Psikolojide Olumsuz Düşünceler Ne İfade eder

Hemen bu yazımıza başlamadan önce, Willie Nelson’un güzel bir sözünü paylaşmak isterim; “Olumsuz düşünceleri olumlu düşünceler ile yer değiştirdiğiniz zaman, olumlu sonuçlar almaya başlarsınız.”

Kararınızı vermeniz gerekiyor, kaygıların sizin zihin kapınızı açarak size sormadan içeri girmelerine izin verecek misiniz? Hayır. Yaptığım planlarım ve kurduğum hayaller suya düştüğünde yeterince hayal kırıklığına ve üzüntüye uğradım! cümlesini kendinize tekrar edin bir kaç kere. O strese kapı aralamayın yoksa size yavaş yavaş tüketir. Elbette, negative düşünceler zihninize gelmeye devam edecektir, fakat onları içinize almak, ruhunuza girmelerine izin vermek sizin elinizdedir ve buna engel olmanız gerekiyor.

Psikolojide Olumsuz Düşünceler

Psikolojide Olumsuz Düşünceler

Mesela kendinizi ne sıklıkla olumsuz düşüncelerle boğuşurken yorgun bir halde tükenmiş buluyorsunuz? Peki aklınızdaki “acaba” ve “ya olmazsa” başlıklı kaygılar hep oradalar değil mi? Başınıza kötü şeyler geleceğine dair iç sesiniz de vardır belki. Söyleyeceğim; Merak etmenize gerek yok çünkü bunlar normal ve sıradan şeyler. Bilmeniz gereken tek şey aslında bunlardan kurtulmanın yolları olduğu ve kolay olduğu.

Negatif ve kötü düşüncelere kapılmaya devam etmeniz kötü bir durum. Onlar yeterince can sıkıcı , gereksiz ve ruh halinizi, modunuzu düşürmekten başka bir işe yaramıyorlar büyük ihtimalle.

Bazen, hayatta her şey yolunda gidiyormuş gibi gözükse de, insanlar herşeyin daha kötüye gideceğini düşünerek başlarına gelmesi için oturup beklerler. İstemsizce. Başlarına gelince de daha çok garipserler.

Aklınızdan ne geçtiğini tahmin edebiliyorum, şöyle soruyor olabilirsiniz; “Negatif düşüncelerden nasıl kurtulacağım?”

Evet, bunun bir yolu var ve eminim ki bunu öğrenmek için sabırsızsınız. Değil mi?

Olumsuz Düşünceleri Yok Etmek

Kötü ihtimallerin başınıza geleceğini düşünmek, başarısızlığı ve felaketi hayal etmek ve avantajlar yerine dezavantajlara odaklanmak, size oldukça pasif kılar ve yeni şeyler denemenize engel olur. Başınıza kötü şeyler geldiğinde şaşırmaz ve üzülmezsiniz çünkü zaten bekliyordunuz ve üzülüyordunuz. Kısacası üzüntüyü çoktan garantiye almıştınız. Geçmiş olsun.

Olumsuz düşünceler ve bakış açısı hayatınızı zorlaştırır ve size mutsuz eder. İşte bu sebepten dolayı hemen uygulamaya geçebilirsiniz.

Tek formül var. Olumlu düşünmeye kendinizi zorlayın ve göreceksiniz ki olumlu şeyler olacak.

Leave a Reply