Nalbur Dükkânı Açmak | Hırdavatçı Açma Maliyeti ve Kazancı

781

Her iş alanının kendine ait zorluklarının olduğunu farkında olmak o iş alanını kolaylaştırmaktadır. Nalbur dükkânı açmak, bir evin oluşturulmasına etken olabilecek her türlü yapı malzemesini içinde bulundurur.  Tamir aletleri, birbirinden farklı çivi çeşitleri, boyalar, teknik olarak yapılandırmaya dair aradığınız her şeyi nalbur dükkanlarından temin ederiz. Diğer esnaflarla kıyaslandığında bir nalbur dükkanının kazanç yüzdesini düşük bulsak da düşünceler ile gerçekte olan çok farklıdır. Çünkü hemen herkesin yolu mutlaka bir nalbur dükkanına düşer. Nalbur kelimesinin diğer adı da hırdavat kelimesidir. Hırdavatçı dükkânı açmak, genel anlamda sürümden kazanç sağlamanın bir başka türüdür.  Birçok yerde pahalıya satışa sunulan malzemeler nalbur dükkanlarında oldukça uygun fiyatta olması alıcıları düşündürmekte ve nalburlara sevk etmektedir.

Nalbur dükkânı açmak
Nalbur dükkânı açmak

Nalbur açma maliyeti, diğer iş gruplarına göre biraz yüksek olsa da başarılı olunduğu takdirde harcamaların satışlardan kar ederek kapanmak mümkündür. Nalbur dükkanlarının bir avantajı da sadece yapı malzemesi odaklı değil, hobi odaklı malzemelere de yer veriyor olabilmesidir.  Örneğin nalburlarda ahşap boyası ve bunları boyamak için çeşitli boyutlarda fırçalar bulunabilmektedir. Tutkal, silikon, strafor köpük, çivi, tel, sunta gibi hobi içerikli malzemeleri esnaf nalburunda bulmak muhtemeldir. Ayrıca bu malzemeler nalbur dükkanlarında çok daha uygun fiyata bulmak mümkündür. Özellikle esnaf nalburundan alışveriş yapmak kazanç sağlayabilmeleri açısından önemlidir. Yapı ve hobi malzemesi satışı yapan nalburlar her zaman bir adım önde olmaktadır.

Hırdavat ürünleri kâr marjı olan bir sektördür. Ancak yüksek oranda kar edebilmek için ürün çeşitlendirmesi olması müşterilerin istediğini verebilmesi açısından önem taşır. Alışılmışın dışına çıkmak nalburların kazanç kapasitesini arttırabilmektedir. Nalbur dükkânı açmak fikri diğer sektörlere baktığımızda daha düşüktür. Elbette ki bir bakkal, tuhafiye ile kıyaslandığında müşterilerin uğrak bir dükkânı olması beklenemez. Ancak evimizde herhangi bir sorunla karşılaştığımızda su borusu patladığında, eve bir çivi çakılması gerektiğinde, bir tamir aleti lazım olduğunda yolumuz nalbur dükkanına düşer. Nalbur dükkânı için girişim yapabilmek adına ilk olarak ne istediğinizi bilmek ve ona göre planlama yapmak çok önemlidir. Nalbur açmak isteyenlere öneriler düşünce netleştirme adına oldukça yararlı olacaktır.

 

Hırdavatçı Dükkânı Açmak

Nalbur dükkânı açmak, oldukça parlak bir fikirdir. Özellikle ürün paneline baktığımızda tarihi geçmiş ürün çeşidi yok denecek kadar azdır. Buda hırdavatçıların önemli bir avantajıdır. Bunun yanı sıra hırdavat dünyasında modası geçmiş diye bir şey söz konusu değildir. Temel yapı malzemeleri belirgin olduğundan müşteri ile net bir şekilde hem fikir olabilmek mümkündür. Bunun yanı sıra nalbur dükkânı açmak için nasıl bir yol izlemek istediğinizden emin olmak önemlidir. Bütçenizin durumuna göre hırdavat toptancılığına da yönelebilirsiniz. Bu iş birçok açıdan karlı bir iştir. Bireysel nalburlar belirli bir kesime, mahalleye hitap ederken, nalbur toptancıları genel olarak tüm nalburlara ve malzeme arayan müşterilere hitap eder. Buda karı katlayarak satış potansiyelini arttırır. Nalbur sektöründe iyi bir yere sahip olmak istiyorsanız öncelikle sektörü iyi araştırmalı, artı ve eksilerini göz önünde bulundurmalısınız. Bununla birlikte işi kurarken sıfır dükkân yerine devren nalburiye dükkânı almak daha karlı olabilmektedir. Hali hazırda bir dükkânın başına geçmek, hem bütçe hem de müşteri avantajı sağlamaktadır.

 

Nalbur Açmak İsteyenlere Öneriler

Hırdavatçı açmak için öncelikle piyasa araştırması yapmak önemlidir. Bunun yanı sıra bu işi yapmış kişilerden tavsiye alabilmek kuracağınız için başarı kapasitesi açısından yararlı olacaktır. Nalbur açmak isteyenlere öneriler sağlamak hem destek olacak hem de akılda yeni fikirler çağrıştıracaktır.

