Tantuni Dükkanı Açmak | Tantunici Açma Maliyeti ve Kazancı

1241

Fast food yeme alışkanlığı ülkemizde oldukça yaygın. Tantuni dükkanı açmak isteyenlere bu konuda maliyetleri ve kazançları açıklayacağız. Kazançlı bir iş fikri olması tantuni dükkanı açmayı düşünen yatırımcıları bu tarz bir fast food zincirine itmektedir. Özellikle fast food zincirlerinde bilindiği gibi bayi sistemi ve lokal işletmeler bulunmaktadır.

İşletmenin bulunduğu yer ve potansiyel müşteri sayısına göre kar elde etme durumu artmaktadır. Bu konuda iş kurmayı düşünenlerin daha önceden bir tecrübesi bulunmalıdır. Sektörde doğru bir analiz yapılması ve iyi bir ustaya sahip olunması önemlidir. Bunun yanında bayilik sistemleri sıklıkla tercih edilse de bazı firmalarda maliyetler artmaktadır.

Tantuni Dükkanı Açmak

Tantuni Dükkanı Açmak
Tantuni Dükkanı Açmak

İş yerinin kurulacağı iyi bir konum üzerinde potansiyel kar marjı iyi araştırılmalıdır. İşletmenin büyüklüğüne göre restoran çalışanları ve giderler de iyi hesaplanmalıdır. Hatta yeni açılan işletmeler pazarda bir yer edinmesi için reklama da önem veriyorlar. Küçükte olsa bir reklam bütçesiyle işletmenin adının daha iyi duyurulması sağlanmaktadır.

Yazımızda tantuni dükkanı ne kadar kazandırır ve tantuni dükkanı açmanın maliyeti çeşitli dekorasyon giderleri hakkında bilgiler verilmektedir. Bunun yanında işletmenin açılma esnasında hazırlaması gereken evraklar ve bilgilerde anlatılacaktır.

Tantuni Dükkanı Açma Maliyeti

Daha önceden bir restoran sahibi olanlar maliyetler konusunda az çok bilgisi var. Tantuni dükkanı açmanın maliyeti özellikle dükkanın dekorasyonuna göre değişecektir. Hatta bir bayilik alınıp alınmaması da buradaki maliyeti önemli ölçüde artırmaktadır. Yeme içme yerlerinde tek tip bir maliyetten bahsedilmesi söz konusu değildir.

Bu nedenle fast food dükkanlarında önemli oranda bir maliyet olduğu bilinmektedir. Hatta dükkan giderleri, çalışan giderleri ve alternatif farklı giderleriniz olacaktır. 2021 yılı itibariyle bayilik sistemi olmadan bir tantuni dükkanı açmak için 100.000 TL gerekmektedir. Ülkemizde şuan Türk lirasının değerine bakıldığında bu miktarın çok yüksek olmadığı biliniyor.

Fakat bir bayilik sistemiyle bir restoran zincirinde iş yapılacaksa, bu tutarlar 500.000 TL civarını geçebilmektedir. Özellikle tantuni bayilik sistemi alındığında dekorasyonların tek tip bir şekilde yapılması gerekmektedir. Burada yapılacak tadilat vb. işler için ciddi bir harcama yapılmaktadır. Fakat potansiyel bir müşteri kitlenizin olacağı da unutulmamalıdır.

Bayilik zincirlerinin daha önceden potansiyel devamlı tüketim yapan müşterileri bulunmaktadır. Hatta verilen ürünlerin tadı aynı ve hizmeti aynı olması önemlidir. Türkiye’de hamburger zincirlerinde sıklıkla bu alışkanlığın devam ettiği görülmektedir. Tantuni restoranlarda bundan farklı olmadığı için iyi bir müşteri kitlesi edinilmektedir.

Fakat bayilik zinciri olmadan da iyi bir bölgede siz bir müşteri kitlesi kazanabilirsiniz. Özellikle bu bölgede fast food müşterisi sayesinde artacaktır. Bunun yanında kurye motorlarıyla vereceğiniz hizmetlerde satışların büyük ölçüde artmasını sağlayacaktır. Yukarıdaki belirtilen harcamalara ek çalışan giderleri ve diğer restoran giderleri de üzerine eklenmelidir.

Tantuni Dükkanı Kazancı

Tantuniyi küçümsemeyin, çünkü ülkemizde harika bir müşteri kitlesi bulunmaktadır. Lezzetli ve gün içinde çok sık tüketilen bir fast food ürünü olarak bilinmektedir. Tantuni dükkanı açmak işletmelere çok iyi bir kar marjı bıraktığı biliniyor. Çünkü tantuni bizim geleneğimizde önemli bir yeri olan bir yiyecek olması nedeniyle, oldukça sevilmektedir.

2021 yılında tantuni dükkanı açanların sayısı da hiç az değil. Fast food zincirlerine bakıldığında hamburger, lahmacun vb. bir çok fast food ürününün yanında oda iyi bir yere sahip. Hal böyle olunca tantuni dükkanı açmakta iyi bir kar marjıyla işletmenizi büyütmenize neden olacaktır. Özellikle fast food zincirlerinde kazanç getirisi verilen ürünün maliyeti sonrasında hesaplanmaktadır.

