Oto Ekspertiz Açmak | Kuruluş Maliyeti ve Kazancı

717

Yeni iş kurma hayali kuran çoğu kişinin aklındaki fikirlerden olan oto ekspertiz açmak son yılların da trend olan iş fikirleri arasında yer alır. Oto ekspertiz dükkânı nasıl açılır diye merak edenler bu işletmeyi açmadan önce gerekli bilgilere ulaşarak daha emin adımlar ile sektördeki yerini alabilir. Günümüzün en fazla gelir getiren sektörlerinden olan oto ekspertiz sektörü cazip fiyatları ve hiç bitmeyen bir talebi karşılaması nedeni ile de oldukça favoridir. Bir oto ekspertiz açmak için öncelikle bütün şartları bilmek ve sektörü çok titiz bir şekilde incelemek gerekir.

https://eskisehirotoekspertiz.com/
Oto Ekspertiz

Oto ekspertiz hizmeti sunmak için herhangi bir eğitime gerek yoktur.  Son derece az bir rekabete sahip olan ekspertiz hizmetlerine temel bilgileri bilerek giriş yapmak mümkün olur. Uzmanlardan bu konuda alınacak bilgiler ve gerekli tavsiyeler yolu ile isteyen her kişi kendi oto ekspertiz işyerine sahip olabilir.

Otomobil alım ve satım esnasında sıklıkla tercih edilen oto ekspertiz hizmeti aracın gerçek değerinin belirlenmesinde son derece hızlı ve etkili bir hizmettir. Özellikle ikinci araç almak isteyen kişiler oto ekspertiz hizmeti almadan araç satışını üzerine almaz. Mutlak suretle bir oto ekspertiz hizmetine danışılır ve alınacak sonuçların ardından kişiler alım satım işlemlerine geçerler. Bu açıdan düşünüldüğünde oto ekspertiz hizmetinin ne kadar önemli bir hizmet olduğu bir kez daha ortaya çıkar. Böylesine bir sektör de geçmişten bugüne olduğu gibi gelecekte de de daima tutulan ve destek gören ticari işletmeler arasında yerini alacaktır.

 

Oto Ekspertiz Açmak

Oto Ekspertiz Dükkanı Açmak
Oto Ekspertiz Dükkanı Açmak

Oto ekspertiz açmak ve işletmek gibi konular ekspertiz açmayı düşünlerin sık merak ettiği bir konudur. Oto ekspertiz hizmeti kapsamında araçlarda herhangi bir kaza, hasar ya da darbe olup olmadığı kolayca tespit edilebilir. Aracın alıcı ve satıcısı bir araya gelir ve birlikte genelde en yakın adresteki oto ekspertiz servisine gidilir. Burada görevliler aracı bilgisayar ile birlikte çeşitli araçlara bağlar ve aracın iç ve dış aksamlarının detaylıca incelenmesini sağlar.

Tüketici Kanunu’nda yer alan son değişikliğe göre, hazırlanan raporun doğruluğu tamamı ile ekspertiz firmasına bağlı durumdadır. Bu nedenle de artık ekspertiz hizmetlerinde oluşturulan raporlar tarafsızdır ve tamamen gerçeği yansıtır. Hazırlanan raporlar hem alıcıya hem de satıcıya teslim edilir ve ekspertiz hizmeti burada son bulur.

İkinci el araç başta olmak üzere birçok araç satışında alım ve satımı etkileyen en büyük faktör oto ekspertiz raporudur. Bu raporda eğer belirtilmeyen bir hasar olduğu tespit edilirse bu durumda bütün sorumluluk ekspertiz firmasına ait olur.

 

Sıfırdan Oto Ekspertiz Açmak

Sıfırdan oto ekspertiz merkezi açmak hedefi büyük olan ve sektörde oldukça büyük ileri başarmak isteyenler için iyi bir seçenektir. Sektörde kendi markasını yaratmak ileriye dönük büyük işler başarmak isteyenler gerekli araştırmaları yapar ve sıfır oto ekspertiz açmak için gerekli adımları atar. Bu seçenekte başarının elde edilebilmesi için ciddi anlamda bir sermayeye ihtiyaç olur. Çünkü sıfır açılacak oto ekspertiz dükkanında herhangi bir şekilde masraftan kaçmak ve cihazları eksik almak gibi bir durum söz konusu değildir.

 

Oto Ekspertiz Bayiliği Açmak

Oto ekspertiz bayiliği açmak aslında hazırda hizmet yürüten en büyük oto ekspertiz işyerlerinden bayilik almak olarak da tanımlanabilir. Bu seçenek bu işi hiç bilmeyen ya da başını hiç ağrıtmadan para kazanmak isteyenlerin yegâne tercihidir. Oto ekspertiz bayiliği açmak için yapılacak tek şey hangi işletmeden bayilik alınacağına karar vermektir. Sadece gerekli olan anaparanın ortaya konması ile kolayca bir oto ekspertiz dükkânı açılabilir.

