Pilot Nasıl Olunur 2022 | THY Pilot Olmak İçin Gerekli Şartlar

2057

Pilot olmak gibi bir hayaliniz varsa, doğru yolda olduğunuza emin olabilirsiniz.Pilot nasıl olunur konusunda sizler için detaylı bir rehber hazırladık.Pilotluk için aranan şartlar, personel ihtiyacı nedeni ile esnetilmiş durumda.Şuan en prestijli olarak bilinen THY’de pilotluk eğitimi almak için yaş sınır 33 olarak belirlenmiştir.Yani hayallerinizdeki mesleğe kavuşabilmek için geç kalmış sayılmazsınız.Bunun yanında özel uçuş okullarında eğitim alıp, helikopter pilotluğu veya özel jet pilotluğu yapabilirsiniz.Maaşlar ise minimum 7 bin dolardan başlıyor.Daha detaylı bilgi için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

 

Pilot Nasıl Olunur

Pilot Nasıl Olunur
Pilot Nasıl Olunur

Pilotluk normal meslek dallarına göre daha yüksek maaşların ödendiği saygın mesleklerden birisidir. Bu sebeple arama motoru sayfalarında hemen hemen her gün aranılan iş dallarından birisidir. Pilot nasıl olunur başlıklı bu araştırmalar sonucunda nasıl bir adım atılması gerektiğine karar verilir. Öncelikle pilot olmak için kurs veren şirketler var. Ancak pilotluğun sınıflara ayrıldığını da bilmelisiniz. Sivil, askeri ve ücretli olarak yapabileceğiniz alanlarda sizin için hangisi ideal ise o yönde kurs almanızı tavsiye deriz.

 

Pilot olmanın sandığınız kadar basit olmadığını da şimdiden söyleyelim. Fiziksel yeterlilik, her biri birbirinden zorlu eğitim ve sınavlar, son olarak defalarca kez yapılan uygulamaların her biriminden geçer not olmanız gerekecektir.

 

Pilot Olma Şartları Neler?

Pilot Olma Şartları
Pilot Olma Şartları

Pilot olmak istiyorsanız lise mezunu olmanız şart. Pek çok şirket lise mezunu olmuş kişileri işe alabiliyor. Ancak üniversite mezunu olmanızın iş bulma noktasında şansınızı daha da yukarılara çekeceğini de es geçmemelisiniz. Genel olarak pilot olma şartları neler merakınızı de hemen şimdi giderelim.

 

Öğrenci pilotu olmak için:

 • Lise veya dengi bir okuldan mezun olmak.
 • Eğer öğrenci pilot lisansı almak istiyorsanız SHGM tarafından düzenlenmiş 1 ya da 2. Sınıf sağlık belgesine sahip olmak.

 

Özel Pilot olmak için:

 • En az 18 yaşını doldurmak.
 • SGHM tarafındna verilen 1. veya 2. Sınıf sağlık sertifikasını almış olmak.
 • Yine SGHM tarafından yetki verilen Uçuş Eğitim Organizasyon sürecinde gerekli teorik bilgileri yeterli düzeyde almak ve uçuş eğitiminden başarıyla çıkmak.
 • Uçuş eğitimi ve teorik bilginin devamında 6 ay içerisinde girilecek yetenek testinde gerekli puanı almak.
 • Gece uçuşu için tüm eğitimleri tamamlamış olmak ve istenilen uçuş tecrübesine ulaşmak.

 

Ticari pilot olmak için:

 • 18  yaşında olmak ve en az lise ya da dengi okuldan mezun olmak.
 • SGHM tarafından onaylanmış 1. Sağlık sertifikasına sahip olmak.
 • Teorik bilgi ve uçuş eğitimini tamamlamak.
 • Uçuş tecrübesine sahip olmak.

 

Hava Yolu Kargo Pilotu olmak için:

 • 21 yaşında olmak ( En az )
 • Lise ya da dengi okulu mezunu olmak.
 • SGHM tarafından onaylanmış 1. sınıf Sağlık sertifikasına sahip olmak.
 • Çok motor IR(A) ve CPL(A) belgesinin sahibi olmak.
 • Teorik bilgi ve uçuş eğitimini tamamlamak, uçuş kontrolünde başarılı not almak.

