Üniversitede Para Kazanma Yolları 2022

386

Üniversite öğrencileri, üniversiteyi kazanıp şehir dışına gittikten sonra özellikle maddi yönden belli zorluklarla karşılaşmaktadır. Tek başına geçim sıkıntısı da öğrencileri farklı iş arayışlarına yöneltmektedir. Bazı öğrenciler part-time iş imkanlarından yararlanırken bazıları da daha zahmetsiz işler ile kazanç sağlamaktadır. Üniversitede para kazanma yolları oldukça geniştir. Öğrencilerin yeteneklerine göre de değişkenlik gösteren bu işler, her geçen gün daha çeşitlenmektedir. Özel ders, sokak müzisyenliği, garsonluk, broşür dağıtımı, anketörlük, organizasyon gibi pek çok alanı öğrenciler değerlendirmekte ve yüksek kazanç sağlamaktadır.

 

Üniversitede Para Kazanma

Üniversitede Para Kazanma Yolları
Üniversitede Para Kazanma Yolları

Elbette burs alan öğrenciler sigortalı olarak belli bir yerde çalıştığı takdirde bursları kesileceğinden dışarıdan yapabilecekleri işleri seçmektedir. Özellikle eğitim fakültelerinde okuyan ya da konservatuar bölümünde olan öğrenciler özel ders alanında oldukça geniş alanlara hitap etmektedir.

 

Tüm bunların yanında online oyunlar üzerinden yüksek kazanç sağlayan üniversite öğrencileri de bulunmaktadır. Ders notu satışı, fotokopi gibi kategoriler de üniversite öğrencileri için kazanç sağlanacak işlere örnek gösterilebilmektedir.

Evlere iş veren firmalar” aramasını Google üzerinden sıklıkla görmüşsünüzdür. Üniversitede para kazanma yolları arasında bulunan Nikah şekeri, davetiye katlama, mandal montajı, kalem montajı, kına paketleme, anahtarlık yapımı ya da boncuk işleme gibi işler de öğrenciler tarafından çok tercih edilmektedir. Özellikle arkadaş grubu olarak bu işlere başvuruda bulunan öğrenciler sezonluk ya da daimi olarak ailelerine yük olmadan öğrencilik hayatını tamamlamaktadır. Şimdi biraz para kazanma yöntemlerinden bahsedelim.

 Öğrenciler İçin Para Kazanma Yöntemleri

Üniversite öğrencileri pek çok alanda kazanç sağlayabilmektedir. Aslında bu durum tamamen öğrencilerin yaratıcılığına ve yeteneklerine kalmış bir durumdur. Bazı öğrenciler yalnızca part time işlerde çalışırken bazıları da yeteneklerini geliştirerek kazanca dönüştürebilmektedir.

Özellikle çeviri yapan öğrenciler bu alanda ciddi kazançlar elde edebilmektedir. Yabancı dil ülkemizde biraz nadir görüldüğünden bu alanda insana ihtiyaç duyulmaktadır. Dış ülkelerle ticarette oldukça başarılı olan firmalar da Çince, Rusça, almanca, Fransızca gibi dilleri konuşabilen kişileri aramaktadır. Fiyat teklifleri, mail çevirileri ya da tercümanlık bu bölümlerde okuyan öğrenciler için büyük şans teşkil etmektedir. Hatta bu alanda iş yaptıktan sonra, başarılarından dolayı mezun olduktan sonra bu firmaların bünyesinde çalışmaya başlamış öğrencilere dair örnekler de bulunmaktadır.

 

Üniversitede para kazanma yolları arasında bir diğer alan da makale yazarlığıdır. Özellikle Edebiyat bölümü okuyan öğrenciler harçlıklarını bu iş aracılığı ile çıkartmaktadır. Yazı yazmayı seven kişiler belli makale siteleri aracılığı ile düzenli müşteri sağladıklarında ciddi kazançlar elde edebilmektedir.

 

Web tasarımdan anlayan ve biraz program bilgisi olan öğrenciler de firmalara web tasarımı yaparak para kazanabilmektedir. Web tasarımı oldukça yüksek maliyetlere yapılmaktadır çünkü meşakkatli bir iştir ve üniversite dışında da öğrenilmesi zordur. Bu nedenle üniversite öğrencileri tasarım yaparak ayda yaklaşık 3000 TL ile 4000 TL kazanç sağlayabilmektedir. Photoshop bilen öğrenciler web tasarımın yanında broşür, kartvizit ve imza tasarımı yaparak da para kazanmaktadır. Hatta armut.com gibi komisyon ile çalışan ve sadece bu alanlarda hizmet veren pek çok site kurulmuştur. Freelance olarak çalışma sürdüren kişiler bu alanları değerlendirebilmektedir.

