Son Yıllarda Emlak Piyasası

Son yıllarda ekonomide yaşanmakta olan dalgalanmalar sebebiyle emlak piyasası oldukça sıkıntılı günler geçirmiştir. Emlak satışlarında yaşanmakta olan azalmalar sebebiyle sıkıntı yaşamakta olan emlak sektörü bankaların da insanlara konut almak için kredi şartlarını zorlaştırması ve faizleri yüksek tutması sebebiyle neredeyse durma noktasına gelmiştir.

Emlak Piyasası

Emlak Piyasası

             Son birkaç yıldır kötü gittiği yönünde sinyal vermekte olan emlak piyasası 2017 yılının ilk yarısından sonra neredeyse tamamen durmuştu. Ekonomik baskı ve döviz kurunda yaşanmakta olan istikrarsızlığı birde bankaların kredi faizlerinin yükselmesi eklenince yatırımcılar ister istemez bir tereddüt yaşamış ve bu da emlak piyasasına çok net olarak yansımıştır. Emlak satışları bu denli kötü olunca doğal olarak bunu takip eden süreçte yapılan konut sayısında da 2018 yılının ilk yarısında gözle görülür seviyede düşüş yaşanmıştır.

Emlak Piyasası İçin Alınan Önlemler

2015 yılından bu yana kötüye gidiş seviyesinde sinyal vermekte olan emlak sektörü 2017 yılında en kötü zamanını yaşamıştır. Ancak piyasa tamamen durma noktasına gelmeden 2018 yılında devlet bankaları tarafından konut kredileri verilmeye başlanmıştır. Düşük faizli olarak devlet bankaları sunulan konut kredilerinin ardından özel bankalar da düşük faizli ve ödeme kolaylığı bulunan konut kredilerini vatandaşların hizmetine sundu. Bu durumlar karşısında biraz nefes alan emlak piyasası müteahhitlerin de fiyat indirimi yapmasıyla 2018 yılının ikinci yarısında canlanmış olarak görünmektedir. Devlet tarafından çeşitli kampanyalarında başlatılmasıyla eski hareketli günlerine dönmeye çabalayan emlak sektörü bina yapımlarında 2017 yılına göre artış yaşandığını ortaya koymaktadır. Bu durum da bir önceki yıla göre konut alma kredisinin yüzde 30 arttığını ve satılık daire oranında bir artış yaşandığını gözler önüne sermektedir.

             En kötü dönemini geçtiğimiz yıl yaşamış olan emlak piyasası 2018 yılı başı itibarı ile toparlanma sürecine girmiştir. Yapılan yeni atılımlar ve yatırımlar sayesinde güçlenmekte olan sektör, teşviklerin de artmasıyla gelecek birkaç yıl içinde eski hareketli günlerine dönecektir. Konutlara olan ihtiyaçların her yıl giderek arttığının göz önünde bulundurulması ile hareketli ve canlı bir emlak sektörünün çok kısa bir zaman sonra yeniden ülkemizde hakim olacağından söz edilebilir.

Leave a Reply