Solucan gübresi üretimi devlet desteği 2021

2

Tarımsal işletmeler, çok uzun yıllardır solucan gübresi üretimi yapmakta ve bunları kullanmaktadır. Tarım faaliyetleri içinde bu gübreyi kullanan ülkeler arasında Türkiye de bulunmaktadır. Kırmızı Kaliforniya solucanı adı verilen sürüngenlerin dışkısından elde edilen gübre ile toprak çok verimli hale getirilmektedir. Fulvik asit ve humik asit barındıran bu gübre, ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından da tarımda çok tercih edilmektedir. Yalnızca bu gübrenin üretimini sağlayabilmek için de solucan çiftlikleri kurulmaktadır. Solucan gübresi üretimi devlet desteği ile de sağlanmaktadır. Devlet desteğinden bahsetmeden önce solucan gübresi ve gübrenin özelliklerinden biraz bahsedelim.

 

Solucan Gübresi Üretimi 

Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği
Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği

Solucan gübresi yetiştiriciliği yapmak isteyenler ve yetiştiricilik karşılığında devlet desteği düşünenler için detaylı bir rehber hazırladık. Alt başlıkları takip ederek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

 Solucan Gübresinin Özellikleri

 • Solucan gübresi, toprağın havalanmasını sağlamakta ve topraktaki su miktarını en aza indirgemektedir. Böylece bitki köklerinin çürümesi engellenmiş olmakla birlikte, havalanmış toprakta bitkilerin daha verimli şekilde yetişmesi sağlanmış olur.
 • Solucan gübresi, yapısında çok sayıda bakteri barındırmaktadır. Bu bakterilerin toprağa geçişi ile birlikte bitkilerin hastalıklara karşı direnci de artmaktadır.
 • Olumsuz hava şartlarına karşı solucan gübresi çok etkilidir. Bu sayede bitkilerin formu korunmaktadır.
 • Solucan gübresi sayesinde üretilen ürünlerin raf ömrü oldukça uzundur.
 • Kokusuz olan bir gübre çeşidi olduğu için, çiftçileri de rahatsız etmemektedir.
 • Yetiştirilmesinde solucan gübresi kullanılan ürünlerde kesinlikle nitrat bulunmamaktadır.
 • Çevre kirliliğine neden olmamaktadır.
 • Diğer gübrelere nazaran toprakta çok daha uzun süre kalmakta ve bitkileri sürekli olarak beslemektedir.
 • Daha önce toprakta herhangi bir kimyasal kullanıldıysa, solucan gübresi takviyesi ile toprağın iyileşmesi sağlanabilmektedir.

 

Görüldüğü gibi solucan gübresi, çiftçiler için oldukça önemli bir maddedir. Tarımda önemi büyük olduğundan solucan gübresi üretimi devlet desteği de sağlanmaktadır. Solucan gübresi üretimi konusunda KOSGEB destek sağlamaktadır. Kosgeb desteği ile ilgili detaylı bilgiye KOSGEB desteği bölümünde yer vereceğiz. Yazımızın devamını okuyarak ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Solucan Gübresi Üretim Sertifikası Nasıl Alınır? 

Solucan gübresi üretimi yapmak istiyorsanız öncelikle belli prosedürleri yerine getirmeniz gerekecektir. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde açacağınız üretim tesisi bakanlık onaylı olacaktır. Aslında sertifika olarak bilinen şey bakanlık onayı anlamına gelmektedir. Lisanslı bir üretim tesisinizin olmasını istiyorsanız işte yapmanız gerekenler.

