Özgüven Nasıl Kazanılır | Özgüven Geliştirme Yolları

614

Özgüven, pek çok kişinin ihtiyacı olan; fakat pek çok kişide de olmayan kavramlar arasında yer almaktadır. Bir çok kişi tarafından da özgüven nasıl kazanılır diye sorulmaktadır. Kişinin kendine olan güvenini tamamen kazanması ve toplum içinde de rahatlıkla uygulayabilmesi durumuna kazanılmış özgüven adı verilmektedir. Elbette bunu uygulayabilmek için de kişilerin hiçbir faktörden çekinmemesi ve kendi fikirlerini de dikte edebilecek kapasiteye sahip olması gerekmektedir. Özgüven sahibi olan kişiler hayatta her zaman başarılı olacak diye bir kaide bulunmamaktadır; ancak genel anlamda da başarıdan söz edilebilmektedir.

 

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüven Nasıl Kazanılır
Özgüven Nasıl Kazanılır

Özgüven sahibi olmak, sorunlar ile mücadele etmek için kişilerde olması gereken başlıca özellikler arasında yer almaktadır. Özgüven nasıl kazanılır sorusu ise sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Özgüven sahibi olabilmek için öncelikli olarak kişilerin iletişiminin kuvvetli olması gerekmektedir. Sürekli olarak pasif bir hayat yaşamak, özgüveni geliştirmek yerine daha da kaybolmasına neden olmaktadır.

 

Özgüven sahibi olabilmek için kişilerin mutlaka sosyal projelere katılması ve belli görevler üstlenmesi gerekmektedir. Başarmak ya da bir şeyin başarıldığını görmek ise özgüveni en çok güçlendiren faktörler arasında yer almaktadır. Bu nedenle de kişilerin mutlaka toplum içinde kendilerine bir yer bulmaları ve buldukları yerdeki görevleri de yerine getirmeleri gerekmektedir.

 

Hayat boyunca daha önceden kazanılmış başarıların hatırlanması, özgüveni kazanabilmek için bir diğer yollar arasında yer almaktadır. Kişiler başlarına gelen bir olay ya da geçirdikleri bir travma nedeniyle özgüvenlerini tamamen yitirebilmektedir. Bu gibi durumlarda ise geçmişe dönmek ve daha önce sağlanan başarıları gözden geçirmek de büyük katkı sağlayacaktır.

 

Özgüven nasıl kazanılır sorusunu soran kişilere verilebilecek bir diğer yanıt ise mutlaka kişileri destekleyen insanlar ile arkadaşlık edilmesi gerektiğidir. Çünkü bir şeyi başarma niyetinde olan kişilerin çevresindekiler “yapamazsın, başaramazsın, senden hiçbir şey olmaz!” gibi sözleri söyledikleri takdirde özgüven daha da düşecek ve kişilerin kendilerini toparlamaları da zorlaşacaktır.

 

Arkadaş seçimi özgüven konusunda çok büyük önem arz etmektedir. Özellikle kişileri yönlendiren arkadaş çevresi, onların her geçen gün daha aktif ve daha başarılı olmalarına da olanak sağlamaktadır.

 

Özgüven kaybı, sürekli yalnız başına vakit geçirmekten de kaynaklanmaktadır. Bu sebeple kişilerin olabildiğinde başka insanların arasına karışması ve onların başarı öykülerinden kendilerine bir pay çıkarmaları da gerekmektedir. Özgüven her açıdan kişileri güçlü kıldığından dolayı özgüven nasıl kazanılır sorusunun cevabı merak edilmektedir.

 

Özgüven Geliştirme Yolları

###  Özgüvenini kaybetmiş olan ya da doğuştan pasif yetiştirilmiş olan kişiler özgüven geliştirme yolları konusunda bir arayış içindedir. Bu kişiler kendi başlarına özgüven kazanamamakta ve belli kişilerin yönlendirmesine de ihtiyaç duyabilmektedir. Bu nedenle de özgüveni geliştirebilmek için belli yolların denenmesi de tek başına bir şeyler başarmaya katkı sağlayacaktır. Özgüveni geliştirmenin yolları ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

###  Her kişinin belli bir kapasitesi bulunmaktadır. Bu kapasite de herkeste aynı olacak diye bir kaide bulunmamaktadır. Bu durumun karşılığı ise herkesin kendi kapasitesi kadarını başarabileceği anlamını taşımaktadır. Yani özgüvenini kazanmak isteyen kişiler özgüven nasıl kazanılır sorusunu sormadan önce kendi kapasitesini tespit etmeli ve bu kapasiteye göre beklentilerini karşılamalıdır.

 

### Her insanın olumlu yönleri farklılık göstermektedir. Kişilerin kendi olumlu yönlerinin farkına varması, özgüven kazanmanın başlangıcı sayılmaktadır. Önce hangi alanlarda başarılı olunduğunun tespitinin yapılması ve sonrasında bu alanlar üzerinde ilerleme kat edilmesi gerekmektedir. Örneğin matematik konusunda yeteneksiz olan bir kişinin bu alanda muhteşem başarılar elde etmesi mümkün değildir. Ancak kişi Edebiyat alanında başarılı ise ve bu anlamda çalışmalar gerçekleştirebiliyorsa edebiyata yönelmeli ve tüm çalışmalarını bu alanda gerçekleştirmelidir. Zaman içinde edinilen başarılar görüldükçe kişiler de özgüvenlerini kazanmaya başlayacaktır.

