarzda yazılmıştır.Yazacağınız motivasyon mektubu ile diğer rakiplerinizin arasından sıyrılmanız lazım.Bunun için dikkat çekici motivasyon mektubu nasıl yazılır detaylı olarak anlatayım sizlere.

 

Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır?

Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır 1
Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır 1

Motivasyon mektubu yazarken vereceğiniz bilgiler önemli.Ev sahibi kuruluş sadece bu bilgiler ile sizi tanıyacak.CV kendinizi tanıtmanız için yeterli değil.Öncelikle aşağıda yer alan bilgilere motivasyon mektubunuzda mutlaka yer verin.

 

 • Kimsiniz ?
 • Nerede doğduğunuz ve nerede yaşıyorsunuz?
 • Eğitim durumunuz nedir?Nerede okudunuz?
 • Aileniz ile ilgili bilgi?
 • Bugüne kadar ki iş deneyimleriniz nelerdir?
 • Boş zamanlarınızda neler yaparsanız?
 • Daha önce gönüllü deneyiminiz oldu mu?
 • Daha önce yurtdışı veya yabancılarla etkileşim halinde oldunuz mu?
 • Ne tarz projeler ilginizi çekiyor?
 • Başvurduğunuz projeye neden katılmak istiyorsunuz?
 • Başvurduğunuz projeye ne gibi katkılar sağlayabilirsiniz?
 • Bu projenin size sağlayacağı katkılar neler olacak?
 • Diğer başvuru sahipleri arasından sıyrılmanızı sağlayacak özellikler?

 

Yazdığınız motivasyon mektubu ile yukarıda yer alan bütün soruları cevaplıyor olmanız lazım.Ancak bunları cevaplamakta veya motivasyon mektubu içerisinde yazmakta sıkıntı yok.Emin olun bunu herkes yapıyor.Önemli olan bu yazdıklarınızı okutmayı başarmanız.

 

Motivasyon Mektubu Örneği

Motivasyon Mektubu Örnekleri
Motivasyon Mektubu Örnekleri

Gönderici kuruluş tarafından bahsedilen bir örnek.Çok hoşuma gitti ve sizlere anlatmak istiyorum.İtalyan bir çocuk sunum dosyası olarak motivasyon mektubu hazırlamış.Sunum dosyasının ilk görseline sadece bir cümle yazmış.”Dünyanın öbür ucundaki kardeşlerimi arıyorum.Beni merak ediyorsanız devam edin”.Bu sayfanın devamında ise resim ve resimlerin yanına birer cümlelik açıklama bırakmış.Sonuç olarak da kabul almış.

 

Dikkat Çekici Mektup Hazırlama

İlgi çekici mektup hazırlamak için mutlaka görsellerden faydalanmanızı tavsiye ederim.Sosyal medya da bile görsel üzerine yazılmış olan yazılar daha çok dikkat çekiyor.Bu bizim için de aynı.Normal düz metin belgesi formatındaki yazılar okuyucunun üşenmesine neden olur.

 

Google Drive motivasyon mektubu hazırlayabileceğiniz en iyi site.Bilgisayarınızda ofis programları olmayabilir.Online olarak Google Drive üzerinde yer alan binlerce şablonu kullanabilirsiniz.Okunacak motivasyon mektubu nasıl yazılır konusunda aşağıdaki maddeleri dikkate alın.

 

 • Mutlaka Pdf, sunum veya video formatında mektup hazırlayın.
 • En az 20 fotoğraf paylaştığınızdan emin olun.
 • Maddeler halinde yazılan yazılar daha çok okunur.
 • Bol paragraf kullanmaya özen gösterin.
 • Yazılarınızda renklendirme yapın.
 • Görsel içerisine yazılar ekleyin.
 • ”Canva, Powton, Powerpoint, Madgoz” gibi programlardan yararlanın.

 

Not:Sunum dosyasını her proje için özel hazırlamanız zor olabilir.Bu nedenle başvurduğunuz projeye neden katılmak istediğinizi ayrı bir metin dosyası halinde gönderebilirsiniz.

 

Motivasyon Mektubu Örnekleri Hakkında?

Motivasyon mektubu örneklerini inceleyebilirsiniz.Ancak bağlı kalmayın.Bu mektubu yazarken hata yaparım diye korkmanıza gerek yok.Başvuru yaptığınız zaman çoğu projeden geri dönüş alacaksınız.Yaratıcı bir şekilde kendinize özgü bir mektup hazırlayın.

 

Ayrıca kendinizden bahsederken mütevazı olmanıza gerek yok.Yeteneklerinize detaylı olarak yer verin.Sadece yumurta pişirmeyi biliyor olabilirsiniz.Bunun için çok iyi yumurta yapıyorum demeyi ihmal etmeyin.Ev sahibi kuruluş en çok sizin yeteneklerinizi inceliyor.Siz o ülkeye geldiğiniz zaman projeye nasıl katkı sağlayabilirsiniz, bunlar araştırılıyor.

 

İnternette motivasyon mektubu örnekleri ile ilgili tavsiyeler bulabilirsiniz.Benim yazdıklarımda dahil tavsiyeleri dinlemeyin.Şöyle yazdım ve kabul aldım denilebilir.Ancak bu işin büyük bir kısmı şans.Siz sadece kendinizi en iyi şekilde anlattığınıza emin olun.Ev sahibi kuruluşun ne için sizi tercih edeceğini bilemezsiniz.Bazı kuruluşlar sırf hiç tecrübeniz yok diye de sizi seçebilir.Çünkü amaç gençlerin deneyim kazanmasını sağlamak.

 

” Motivasyon mektubu nasıl yazılır ve Motivasyon mektubu örnekleri ” konusunda size bildiklerimi anlattım.Aklınıza takılan sorularda yorumlar bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here