 

  • Öncelikle nalbur dükkânı açmak için verdiğiniz kararların arkasında durabilmek, iş kurma isteği içerinde olabilmek önemli bir faktördür. Çalışma hayatında ne istediğini bilip akıllıca planlama yapanlar için başarı kaçınılmazdır.
  • Herhangi bir iş kurarken elinizde belirli bir miktar sermaye bulunması her zaman size üstünlük sağlayacaktır.
  • Sıra nalbur dükkânı açmak için dükkân arayışına geldiğinde kiralık veya satın alarak dükkanınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Ancak farklı sorunlar yüzünden devretme zorunluluğu yaşayan dükkanlar da işe başlamak için güzel bir fırsat olabilir. Bu yüzden dükkân konusunda acele etmeden karar verin.
  • Dükkân konumunuzu, civarda tek nalbur olacak şekilde sağlayabilseniz müşteri kitlesi konusunda şanslı olabilirsiniz. Bu yüzden ara sokaklar, mahalle araları, caddeler konum açısından idealdir.
  • Özellikle hırdavat işinde belli başlı toptancılarınız olması mal stoklama açısından önemlidir. Bunun yanı sıra yenilikçi ve çeşit sağlayabilmek çok önemli olduğundan toptancılarla fikir alışverişi yapmak sizi olumlu anlamda geliştirecektir.
  • Ürün yelpazenizde her zaman kaliteli mal bulundurun. Birinci sınıf kalitede mal satışı yapmanız tercih edilmenizi sağlayacaktır. Her meslekte iyi ve kötü satıcı vardır. Siz her zaman iyi olmak için çalışın.
  • Her meslek dalında olduğu gibi müşteri güler yüzlü bir satıcı ile diyalog kurmaktan keyif alır. Güler yüz ve tatlı dille müşterilerinizi yönlendirdiğinizde her zaman ayrıcalıklı bir yere sahip olursunuz.
  • Nalbur işinden anlamayan müşterilerinizde olacaktır. Bu yüzden sorularına net cevap bulmak gerektiğinde ürün bilgileri paylaşmak, müşteri ile birebir ilgilenebilmek önemli olacaktır.

 

Nalbur Açma Maliyeti

Nalbur dükkânı açmak sanıldığı kadar zor değildir. Her şeyi ile düşünülmüş bir nalbur dükkânı açmak için gereken maliyet tutarı seksen bin lirayı bulmaktadır. Elbette ki devren kiralayarak veya mal stoklarını azaltarak ya da daha uygun fiyattan alarak kendi dükkân tasarrufunuzu sağlayabilirsiniz. Bunun için piyasa araştırması yapmak maddi olanakları faydalı bir şekilde kullanabilmek açısından oldukça gereklidir. Sonuç itibari ile bir nalbur dükkânı açma maliyeti kişilerin maddi olanaklarına göre şekillenmektedir. Kimi kalite mal satarak, kimi ucuz mal satarak maliyetlerini arttırır veya düşünür.  Bu işte ne kadar kaliteli davranırsanız, o kadar başarı sergilersiniz. O yüzden masraftan kaçmamak gerekir.

 

Okuyunuz: İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar

 

Hırdavat Ürünleri Kar Marjı

Nalbur sektöründe kâr marjı yüksektir. Bu yüzden nalbur dükkânı açmak inanılmaz karlı bir işe dönüşebilmektedir. Bu yüzden ürün çeşitlendirmesi sizin için çok yerinde tercih olacaktır. Ne kadar çok çeşit, müşteriye o kadar seçenek sunar. Buda tercih sebebini yükseltir. Sektörde ürün zamları sürekli artış gösterdiği için, sizin için uygun gelen ürünü müşteriye size kar getirecek şekilde satış yapabilirsiniz. Bir hırdavatçı olarak en düşük yüzde yirmi en tavan kâr marjı olarakta yüzde beş yüz kazanabilmek mümkündür. Aylık olarak baktığımızda bir nalbur dükkânı on beş bin lira kazanç sağlayabilir.  Tabi bu para sizin satış yaptığınız ürün zincirinize göre çoğalıp azalabilmektedir. Bununla birlikte her nalbur dükkânı olan satıcı kazançlı olacak veya zararda olacak diye bir şey yoktur. Herkesin kazancı farklılık gösterir.

Nalbur dükkânı açmak, cesaret gerektiren ender meslekler arasındadır. Nalburların büyük kısmı baba yadigarı mesleği sürdürür.  Civarda tanınan bir nalbur olmak her zaman için karlı işler sağlamaktadır.  Bu yüzden müşteri ilişkilerine dikkat etmek, işin ehli olmak gerekir. Nalbur işi hakkında bilginiz dahi olmasa kendinizi geliştirmek adına tavsiyeler alabilir, nalbur dükkanlarını gezerek fikir sahibi olabilirsiniz. Her işin kendine göre meşakkatlidir. Önemli olan kendi kararlarınız doğrultusunda ilerleyebilmektedir.

Nalbur dükkanı Açmak” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Sorularınız için yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here