 

###  Özgüven nasıl kazanılır sorusunu soran kişiler için bir diğer cevap ise yanlış düşüncelere yönelmemektir. Kendi içinde yanlış düşünceler kuran ve kendini kuruntulara sürükleyen kişilerin özgüvenini kazanması mümkün değildir. Çünkü bu kişiler her geçen gün kendisini yapamayacağına inandırmakta ve bu anlamda farklı düşüncelere de gömülmektedir. Bu gibi durumlar ise kişilerin kişiliğinden de feragat etmesine neden olmaktadır.

 

###  Risk almak, özgüveni yeniden kazanabilme yolları arasında oldukça önemli bir faktördür. Risk almadan da bir şeyi başarmak imkansızdır. Bu nedenle de kişilerin hangi işe başlamaya karar verdiyse kendisi için belli riskleri alması ve seçimlerini de buna göre değerlendirmesi gerekmektedir.

 

###  Özgüven nasıl kazanılır sorusunu soran kişilerin yapması gereken bir diğer şey, kesinlikle aşağılık duygusuna kapılmamaları gerektiğidir. Her insan belli özelliklere sahiptir ve kimsenin kimseden bir üstünlüğü bulunmamaktadır. X kişisinin Almanca bildiğini ve kendisinin bu konuda hiçbir bilgisinin olmadığını düşünen kişiler aşağılık duygusuna kapılmaktadır. Aslında o kişinin Almanca bilen kişiden çok daha fazla olumlu özelliği vardır; fakat o kişi özgüvenini besleyemediğinden dolayı o kişinin yanında pasifliğini gizleyememekte ve diğer işler için de kendisinde yeterli azmi görememektedir. Bu sebeple de kişilerin öncelikli olarak kendilerini değerli hissetmeleri ve yetkin oldukları noktaları ortaya çıkarmaları gerekmektedir.

 

### Özgüven nasıl kazanılır sorusunu soran kişiler için verilebilecek bir diğer cevap ise hayır diyebilmekten geçmektedir. Pek çok kişi yakın çevresini ya da yeni tanımaya başladığı insanları kıramadığından dolayı özgüvenlerinden feragat etmeye başlamaktadır. Kişilerin hayır diyemediği diğer insanlar ise istediklerini yaptırmakta ve egolarını da bu kişiler üzerinden tatmin etmeye çalışmaktadır. Bu tür durumlar kişilerin özgüven kaybı yaşamasında büyük önem arz etmektedir.

 

###  Pek çok kişi özgüvenin doğuştan geldiğine ve sonradan kazanılmadığına inanmaktadır. Öncelikli olarak bu durumun tamamen aşılması ve durum ile ilgili net faktörlerin sindirilmesi gerekmektedir. Bu noktada en önemli faktör ise kişilerin yaşamış olduğu değişimlerdir. Albert Einstein’dan örnek verecek olunursa, 7 yaşına kadar konuşmamış ve pasif kalmış olan bir kişinin sonraki dönemlerde okuldan atıldığından bahsedilebilmektedir. Uzun yıllar sonra Albert Einstein, yapmış olduğu çalışmalar ve katıldığı kongreler ile kendisini ve zekasını kanıtlamayı da başarmıştır.

 

###  Özgüven için en iyi örneklerden biri olan Einstein, kişilerin kendilerine güvenebilmelerine de olanak sağlamaktadır.

 

### Özgüven nasıl kazanılır sorusunu soran kişiler için bir diğer tavsiye ise kişisel gelişim kitaplarına yönelmektir. Kişisel gelişim kitapları, özgüvenin gelişmesi konusunda önemli bir etkiye sahiptir. Bu tarz kitapların yazarları ise genellikle Psikoloji ya da Psikiyatri alanında araştırmalar yapmış olan kişilerdir. Bu nedenle de bu tarz kitapları okumanın kesinlikle kişilerin özgüvenlerini geliştirmelerine destek sağlamaktadır.

 

###  Son olarak kişilerin özgüven kavramının değişken bir durum olduğunu bilmeleri ve buna göre hareket etmeleri gerektiğini bilmeleri de gerekmektedir. Aşırı özgüven sahibi gibi görünen kişilerin de bilgi sahibi olmadığı konuların olacağı ise aşikardır. Bu durum da kimsenin mükemmel olmadığının kısa özeti niteliğini taşımaktadır.