Açılacak bu dükkân temelde ana firmayı temsil ettiği için her türlü aksaklık ve problemde direk olarak ana firma yardıma koşar ve problemi çözme konusunda oldukça büyük destekler sağlar. Büyük markaların alanında profesyonel olması insanlara alınacak hizmetin kusursuz olması yönünde bir güven verir ve oto ekspertiz bayiliği açmak sonucu güven doğrultusunda ciddi para kazanma ihtimali oldukça yüksektir.

 

Devren Oto Ekspertiz Açmak

Devren oto ekspertiz açmak için bir hayli fazla seçenek bulunur. Oto ekspertiz açmak ve devretmek isteyenler en ünlü alım satım sitelerinde bir araya gelerek buradan inceleme ve devralma işlemlerini yapabilir.  Devren oto ekspertiz açmak fikri bayilik almak için yeterli birikimi olmayan kişilerin tercih ettiği bir seçenektir. Devir işlemlerinde alıcıların mutlaka dikkat etmesi gereken nokta işletmenin iş yapıp yapmadığıdır. Dükkân inceleme sonrasında eğer dükkânda yeterli potansiyel görünüyorsa bu iyi bir tercih olabilir.

Ekspertiz sektöründe hiçbir bilgisi olmayan kişilerde kolay bir şekilde oto ekspertiz açmak için girişimde bulunabilir. Deneyimi olmayan kişiler yanların alacakları usta ve çıraklar ile bu işi gayet kolay ve sorunsuz bir şekilde yürütebilir.

 

Oto Ekspertiz Açma Maliyeti

Oto ekspertiz açma maliyeti hesaplanırken dükkânda bulunması gereken teknolojik ve elektronik cihazlar değerlendirilir. Tam anlamı ile hizmet verebilmek için bütün kontrol cihazlarının eksiksiz olarak alınması gerekmektedir. Bu durumda cihazların yaklaşık olarak maliyeti 250.000 TL ila 300.000 TL arası değişir. Eğer kapsamlı hizmet için gerekli olan anapara yoksa bu durumda hizmette küçülmeye gidilerek daha bütçeye uygun ve dar kapsamlı bir oto bilir kişi hizmeti açmak mümkündür. Bu durumda örneğin büyük araçlara, kamyonlara 4×4 araçlara vb. hizmet vermeden daha binek araçlara hizmet vermek tercih edilebilir. Bu duruma da elverişli olmayan girişimciler için bayilik açmak ya da devir almak gibi seçenekler değerlendirilebilir.

Oto ekspertiz bayiliği açmak için hangi firmanın bayiliği alınacağına karar verildikten sonra firma ile iletişime geçerek gerekli maliyet bilgilerinin alınması mümkün olur. Firmaların kapsamlarında olan hizmet bedellerini ödeyerek kısa süre içerisinde bayilik ile sektöre güzel bir giriş yapılabilir.

Devren oto ekspertiz açmak için gerekli olacak anapara ise 150.000 TL’den başlar ve yüksek sınıflara doğru çıkmaya devam eder. Ülkemizde ikinci el anlamında en büyük hizmetin verildiği sahibinden.com üzerinden çok sayıda kiralık ve devren oto ekspertiz dükkân seçeneği bulmak mümkündür. Buralardan yapılacak inceleme ile en uygun devren kiralık oto ekspertiz dükkanını inceleyerek hazır cihazlar ile birlikte hizmete başlamak mümkün olur.

 

Oto Ekspertiz Açmak İçin Gerekli Belgeler

Oto ekspertiz açmak için gerekli belgeler bağlı bulunan ilin belediyelerinden öğrenilebilir. Temelde oto ekspertiz merkezi açmak için istenilen başvuru belgeleri;

 • Başvuru formu,
 • Maliyet yoklama fişi ya da varsa vergi levhası,
 • Kira sözleşmesi (hem aslı hem fotokopisi),
 • İşyerine ait olan tapunun belgesi,
 • Belediyenin isteyeceği ve belediye içerisinden alınması gereken belgeler (Çevre vergisi belgesi, reklam kayıt belgesi gibi)
 • İtfaiye Raporu,
 • Esnaf sicil belgesi,
 • Fotoğraf,

vb.’dir. Bu evraklar yapılacak başvuru esnasında netlik kazanır ve belediyeler arasında istenilen evraklar değişiklik gösterebilir. Tam bilgi için girişimciler belediyeler ile irtibata geçebilir.

Sıfır oto ekspertiz açmak yerine oto ekspertiz bayilik açmak isteyen kişilerde olması gereken özellikler;

 • Sektöre ilişkin daha önce herhangi bir bayilik almamış olması,
 • Otomotiv sektörüne karşı ilgili olması,
 • Markanın kalitesine yükseltmeye ilişkin bir kurumsal kimliğinin bulunması,
 • Yönetme, işletme, organize etme ve satış ile pazarlama konularında deneyim ve bilgi sahibi olması,
 • Daima hizmet odaklı düşünmesi ve her adımda hizmet odaklı davranması,
 • Her daim müşteri memnuniyetini önememesi,
 • Eğitimli ve hala eğitim almaya açık karakterde olması,
 • Zamanının bütününü bu iş için ayırabilmesi,
 • Yatırım için gerekli olacak finansmana sahip olması

Şeklindedir. Yine bu bilgiler de bayilik verecek firmalar arasında değişiklik gösterebilir. Temelde istenecek olan bilgi ve belgeler bunlar olup, yine girişimcilerin en doğru bilgiler için ilgili yerler ile iletişime geçmeleri önerilir.