 

Helikopter Pilotu Nasıl Olunur?

Helikopter Pilotu nasıl olunur
Helikopter Pilotu nasıl olunur

İş kariyeriniz ile ilgili hedefiniz helikopter pilotu olmak ise bunu da nasıl yerine getirebileceğinize dair bilgileri sizlerle paylaşmak isteriz. İlk olarak Sivil Havacılık Genel merkezi ya da bu merkezin yetkilendirdiği kurs adreslerine kayıt yaptırabilirsiniz. Gerekli koşul ve şartlara uygunluğunuz varsa, ardından sizi başarı ile geçmek durumunda olduğunuz bir dizi sınavlar bekleyecektir. Farklı dönem içerisinde yapılacak teorik uçuş, yeterlilik ve yetenek gibi testlerden istenilen notları almalısınız. Böylece pilot nasıl olunur noktasında önünüzdeki engelleri aşmayı başarabilirsiniz.

 

Pilotluk Eğitimi Veren Kurumlar

Pilot olmak istiyorsanız, SGHM tarafından yetkilendirilmiş kurs adreslerine kaydınızı yaptırabilirsiniz. Bunların genelinin İstanbul’da eğitim veren işletmeler olduğunu da söylemeliyiz. Pilot nasıl olunur noktasında farklı şehirlerden eğitim süreci için bu metropol kente gelmeniz gerektiğini de şimdiden söylemeliyiz. Hangi kurumlar sizlere pilot olmanın ilk adımını attırmakta ve kapısını açmaktadır? Gelin bunlara bir göz atalım:

 

 • Türk Hava Yolları A.Ş.
 • Hem Havayolu Havaalanları, Yer, Hız ve Araç Gereç Yazılım Eğitimi
 • Duha Havacılık ve Eğitim Hizmetleri Tic. Ltd. Şti.
 • Onur Air Taşımacılık A.Ş.
 • İlke Eğitim ve Sağlık Vakfı Kapadokya Meslek Yüksek Okulu
 • Alfa – Atlantik Uçuş Okulu A.Ş.
 • Hızlı Havacılık ve Eğitim A.Ş

 

bahsettiğimiz tüm bu şirketlerden pilot olmaya dair kurs desteği alabileceğinizi, dönemsel olarak açtıkları pilot nasıl olunur eğitim seminerlerine kaydınızı yaptırabileceğinizi de ifade etmeliyiz.

 

Uçuş Okulu Fiyatları

Uçuş okulu fiyatları
Uçuş okulu fiyatları

Hangi alanda pilot olmak istediğiniz, eğitim verecek kurumun uçuş saati, teorik bilgi ders süreleri, uygulamalı kontrol uçuşları gibi detaylar uçuş okulu fiyatları listesini belirlemektedir. Genel anlamda sahip olmak istediğiniz pilot belgesine göre ücret farklılıkları söz konusu olabilir. Seminer ücretleri ortalama 500 Euro’dan başlarken pilotluk kursları ise 10.000 Euro dolaylarından başlayıp 150.000 Euro’ya kadar çıkabilir. Bu ücretlere KDV’nin dahil olmadığının da altını çizmek isteriz. İlk olarak size bir hayli yüksek gelmesi muhtemel bu rakamları, işe başladığınız andan itibaren kazanacağınız yüksek maaşlar ile 1-2 senede çıkarabileceğinizi de unutmamalısınız.

 

Pilot Maaşları Ne Kadar?

Pilot maaşları ne kadar
Pilot maaşları ne kadar

Belki de sizlerin pilot nasıl olunur başlığından sonra en çok merak ettiğiniz konulardan diğeri maaşların ne kadar olduğudur. Uçuş süresi, kullanılan uçak tipi, tecrübe gibi kıstaslar her şirkette pilot maaşlarının farklı olabileceği anlamına geliyor. Örneğin Türk Hava Yollarında çalışan bir yardımcı pilotun ek ödemeler ile birlikte aylık maaşı ortalama 25 bin TL’dir. Aynı şirkette kaptan pilot statüsünde olan bir çalışan ise 50 bin TL dolaylarında ücret almaktadır.