 

 • Yönetmeliğe göre solucan gübresi üretimi yapabileceğiniz uygun bir binaya sahip olmanız gerekmektedir.
 • Bir muhasebeciden yardım alarak ya da bizzat başvuruda bulunarak şirket kurulumu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Şahıs şirekti de kurabilirsiniz.
 • Çiftliğinizi kurmak istediğiniz ilgili belediyeye başvuruda bulunarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
 • İşyeri açma ve çalışma ruhsatı aldıktan sonra yine ilgili bölgedeki tarım il müdürlüğüne giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
 • Tarım il müdürlüğü size bir dosya vermekte ve dosyada talep edilen şeyleri tamamlamanızı talep etmektedir. (ISO 2200, ÇED Görüşü, Akış Prosesi, Isıl işlem makinesi vb.)
 • Bunları da hallettikten sonra Tarım Bakanlığı’na bağlı olan bir personel gelecek ve gerekli denetimleri yapacak ve sahanızda herhangi bir eksiğiniz bulunmuyorsa onay verecektir.
 • Tarım Bakanlığı’nın vermiş olduğu onay belgesi ile belli evraklar talep edilecektir.
 • Temini sağlanan belgeler ile girişimciler lisans başvurusunda bulunabilmektedir.
 • Lisans alım işlemleri de tamamlandıktan sonra yine tarım bakanlığı belli evraklar talep etmektedir. Bu evraklar ile organik sertifika alınır ve tescil için başvuruda bulunulur.

 

Tüm bu işlemlerin tamamlanması ile artık gübre için üretim tesisiniz hazır demektir. Prosedürün tamamlanması aslında en zor olan kısımdır. İlgili makamlarım yoğunluğuna göre bekleme süreleri değişkenlik göstereceğinden süre uzayabilir ya da çok kısa sürede halledilebilir.

 

Solucan Gübresi Üretimi Teşvik

 Solucan gübresi üretimi devlet desteği olduğundan daha önce bahsetmiştik. Milli Tarım Projesi kapsamında solucan gübresi üretimi için de artık devlet desteği bulunmaktadır. Daha önce bu üretimi yapan kişiler birbirlerinden öğrenerek üretim gerçekleştiriyor, ortaya sağlıklı olmayan gübreler çıkabiliyordu. Ancak; devletin olaya el atması ile birlikte üretim konusunda girişimcilere gerekli eğitimler de sağlanıyor ve bilinçsiz üretim de böylelikle ortadan kalkmış oluyor. Toprağın göreceği zararın, zararlı bitkilerin artışının, çevre kirliliğinin de önüne geçmek adına devlet yeni bir proje ile çiftçiye gerekli desteği sağlamaktadır.

 

Solucan Gübresi KOSGEB Desteği 

Solucan gübresi üretimi devlet desteği KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. Bu alanda iş yapmaya karar veren kişiler üretime başlamadan önce iyice araştırmalı ve KOSGEB şartlarını iyice okumalıdır. Aksi takdirde bütün işlem basamaklarını gerçekleştirdikten sonra hibe alamamak maddi kayıplara neden olacaktır. KOSGEB’in solucan gübresi üretimi konusunda sunmuş olduğu destek şartları şu şekildedir.

 