 

Oto Ekspertiz Dükkanında Hangi Testler Bulunur

Oto ekspertiz dükkanında hangi testler bulunur sorusu genelde müşterilerin merak etiği bir sorudur. Genelde birçoğunda bulunması gereken hizmetler bazı işletmeler de kapsamlı olmadığı için sunulan hizmet oldukça sınırlıdır. Temelde bir oto ekspertiz açmak ve kaliteli bir hizmet için aşağıdaki cihazlara sahip olmak gerekir:

 • Süspansiyon cihazı,
 • Fren test cihazları,
 • Dyno test cihazları,
 • Güç test cihazları,
 • Egzoz emisyon cihazları,
 • Mafsal boşluk cihazları,
 • Yanal kayma test cihazı,
 • Araç liftleri,
 • Boya kalınlık ölçme cihazı,
 • Arıza tespit cihazı,
 • 4×2 ile 4×4 için ayrı ayrı Dyno sistemleri,
 • Motor test cihazları,
 • Araçlara göre oto rampaları

Adı geçen hemen her sisteme sahip olan bir oto ekspertiz dükkânı açmak, uzun vadede başarılı işlerin yapılması anlamı taşır. Bu nedenle oto ekspertiz açmak isteyen girişimcilerin öncelikle her konuda bilgi sahibi olmaları sonrasında da gerekli sermaye ile açılış başvurularını yapmaları gerekir.

 

Oto Ekspertiz Bayiliği Veren Firmalar

Oto ekspertiz bayiliği veren firmalar sektörün en büyükleridir. Memnuniyet garantili hizmetler veren firmalar verdikleri bayilikler ile yeni işletme sahiplerini destekler.

Direk olarak kazanç vaat eden ve sektörde başarıları ile adından söz ettirerek bayilik hizmeti vermeye açık olan oto ekspertiz firmaları;

 • Experix Oto Ekspertiz,
 • Ümran Oto Ekspertiz,
 • EFT Oto Ekspertiz,
 • Pilot Garage,
 • Garanti Oto Ekspertiz,
 • Garantili Arabam Oto Ekspertiz,
 • DYNOBİL,
 • AUTO Analiz,
 • Oto Rapor

Şeklinde sıralanabilir. Bu liste daha uzayıp gider. Bayilik açmak için gerekli koşullara sahip olan girişimciler oto ekspertiz bayiliği veren firmalar ile yapacakları görüşme ve anlaşmanın ardından hizmete başlayabilirler.

Okuyunuz: İş Yeri Açma Kredisi Veren Bankalar

Ekspertiz Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

 • Ekspertiz açmak isteyenlere tavsiyeler bu sektörde yeni olanlar için çok önemlidir. Verilmesi gereken en önemli tavsiye ise şüphesiz açılacak olan oto ekspertiz işletmesinin konumudur. Şayet yeterince işlek ve ilgi görmeyecek bir konumda olan oto ekspertiz hizmetlerinden gerekli kazançları sağlamak mümkün olmaz. Alım satım işlemlerinin yoğun olduğu uğrak noktalarda oto ekspertiz dükkanı açmak ile kısa sürede başarılı işlere imza atmak da mümkün olacaktır. Rakiplere uzak ve özellikle sanayi bölgelerine yakın noktalar en doğru tercihler olabilir.
 • Oto ekspertiz açmak isteyenlere tavsiyeler arasında bir diğer önemli konu hizmet kalitesidir. Girişimciler bütçelerine en uygun olan seçeneği belirleyerek bu doğrultuda endi oto ekspertiz hizmetlerin sahip olurlar. Ancak bazı durumlarda tercih ettikleri ekspertiz açma yöntemi yine de sermayelerine denk gelmez. Bu durumda işletmeyi daha küçük çaplarda hizmet verici bir hale getirmek mümkündür. Bu anlamda cihazlar ve makineler kısıtlanabilir ancak hizmet kalitesinde kesinlikle daraltmaya yer verilmemesi gerekir. Her ne olursa olsun en küçük oto ekspertiz hizmetinde bile yüksek kaliteli hizmetler verilmelidir.
 • Sektöre yeni girenler müşteri kazanmak adına kampanyalar düzenleyerek hedeflediği başarılara ulaşabilir. Bunun yanında her daim güler yüzlü personeller ile sunulan hizmette akılda kalıcılık bakımından önemli bir etkendir.
 • Oto ekspertiz dükkanı açmak ve çalışmaları TSE standartlarına uygun koşullarda yürütmek de bu sektörde kalıcı olmak için en önemli tavsiyeler arasında yer alır.

kaynak: https://patronoldum.com/oto-ekspertiz-dukkani-acmak/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here