 

Okuyunuz: Zenginlerin Ortak Özellikleri

 

Özgüvenle İlgili Kitaplar

Özgüven nasıl kazanılır sorusunu soran kişiler için daha önce de pek çok kitabın olduğundan bahsetmiştik. Kişiler bu kitaplar aracılığı ile kendilerinde eksik olan şeyleri bulabilmekte ve bu alanları geliştirerek özgüvenlerini daha da geliştirebilmektedir. Elbette bunu yapabilmek için kitapta yazan faktörlere inancın da tam olması ve kişilerin özgüvenini kazanma konusunda gerekli isteğe de sahip olması gerekmektedir. Yaygın olarak okunan ve kişilerin özgüvenini yeniden kazanmasına destek sağlayan kitaplar aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

Dale Carnegie Özgüven Kazanma Yolları 

Özgüven nasıl kazanılır sorusuna cevap arayan kişilerin mutlaka okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır. Özgüveni kazanma taktiklerinin yanı sıra kitap, kişilerin doğru iletişim kurmasını, eksik yönlerini belirleyebilmesini ve kendilerini geliştirebilmelerini sağlamaktadır. Her açıdan zengin bir kitap olan Özgüven Kazanma Yolları’nın iki kitabını da Dale Carnegie yazmıştır. Bu kitabı okuyan ve kendisinde çok fazla şeyin değiştiğini söyleyen kişilerin sayısı ise oldukça fazladır.

 

Özgüven – Patrick Fanning ve Matthew McKay

Patrick Fanning ve Matthew McKay tarafından yazılmış olan bu kitap, kişilerin özgüvenini geliştirebilmeleri için pek çok yöntemden bahsetmektedir. Özellikle kişisel gelişimin sağlanabilmesi açısından da etkili kitaplar arasında yer almaktadır. Özgüven nasıl kazanılır sorusunu soran kişiler kitabı satın alabilmekte ve detaylı bir şekilde inceleyebilmektedir. Kişilerin kendi özlerini ortaya çıkarabileceğine ve bu özü tamamen kendi istediği şekilde şekillendirebileceğine inanan yazar, farklı konulara da değinerek okuyuculara da ışık tutmaya çalışmıştır.

 

30 Adımda Özgüven

Özgüven nasıl kazanılır sorusunu soran kişiler için yine çok faydalı kitaplar arasında yer almaktadır. Yazarı Sam Horn olan bu kitap, kişilerin kendilerindeki cevheri ortaya çıkarabileceği ve işleyebileceği ile alakalıdır. Özellikle kendisini istediği yönde geliştirmek isteyen kişiler bu kitaptan çok büyük fayda sağlayabilmektedir. Olumlu tepkiler alan kitap, pek çok okuyucuya da ışık tutmuştur.

 

Özcan Göknar – Özgüven Kazanmak

Özgüven konusunda tereddütleri olan ve kendini besleyip geliştirmeye çalışan kişiler için tavsiye edilen kitaplar arasında yer almaktadır. Kişisel gelişim kitabı niteliği taşıyan bu kitap, özgüvenin yeniden sağlanabilmesi için de pek çok tavsiyeyi barındırmaktadır. Kişilerin hangi konuda sorunu olursa olsun bu kitap aracılığı ile sorunlarına çözüm bulamaması da imkansız gibi bir şeydir.

 

 

Özgüven sahibi olmayan; fakat özgüvenini de kazanmak isteyen kişilerin gerçekleştirebileceği pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler ve kesinlikle okunması gereken kitaplardan da bahsedilmektedir. Özgüven nasıl kazanılır sorusunu soran kişiler bu tavsiyelere değer verip uyguladıkları takdirde kısa bir süre içinde karşılığını almaya başlamaktadır. Unutulmamalıdır ki, kişilerin kendilerinde olmayan bir şeyi beslemeleri ve büyütmeleri yine kendi inançları ile alakalı bir durumdur. Bu nedenle de öncelikli olarak inanmak ve sonrasında başarmak için çabalamak gerekmektedir. “İnanmak başarmanın yarısıdır” sözü de bu konu için önemli örneklerden biri olabilmektedir.

 

Özgüven konusunda kişilerin mutlaka uygulaması gereken bir diğer husus ise kendi iç seslerini dinlemeleri ve başkalarına kulak asmamaları gerektiğidir. Çünkü her insanın başarısını kıskanan birileri mutlaka vardır ve o kişilerin başarısını engellemek için de ellerinden geleni yapmaktadırlar.

 

Bu sebeple inanmak, kendine güvenmek ve başarmak için çabalamak özgüveni kazanmak için yeterli olmaktadır. Kişiler kendi iç seslerini dinledikleri takdirde başarıyı elde edebilecek ve özgüven konusunda hiçbir sorun ile de karşı karşıya kalmayacaktır.

 

Yukarıda bahsi geçen özgüven kitapları, dünya genelinde okunmuş ve başarı görmüş olan kitaplardır. Kişilerin kendilerine çok daha uygun kitapları bulmaları ve kendilerini bu kitaplar ile de geliştirmeleri mümkün olabilmektedir.

 

Özgüven nasıl kazanılır sorusunun cevabı, tüm bu uygulamalardan ve okunan kitaplardan sonra bir kez daha alınabilecektir. Özgüven sahibi olmak ise hayat boyu pek çok başarıyı beraberinde getirmeye fayda sağlarken her geçen gün özgüvenin daha da katlanmasına olanak sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here