 • Öncelikle başvuru yapabilmek için KOSGEB girişimcilik sertifikasına sahip olmak gerekmektedir. Bulunulan ilin ilçelerine bağlı KOSGEB kurslarına katılarak bu belge temin edilebilmektedir. KOSGEB ne yazık ki sertifikası bulunmayan girişimcilere destek sunmamaktadır.
 • Girişimci sertifikası sahibi olan kişilerin yapacakları iş ile ilgili detaylı bir proje hazırlaması gerekmektedir. Hazırlanan proje, KOSGEB’e sunulacak ve uzmanlar tarafından değerlendirilecektir.
 • KOSGEB girişimcilere işletmenin kurulabilmesi adına 2000 TL gibi bir destek sunmaktadır.
 • Şirket kuruluşu tamamlandıktan sonra KOSGEB 18.000 TL’ye kadar makine tesisat desteği sunmaktadır. Tesisin kuruluşu için harcanan bu miktarın faturalandırılması gerekmektedir. Proformo faturalardan en düşük olanına KOSGEB onay vermekte ve bu tutarları parça parça girişimciye geri ödemektedir.
 • Maliyetin %60’lık kısmı girişimcilere geri ödenmekte ve bu ödemeler birkaç ay içerisinde sağlanmaktadır.
 • KOSGEB makine ve ekipman alanında girişimcilere 30.000 TL’ye kadar destek sağlamaktadır.
 • Kira ve personele ait olan giderlerin %60’lık kısmı da iki yıl boyunca KOSGEB tarafından sağlanmaktadır.
 • KOSGEB’ten hibe almak isteyen girişimciler sabit yatırım desteğinden de yararlanabilmektedir. Sabit yatırım desteği 100.000 TL’ye kadar sunulmakta ve geri ödenmektedir.
 • Kısacası toplamda 150.000 TL’lik solucan gübresi KOSGEB desteğinin 100.000 TL’si geri ödemeli, 50.000 TL’si ise geri ödemesizdir.
 • Makineler şirket kuruluşu esnasında satın alınmalıdır. Aksi takdirde sonradan alınan makineler için KOSGEB hibe vermemektedir.
 • Halihazırda üretime başlayan ve makine satın alan kişiler 2 yılı geçmediği sürece mkine ve tesisat desteği ile ilgili KOSGEB’ten hibe alabilmektedir.

 

Solucan Çiftliği Kurma Maliyeti 

Solucan gübresi üretimi devlet desteği olduğundan bahsettik. Şimdi de çiftlik kurulum aşamaları ve maliyetlerinden söz edelim. Çok büyük yatırımlara ihtiyaç duyulmayan solucan gübresi çiftliği için yerine getirilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Öncelikli olarak kapalı alana ihtiyaç duyulmaktadır. Kapalı alan solucanlar için oldukça önemlidir çünkü; solucanların kesinlikle güneş ışığına maruz kalmaması gerekmektedir. Kapalı alanın hangi maddeden yapılacapının çok da önemi yoktur. Betondan bir alan inşa edilecekse sıcak ve soğuk etkileşimine karşı korunaklı olması yeterli olacaktır.

 

Betondan kapalı alan inşa etme olanağı bulunmayan kişileri, izole edilmiş herhangi bir çadırla da üretim sağlayabilmektedir. 100 metrekarelik bir alan 3 milyona kadar kaliforniya solucanının barınması için yeterlidir.

 

 Kapalı alandan sonra üretim havuzlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Üretim havuzlarının yerden yüksek bir alana inşa edilmesi oldukça önemlidir. Metal ya da betondan inşa edilmiş havuzlarda solucan üretimi sağlamak mümkün olmadığından sert plastik kullanılmalıdır. 1.200 mm uzunluk, 1.000 mm genişlik ve 1.160 mm yüksekliğe sahip bir su tankı 1.20 cm kare alan demektir ve bu alanda 30.000’e kadar solucan yaşayabilmektedir.

 

Solucanlar çok hızlı ürediğinden kısa sürede sayıları artacaktır. 100.000 solucanla işe başlandığı farz edilirse yıl sonunda bu sayı 16ya katlanacaktır. Bu solucanların satışı gerçekleştirilebileceği gibi, daha fazla üretim sağlayabilmek için daha geniş alan da temin edilebilmektedir.

 

 Okuyunuz: Romanov Koyun Yetiştiriciliği

 

 Maliyet Hesaplaması

Solucan gübresi üretimi devlet desteği alabileceğiniz gibi, maliyetin tamamını kendi birikimlerinizle de sağlayabilirsiniz. Şimdi sizlere kapalı alan, yem, solucan alımı vb. Bölümlere ayırarak bir fizibilite çalışması yapacağız ve çiftlik kurulum maliyetini hesaplayacağız.