Burada tantuni yapacağınız malzemeler sizin ürüne vereceğiniz fiyatı tetikleyecektir. En çok tüketilen tantuni türlerinde sıklıkla tavuk ve et ürünleri gelmektedir. Her iki ürününde bir potansiyel müşterisi olması nedeniyle ikisini de yapmalısınız.

 • Tavuk tantuni maliyeti 5-8 TL
 • Et tantuni maliyeti 8-14 TL

Ekmek başına üründe harcadığınız maliyeti göstermektedir. Buna oranla restoran konumu ve müşteri kitlesine göre bir fiyat belirlenmektedir. Fakat günümüzde hali hazırda bu işi yapanların tavuk tantuni için 13-16 TL arasında bir fiyat biçtiği görülmektedir. Hatta et tantuni ise ekmek başına müşteriye 22-28 TL aralığında bir fiyattan satılmaktadır.

Görsel anlamda buradan bakıldığında tantuni marjlarının çok iyi olduğu görülmektedir. Çünkü yüzde 100 oranında bir kar marjı çok iyidir. Bu sizin kısa sürede iyi paralar kazanmanıza ve tantuni ürününden kar etmenizi sağlayacaktır. Elbette lezzetinin iyi yapılması ve farklı platformlardan da satış yapılması günlük sattığınız tantuniyi artıracaktır.

Hatta satış tutarı dükkanın yeri ve konsept olanaklarıyla daha yüksek miktarlardan satılmasını sağlayacaktır. Hitap edilen müşteri kitlesine göre fiyatlar yükselecektir. Daha ufak çaplı küçük ölçekli işletmelerde ise satış tutarı düşebilmektedir. Çünkü dükkan giderinin ve çalışan sayısının az olması sizi birim başına kazanca itecektir. Düşük bütçeli müşterilerin olduğu alanlarla zengin kesimin olduğu alanlarda satış fiyatlarınız buna oranla değişmektedir.

Tantuni Dükkanı Konumu

İşletmenin tipi ve faaliyet alanı ne olursa olsun potansiyel müşterilerin bulunduğu bölgeler tercih edilmelidir. Restoran için harcayacağınız maliyet hesabından sonra kendinize en uygun bölgeyi doğru seçmelisiniz. Yüksek sermaye ile girişimcilik yapanlar zengin muhitleri tercih ederken, düşük bütçeli işletmeler orta ölçekli yerler seçiyorlar.

 • İşlek bir cadde veya muhit olmalıdır.
 • Hedef kitlenin bulunduğu yerler ürünü daha iyi satmanızı sağlayacaktır.
 • Bölgede ürüne talebin fazla olması önemlidir.
 • Rekabet durumunun az olması satışları artıracaktır.

Yukarıdaki kriterler bir restoran için gayet önemli verilerdir. Bunlar işletme açılmadan önce bilinmesi ve doğru analiz edilmelidir. Çünkü yapılan harcamalar ve maliyetler göz önüne alındığında kayıp yaşamamanız önemlidir. Zaten bir yeme içme işletmesinin oturması için bir miktar zaman geçmesi gerekmektedir. Fakat potansiyel kayıp yaşayacağınız bölgeleri asla tercih etmemelisiniz.

Örneğin turistlerin fazla olduğu ve bu ürünü bilmeyen kitlelerin olduğu alanlar seçilmemelidir. Çünkü Türk müşteriler bu ürüne rağbet göstereceğinden seçim buna göre yapılmalıdır. Aksi taktirde büyük bir zarara ve işletmeyi kapatmanıza kadar giden bir sürece girilebilir.

Tantuni Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Restoran açarken kuruculardan istenen belgeler genellikle aynı belgelerdir. İşletmenin yeme içme sektöründe faaliyet sürdürmesi sebebiyle, istenen belgeler aynıdır. Özellikle tantuni dükkanı açmak  isteyen kişiler için bu konuya bir açıklık getirelim. Devlet makamları zaten hangi belgeleri istediğini ilgili kurum aracılığıyla iletmektedir.

Ruhsat işlemleri için kurum sizden aşağıda belirteceğimiz evrakları talep edecektir. Bu evrakların doğru bir şekilde iletilmesi çok önemlidir. İşletmenin ileri bir aşamada problem yaşamaması ve faaliyetini sürdürmesini için gereklidir. Gerekli şartlar sağlandığında aşağıda yer alan evraklar ruhsat belgesi için verilmelidir.

 • T.C Kimlik Fotokopisi
 • Vergi Levhası
 • İşletme adres bildirimi
 • Ustalık gerektiren bir işse ( ustalık belgesi )
 • Şirket olarak yürütülecekse ( İmza sirküleri )
 • İşletmenin faturalarını gösteren ( Elektrik, doğalgaz, su vb. faturaları )
 • İşletme sahibinin  adli sicil kaydı
 • İşletmenin bağlı olduğu esnaf odasının kayıt belgesi
 • SGK kurumuna ait tüm belgeler
 • Atıkların doğru yapılması için çöp konteyneri için talep dilekçesi

Evraklar tantuni dükkanı açmak için yeterli olacaktır. Özellikle yukarıdaki evrakların daha önceden hazırlanması size iyi bir vakit kazandıracaktır. Yukarıda yer alan önemli evrak vergi levhası ve sgk belgeleridir. Öncelikle onların ilgili kurumdan alınması ve bulundurulması önem taşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here