Tapu Nedir? İşlemler Nasıl Gerçekleşir?

Ev alırken ya da ev satarken tapu işlemlerinin son derece önem taşıdığı herkesçe biliniyor. Tapu; ev, dükkân ya da herhangi bir mülkün kime ait olduğunu bildiren bir belgedir. Bu nedenle de tapu işlemleri esnasında hatalı bir işlem yapmamak için titiz bir şekilde davranmak gerekiyor. Tapu işlemlerinin nasıl yapılması gerektiğinin bilinmesi sürecin hızlanmasını sağlar. Sürecin hızlanması ile birlikte tapu işlemleri güvenilir bir şekilde gerçekleşecektir. 

Tapu İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekeneler

Tapu işlemleri nasıl halledilir

Tapu işlemleri nasıl halledilir

Tapu işlemi sırasında kişilerin dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar bulunuyor. Bu işlemlerin en önemlisini de tapu işlemlerinin oluşturduğunu söylemek mümkün. Tapu işlemleri hem alıcıyı hem de satıcıyı yakından ilgilendiriyor. Bunun için tapu alınmadan önce; tapu harcı ödemesini kimin yapacağı, emlak vergisi ödemesini kimin yapacağının netleştirilmesi gerekir. Ayrıca emlakçıya yapılacak ödeme, tapu için ödenecek tutar ve sigorta masraflarının da hesaba katılması gerektiği unutulmamalıdır. Düşük faizle konut kredisi desteği sağlayan bankaların araştırılması ve bu noktada vade seçeneklerinin belirtilmesi de son derece önemlidir. Kredi çekecek kişilerin evraklarını eksiksiz bir şekilde bankaya ulaştırmaları da büyük önem taşıyor. Alıcının ödemeyi nasıl yapacağını netleştirmesi ve banka hesaplarının limitlerinin de kontrol etmesi tavsiye edilir. ZDS ile DASK geçerliliklerinin kontrol edilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor. Belirtilenleri eksiksiz bir şekilde yapa alıcıların yapacakları sadece bunlarla sınırlı değildir. Tapu alacak kişinin tapunun alınacağı günde yapması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. 

Tapunun Alınacağı Gün Neler Yapılır?

Tapunun alınacağı gün alıcı ile satıcının kimlikleriyle hazır bulunmaları istenir. Okuma bilmeyen kişiler için iki şahit getirilmesi zorunluluk arz etmektedir. Ödeme yapılan evrakların dekontlarının memura teslim edilmesi isteniyor. Satış evraklarının alıcılarla satıcılar tarafından imzalanması gerekir. Kredi kullanan kişilerin açılış evraklarını muhakkak imzalatmalılar. 

Tapu Alındıktan Sonra Neler Yapılmalı?

Tapu alındıktan sonra tapuyu alan kişinin fatura taşıma işlemlerini gerçekleştirmeleri için ilgili kurumlara gitmeleri istenir. Nüfus müdürlüğüne ikametgahın değiştirildiğine yönelik beyanda bulunmaları da gerekiyor. Bağlı bulunulan belediyeye emlak vergisi hususunda da gerekli bildirimlerde bulunulmasının ardından tapu işlemleri son buluyor.    

Leave a Reply