 

 • Kapalı alan yatırımın yapılacağı bölgeye ve girişimcinin isteğine göre değişiklik göstereceğinden net bir rakam vermek doğru olmayacaktır.
 • 000 solucan ile üretime başlamak isteyen girişimcilere 10 metrekareden oluşan bir alan yeterli olacağından 1.000 TL gibi bir maliyet söylenebilir. Elbette üretimine başlanacak solucan adedi arttıkça, alan maliyeti de artış gösterecektir. Verdiğimiz maliyetler minimalize edilmiş şekildedir.
 • 000 adet solucan 10.000 TL’den satılmaktadır. 10.000 TL de solucan için yatırım yapıldığında yaklaşık olarak 30.000 TL kapalı alan ve solucan alımı için gereken maliyettir. Personel giderleri, yem gideri, şirket kuruluşu, gerekli belgelerin hazırlanması vb gibi faktörler de göz önüne alındığında 50.000 ile 75.000 TL arası bir rakamla başlangıç için solucan gübresi üretim çiftliği kurulabilmektedir.
 • Ufak bir işletme kurmak girişimcilerin maddi kayıplara uğramasına engel olacağından işi yavaş yavaş büyütmek mantıklı bir davranış olacaktır. En azından girişimciler bu alanda başarılı olamayacaklarını düşündüklerinde büyük maddi sıkıntılara da düşmeyecektir.

 

Son olarak solucanların nasıl beselndiğinden ve ne kadar gübre üretimi sağladıklarından bahsedelim. Taze sığır gübresi, solucanların beslenmesi için oldukça önemli bir materyaldir. Kompost (Mama) yapımı için farklı materyaller de kullanılabilmektedir. Bunlar; ot, çimen, mısır sapı, koçan yaprakları, talaş, kağıt, fıstık, fındık, buğday, çay posası, yumurta kabuğu, pancar yaprağı, mutfak atıkları, sebze ya da meyve kalıntıları gibi materyallerdir. Bunlar dışında pek çok malzeme de kompost yapımında rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 

Kompost Yapımı

Solucanlar için mama hazırlarken 1200 KG’lık taze sığır gübresinin içine 600 KG saydığımız materyallerden eklenir ve karıştırılır. Sığır gübresi, kompostun %70’lik kısmını oluşturduğunda elde edilen mamül tamamen organik olacaktır. Çay posası da solucanların oldukça sevdiği materyallerdendir ve hiçbir şey bulunamadığı noktada kompost yapımı için rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 

Kompost yapımında en önemli nokta, malzemelerin güneşten uzak bir yerde hazırlanması ve 4 günde 1 karıştırılmasıdır. 40 gün bekletilen kompost fermente hale geldikten sonra solucanlara verilmelidir.

 

Her şey tamam. Artık solucanların ürettiği gübreleri hasat etme zamanı geldi! Üretim havuzunuzda bulunan solucablar için delikli kasalara mama doldurduğunuzda solucanlar kısa bir süre içerisinde mamaya ulaşmaya çalışacak ve humuslardan uzaklaşacaktır. Onlar mamalarını yerken siz de ürettikleri humusun hasadını gerçekleştirebilirsiniz. Hasat işlemi tamamlandıktan sonra tek yapmanız gereken çiftliğinizdeki solucanları tekrar havuzlarına bırakmak ve beslenmelerini sağlamak.

Solıucan gübresi üretimini doğru ve verimli bir şekilde sağladığınız takdirde aylık kazancınız 10 ile 15.000 TL’ye kadar varabilmektedir. 50 KG gübre 100 TL gibi bir rakamla satışa sunulmaktadır. Elbette fiyatlar günden güne değişiklik gösterdiğinden sizin de kar oranınız farklılık gösterebilir.

 

Solucan gübresi üretimi devlet desteği adlı yazımızın sonuna geldik. Umarız sizler için yapmış olduğumuz paylaşımlar faydalı olmuştur. Siz de solucan gübresi üretim çiftliği kurmak istiyorsanız yönergelerimizi takip ederek gerekli faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Şimdiden bol kazançlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here