Romanov Koyunu Özellikleri | Romanov Yetiştiriciliği ve Fiyatı

898

Basında yılın belli dönemlerinde karşımıza çıkan Romanov koyunu yetiştiriciliği ile ilgili gerçekleri size aktarmak için araştırma yaptık.Öncelikle klasikleşmiş bilgi olan ana vatanlarından bahsedelim.Evet Romanov koyunları Rusya’nın Volga vadisinden dünyaya yayılmıştır.İsmini de bir kraliyet ailesinden almıştır.Şimdi önemli olan bilgilere gelelim.Romanov koyunu özellikleri ile ilgili yapılan haberler ne kadar doğru?Romanov koyunu fiyatları gerçekte ne kadar? Bu koyun cinsinin yetiştiriciliği Türkiye’de yapılabilir mi?Tüm bu sorularınız için tarafsız bir makale oluşturduk.

 

Romanov Koyunu Özellikeleri

Romanov koyunu özellikleri
Romanov koyunu özellikleri

Evet anlatılanların büyük bir kısmı doğru.Ancak abartılan bilgiler de içeriyor. Romanov koyunu özellikleri nedeni ile herkesin markajına takılmış durumda.Tabi sadece yetiştiriciliğini yapıp para kazanmak isteyenlerin değil.Aynı zamanda dolandırıcılar tarafından da ilgilenilen bir sektör. Peki bu kadar karlı ve kazançlı sektörde yer almak için ne yapmak gerekir.Makaleyi sonuna kadar okuduğunuz zaman emin olun doğru kararı vereceksiniz.

 

Romanov koyunu aşırı doğurganlığı ve verimli üretimi sayesinde 18. yüz yılda Almanya ve Fransa’nın ilgisini çekmiştir.Yılda 2 defa doğum yapan, ikiz, üçüz ve hatta dördüz kuzu doğuran bu ırk Avrupa ve Amerika’da melezleştirme çalışmalarında yer almıştır.Safkan Irk olan Romanov koyunu ile yapılan melezleştirme çalışmaları sonucu Fransa’da Romane, Kanada’da Rideau Arcott, Türkiye’de ise Anarom ırkı koyunlar elde edilmiştir.Tüm dünyanın gözdesi olan Romanov koyunu özelliklerini maddeler halinde sıralayalım.

 

• Yüksek döllenme ve üstün anaçlık özelliklerine sahiptirler.

• Sadece belirli mevsimlerde değil, yılın her zamanı çiftleşirler.

• 3-4 aylıkken olgunlaşan kuzular, 6 aylık olduklarında hamile kalabilmektedirler.

• Yetişkin Romanov koyunları 12 yaşına kadar damızlık kalırlar.

• Romanov koyunu yılda 2 defa hamile kalırlar.Ortalama 7 aydır 1 olarak diyebiliriz.

• Kuzu makinası olarak bilinen bu koyun ırkı, sıklıkla döllenmeye maruz kaldıklarından genelde ikiz ve üçüz doğururlar.

• Doğduklarında siyah olan bu ırkın yünü, yetişkinlik evrelerinde gri olmaya başlar.

• Tüketenler tarafından etinin kokmadığı söylenmektedir.

• Kuyrukları kısa olan bu ırkın yağ oranı diğer türlere göre daha azdır.

• Anavatanları oldukça soğuk olan Volga vadisinden geldiklerinden dolayı, bir çok iklime kolaylıkla adapte olabiliyorlar.

• Erkeklerde canlı ağırlıkları 55-80 kg, dişilerde ise 40-50 kg aralığındadır.

• Oldukça enerjik olurlar ve günlük 10-15 km arasında yürüyebilirler.

• Sıklıkla 5’iz de doğuran Romanov koyunu, bu aşamada süt veriminde zorlanır.Kuzular ise dışarıdan süt takviyesi ile beslenir.

 

Romanov koyununun abartısız olarak yazılmış özellikleri yukarıda yazdığı gibidir.Hiç kimse dört dörtlük olamayacağı gibi Romonav koyunlarının da dezavantajları bulunmaktadır.Yazı sonunda detaylı olarak inceleyeceğiz.

