Tarım Aletleri

18

Tarım alanında yapılan işlemler çok zor oldukları için bazı işlerin makine veya yardımcı ekipman kullanılmadan yapılması olanaksızdır. Bu sebeple zaman içinde ortaya çıkan tarım aletleri çok önemli bir hale gelmiştir. Farklı özelliklere sahip olan bu aletler işlerin daha kolay ve aynı zamanda daha hızlı ilerlemesini sağlamaktadırlar. Farklı amaçlar için kullanılan bu aletler kimi zaman birçok kişinin yapabileceği işlemleri tek işinin yapmasını da sağlamaktadırlar. Bu sebeple tarım alanında kullanılacak olan tüm aletlerin önemi çok büyüktür. Tarım gibi zor ve zahmetli işlemleri bir alanda insanların işlerini kolaylaştırmak için çok önemli olan bu aletler genellikle kolay temin edilir ve aynı zamanda kolay bir şekilde kullanılabilirler.

Tarım aletleri denince akıllara gelen birçok alet bulunabilir. En çok kullanılan ve en çok bilinen tarım aletleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Orak
 • Tırmık
 • Çapa
 • Dipkazan

Eski zamanlarda insanların bin bir zahmet ile yaptıkları ve yaparken çok zorlandıkları işlemler artık tarım aletleri sayesinde çok basit bir şekilde yapılmaktadır. Tarımın her alanında kullanılmak üzere farklı özellikle sahip olan birçok farklı alet kullanılabilir. İnsanların daha az emek ile daha çok iş yapmalarına olanak tanıyan bu aletler genellikle dayanıklı malzemelerden üretilir. Bu sayede en zorlu işlemlerde kullanılmalarına rağmen uzun ömürlü ve oldukça kullanışlı ürünlerdir.

Tarım Makinaları

Tarım alanında kullanılan yardımcı malzemeler kimi zaman manuel olabilirken kimi zaman ise otomatik olabilirler. Tarım makinaları büyük çaplı tarım işlerinin kısa zamanda ve kolay bir şekilde yapılabilmesini sağlayabilirler. Büyük işlerin yapılması amacı ile kullanılan tarım makinaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Traktör
 • Rümork
 • Biçerdöver
 • Ekim makinesi
 • Gübre dağıtma makinesi
 • Biçme makinesi
 • Dipkazan
 • Silaj makinesi

Tarım konusunda akıllar gelen her türlü işlemin yapılmasını sağlayan bu makineler birbirlerinden çok farklı tasarımlara sahiptirler. Kullanım şekilleri de çok farklı olan bu makineler kimi zaman tek kişi tarafından kullanılabilirken kimi zaman ise birden çok kişinin kullanması gerekir.

Her koşulda kullanmaya uygun olarak tasarlanan ve aynı zamanda bazı durumlarda olmazsa olmaz olarak kabul edilen tarım makinaları insan gücü ihtiyacını da en aza indirmişlerdir. Kullanım alanlarına göre farklı özelliklere sahip olan bu makinalar yakıt olarak da farklı seçenekler kullanabilirler. Bu alanda kullanılan en önemli makinalardan biri kesinlikle traktörlerdir. Hatta bazı makinaları kullanmak için yine traktör kullanmak gerekir. Bu sebeple tarım yapacak olan kişilerin ilk olarak kendilerine uygun özellikleri olan bir traktöre sahip olmaları gerekir. Yük taşımak için römork, toprağı havalandırmak için tırpan ve buna benzer makinalar kullanmak çok önemlidir. Tarım aletleri veya tarım makinaları gibi konular hakkında daha çok bilgi almak için sizde her zaman sanayiden.com ile iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here