 

Dünya genelinde bulunan havayolu taşımacılığı yapan şirketlerde çalışan bir pilotun yıllık tahmini gelirinin 140 bin dolar ile 170 bin dolar arasında değişeceğini de söyleyebiliriz. Helikopter ya da teknik modüler kargo uçağı kullanan pilotlarda bu ücretler daha aşağı da olmaktadır. Ancak genel olarak pilot maaşları ne kadar yanıtının sizleri tatmin edici noktada olduğunu söylersek abartmış olmayız.

 

THY’de Nasıl Pilot Olunur?

THY'de pilot nasıl olunur
THY’de pilot nasıl olunur

Kendinize Türk Hava Yolları’nda nasıl pilot olunur diye soruyorsanız bu doğrultuda da sizlere bilgiler vermek isteriz. İlk olarak THY’nin pilot kurs başvurularını almaya başladığından emin olmalısınız. Eğer bu yönde bir işe alım süreci söz konusu ise:

 

 • T.C. vatandaşı olmak ya da mavi karta sahip olmak.
 • Örgün veya açık öğretim fark etmeksizin en az lisans derecesi mezunu olmak.
 • 35 yaşından gün almamış olmak.
 • Erkek adaylar için 1.65 cm’den kısa, 1.95 cm’den uzun olmamak.
 • Askerlik görevini tamamlamış ya da minimum 2 yıl tecilli olmak.
 • Herhangi bir adli sicil arşiv kaydı bulunmamak.
 • Daha önceden THY A.O. yada diğer şirketlerde ‘disiplinsizlik’ nedeniyle görevden uzaklaştırılmamış olmak.
 • Kadın adaylar için 1.60 cm’den kısa, 1.90 cm’den uzun olmamak.
 • THY A.O tarafından yapılacak değerlendirmelerde başarıyla geçmek.
 • İstenilen sağlık ve yabancı dil ( TOEFL) istenilen düzeyde olmak.

 

Tüm bunları yerine getirir niteliklere sahipseniz ön başvurunuzu THY’nin resmi sitesi üzerinden ya da kurumsal iş bulma adreslerinde yer alan ilanları ile yapabilirsiniz.Ayrıca Pegasus, Atlas Jet ve Onur Air gibi şirketlerin uçuş eğitim okulları ile yaptıkları anlaşmalara mutlaka göz gezdirin.

 

Okuyunuz: Blog Yazarı Nasıl Olunur?

 

Pilotluk Çeşitleri Nelerdir?

Pilotluk çeşitleri
Pilotluk çeşitleri

Pilot olmak için önünüzde pek çok alternatif bulunmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olanları yurt içi ve yurt dışı uçuş pilotu olmaktır. Bunun yanı sıra ulusal ve uluslar arası arenada çalışabileceğiniz kargo pilotu olabilir, helikopter kullanmak istiyorsanız kariyerinizi bu alanda inşa edebilirsiniz. Aynı zamanda askeri ve polis pilotu seçeneklerini de her daim göz önünde bulundurmalısınız. Pilotluk çeşitleri nelerdir arayışınıza yanıt veren diğer bir alternatifin ise savaş pilotu olduğunu söylemek isteriz. Bunlar arasında sizin hayal ettiğiniz ve istediğiniz hangisi ise hemen başvuru sürecini başlatabilir, yetkili kurslara kaydınızı yaptırabilir ve tüm eğitimlerden başarıyla çıkarak gerekli belgeleri temin edebilirsiniz.

 

Pilot nasıl olunur, Pilot olmak için gerekli şartlar başlıklı yazımızın sonuna geldik.Aklınıza takılan konularda bizimle yorumlar bölümünden irtibata geçebilirsiniz.En kısa zamanda sorularınız cevaplandırılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here