 

Romanov Koyunu Yetiştiriciliği

Romanov Koyunu yetiştiriciliği
Romanov Koyunu yetiştiriciliği

Doğurganlığı açısından verimli olan bu ırk ülkemizde bir kaç çiftlikte yetiştirilmektedir.Romanov koyunu yetiştiriciliği yapmak haberlerde söylendiği kadar karlı.Ancak süt için mi, yün için mi ya da sadece eti için mi yetiştirmeniz gerektiğini bilmelisiniz.Bu ırkı yetiştirmek isteyenlerin atladığı en önemli kısım burası.Öncelikle Romanov koyunu yetiştiriciliği yapanların haberlerine bakalım.

 

### Iğdır’ın Melekli Beldesinden yaşayan girişimci Serkan Çatak tarafından 1’i koç olan 8 Romanov koyunu ile üretime başlanılmış.Öncelikle iş yerinin bahçesinde hobi olarak bu koyunları yetiştiren Serkan Bey, 1 yılda 77 adet koyuna ulaştığında çiftlik kurmaya karar vermiş.Soğuğa dayanıklı olduğu bilinen Romanov koyunu, Iğdır’ın 40 derecelik yaz sıcağına karşılık adapte olmakta zorlanmamıştır.Serkan Çatak ise ortalama her doğumda iki yavru aldığını söylemiştir.

 

### Tokat Niksar’da yaşayan Hayati Sevinç, Ukrayna’da 5 yıl ticaretle uğraştıktan sonra memleketi 300 Romanov Koyunu ile döndü.Köyünün yakınlarında 20 dönüm araziye çiftlik kurduktan sonra, 3 yılda 5 bin koyun sayısına ulaşmayı başardı.Tükiye’de 30 şehire satış yapan Hayati Sevinç’in yıllık cirosu 1.5 milyon TL.Girişimci 1 Romanov koyununun yılda ortalama 6-8 arasında kuzu verdiğini söylüyor.

 

### Şehir hayatının bunalımdan sıkılan 61 yaşındaki Suat Karakaş memleketi Zonguldak’ta hobi olarak Romanov koyunu yetiştirmeye başladı.35 dönümlük araziye ”Ege Romanov Çiftliği’ni ” kurarak 6 yıl içerisinde 5000 koyun sayısına ulaşmayı başardı.Yıllık 400 bin lira cirosu ile de kentte en çok vergi veren ilk 100 işletme arasına girdi.

 

Romanov koyunu yetiştiriciliği ile ilgili yukarıdaki 3 haberde karlılık ve verimlilik oranları açıkça belirtilmiş.Büyük haber sitelerinden alınan bu veriler, aynı zamanda yerel kaynaklar tarafından da doğrulanmış.Peki Romonav koyunu nasıl yetiştirilir ve nasıl para kazanılır?

 

Yukarıda yazılı olan Romanov koyunundan elde edilen ciroların büyük bir kısmı anaç koyun satışından elde edilmiştir.Ülkemizde Romanov koyun yetiştiriciliği için oldukça yüksek talep var.Yakın bir zamanda bu taleplerin dolum noktasına ulaşacağı aşikar.Bu nedene et verimi düşük olsa da, et ve yün satışından yetiştiricilerine para kazandıracaktır.

 

Satılık Romanov Koyunu Fiyatları

Romanov Koyunu Fiyatları
Romanov Koyunu Fiyatları

Örneklerini vermiş olduğumuz 3 girişimci de Romanov koyunu fiyatları ile ilgili haberlerde bilgi vermiş.Kendi satış fiyatları Anaç koyunlar için 2000-3000 TL arası, kuzular için de minimum 1500 TL olarak belirlenmiş.Ancak girişimcilerden bir tanesi bu koyunları satın almak isteyenlere uyarıda bulunuyor.” Türkiye’de satışı yapılan bir çok Romanov Koyunu melez, saf ırk değil.Saf olanların ön ayakları yaklaşık 2 baş parmak kalınlığında olması gerekiyor.” Bu açıklama Romonav koyunu yetiştiriciliği yapan Osman Nuri Günay tarafından yapılmış.Kendisi Rusya’dan özel izinle bu safkan ırkı aldığını belirtiyor.Tabi gerçekçiliği tartışma konusu.Bunun için yerinde detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor.Ancak siz yine de dolandırıcılara karşı dikkatli olmalısınız.

 

Romanov Koyunlarının Bakımı

Romanov Koyunu Bakımı
Romanov Koyunu Bakımı

Romanov Koyunu ile diğer cins koyunların ( Karakaya, Merinos, Dağlıç, Kıvırcık, Karaman Koyunu) bakımı ve yetiştiriciliği arasında herhangi bir fark yoktur.Tam tersi diğer koyunlara göre daha dayanıklı ve doğaya kolay adapte olan bu koyun cinsi ile mera hayvancılığı yapmanız daha elverişli.

 

Etinin kokmadığı söylenen Romanov Koyunu ile ilgili, girişimcilerden birisi kekik yedirilmesini tavsiye ediyor.Bu sayede etinin daha lezzetli olacağını söylemiştir.Bu tanımlama besi hayvanlarının sütü ile ilgili oldukça bilinen bir gerçektir.Eti ile ilgili lezzet konusunda ise, bu hayvanlar kuzuyken kesildiği için yaşlı damızlıklara göre oranla lezzetli olduğu da söylenir.

 

Romanov Koyunu Devlet Desteği ve Hibesi

Romanov Koyunu Devlet Desteği ve Hibe
Romanov Koyunu Devlet Desteği ve Hibe

Koyun yetiştiriciliği ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı sitesinde bilgiler yer almaktadır.Bu bilgilere istinaden Anaç yetiştirilen her koyun için hayvan başına 25 TL ödeme yapılır.Ancak resmi gazetede yayınlanan 2018/21 nolu karar da yerli ırkların desteklenmesine yönelik teşvik olarak bahsediliyor.İnternetten araştırma yaptığınız zaman da Giresunlu bir çiftçinin Romanov Koyunları için teşvik aldığı yazıyor.Burada mevzuata göre bir ayrılık var.Bu nedenle bulunduğunuz ilçenin Tarım Müdürlüğüne giderek bireysel olarak bu konuda yapabileceklerinizi öğrenmeniz daha mantıklı.

 

Romanov Koyunu Yılda Kaç Kuzu Verir?

Romanov koyunu kuzu verimi
Romanov koyunu kuzu verimi

Tüm makale boyunca ortalama 6-8 arasında kuzu verdiği rakamını duydunuz.Bu rakam tamamen yetiştiriciliğini yapan girişimcilere ait bir söz.Gerçekte olan ise bunun bir garantisinin olmadığıdır.Ancak yılda 2 defa gebe kaldığını düşünürseniz en az 2 kuzu alacak şekilde hesabınızı yapabilirsiniz.Bu ırkın doğurganlığı beslenmesine, ortama adaptasyonuna ve döllenmesine bağlıdır.
Biliyorsunuz ki haber siteleri abartı yazılar yazmaktan hoşlanır.Bu işi yaparken yem, su, yakıt ve personel maliyetini hesaplamanız gerekiyor.Romanov koyunundan süt verimi alamazsınız.Yani satmayı düşünmeyin.Sadece kuzulara yetecek kadar süt verimi olur.

 

Romanov Koyunu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Romanov yetiştiriciliği dikkat edilmesi gerekenler
Romanov yetiştiriciliği dikkat edilmesi gerekenler

Bu ırkın ne kadar kazançlı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek.İnternette aylık ortalama 22 bin kişi tarafından Romanov koyunu ile ilgili araştırma yapılıyor.Bu kadar çok talep olduğu için hem dolandırıcılık hem de etik olmayan davranışlarla karşılaşabilirsiniz.Bu nedenle aşağıdaki konularla ilgili dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

 

• E-ticaret siteleri üzerinden canlı hayvan satın almaya çalışmayınız.İlk önce sizden kargo maliyetini karşılamanız istenecektir.Dolandırıcıların en çok kullandığı yöntemdir.

• Romanov koyunu saf bir ırktır.Rusya ve Ukrayna besiciliğinin en çok yapıldığı 2 ülke durumunda.Türkiye’de ise melez oluşturulmuş ırklar mevcut.

• Alışverişinizi mutlaka yasal prosedürlere uyarlanmış olan çiftliklerden yapmaya çalışınız.Bu konuda sertifika almış girişimciler mevcut.Onlara güvenerek ticaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Romanov koyunu özellikleri ve romanov yetiştiriciliği ” başlıklı makalemizin sonuna geldik.Aklınıza takılan her konuda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here