 

Son olarak üniversitede para kazanma yolları arasında ilgi gören işlerden birini daha açıklayalım. İkinci el eşya alımı ve satımı öğrenciler arasında çok yaygındır. Öğrenciler devamlı ve ucuz eşyaya ihtiyaç duyduğundan spotçular ile iletişime geçmektedir. Ancak; üniversitelerde bazı öğrenciler ikinci el eşya satımı konusunda oldukça bilinmektedir. Geniş çevreye sahip olan öğrenciler bu durumu oldukça iyi değerlendirmektedir. Çok ucuza satın almış oldukları ikinci el eşyaları (ders kitabı, mobilya, beyaz eşya, elektronik…) üzerine belli bir kısım kar koyarak ihtiyacı olan başka öğrencilere satmaktadır. Alım satım yaparak para kazanan ve uzun vadeli olarak bu işi yapabilen nadir öğrenciler vardır ancak; piyasayı tekel hale getirdiğinden karın tamamı kendisine kalmaktadır.

 

Demiş olduğumuz gibi, üniversitede para kazanmak oldukça kolaydır. Ancak; tek yapılması gereken öğrencilerin uzmanı olduğu alanı bulması ve bu alana yönelmesi olacaktır. Kim bilir belki üniversite döneminde başladıkları iş, ileride o kişilerin mesleği haline gelebilir.

Öğrenciler İçin Para Kazanma Yöntemleri

 

Özel Ders Vermek

Eğitim fakültesi ya da konservatuvar öğrencileri, alanını okudukları dersler ile ilgili oldukça bilgi sahibidir. İngilizce, Almanca, Matematik, Fizik, Kimya, Türkçe Fransızca gibi alanlarda özel ders vererek para kazanabilmektedir. Yine konservatuvar öğrencileri de enstrüman konusunda uzmanlaştıkları için keman, gitar, flüt, bateri, bağlama, piyano gibi enstrümanların özel dersini rahatlıkla verebilmektedir. Saatlik ücretleri konservatuvar mezunlarına göre daha düşük olduğu için, özel derste öğrenciler çok tercih edilmektedir. Üniversitede para kazanma yolları arasında akla ilk gelen fikir budur diyebiliriz.

 

Garsonluk Yapmak

Öğrencilerin birçoğu kazanç sağlayabilmek için garsonluğu seçmektedir. Sigortasız olarak çalışan öğrenciler kafelerde garsonluk saatlerini kendi derslerine göre ayarlamaktadır. Böylece işleri hem okullarına engel olmazken, hem de üniversite döneminde maddi ihtiyaçlarını bu yolla karşılayabilmektedir.

 

Bebek Bakımı

Özellikle çocuk gelişimi bölümünde okuyan kız öğrenciler, oyun ablalığı yapmakta ya da bebek bakımı sağlayarak para kazanmaktadır. Çalışan ailelerin çocuklarının ödevlerine yardım ederek bile para kazanmanız mümkündür. Okul saatlerinize engel olmayacak şekilde bir aile ile anlaşabilir, çocuklarının bakımını üstlenebilirsiniz. Elbette aileler de çocuklarını emanet ederken tecrübe sahibi kişileri seçmektedir. Bu nedenle oyun ablalığı ya da ödev konusundan başlamak daha faydalı olacaktır.

 

Barda Şarkı Söylemek 

Türkü Bar ya da Cafe Bar’larda grup kurarak sahne alan ya da solo şarkıcılık yapan pek çok öğrenci bulunmaktadır. Yine üniversitede para kazanma yolları arasında yer alan bu iş, yüksek kazançlar sağlamaya yöneliktir. Bahşişin bol olduğu ve yalnızca gece saatlerinde yapılan bu iş, özellikle ikinci öğretimler için çok idealdir. Aileler her ne kadar bu tarz işlere karşı çıksa da konservatuvarda okuyan öğrenciler bu işe genellikle üniversite yıllarında başlamaktadır. Bu tarz bir işi seçerken de öğrenciler oldukça dikkatli olarak seçim yapmalıdır.

 

Broşür Dağıtımı 

Broşür dağıtımı, öğrencilerin en çok yaptığı işlerden biridir. Günlük 50 TL ile 80 TL arasında yevmiye ile yapılan bu iş, belli firmalara ait broşürlerin caddelerde dağıtılması ile yapılmaktadır. Bazı işverenler ise broşürlerin posta kutularına ve apartman dairelerine bırakılmasını talep etmektedir. Çok zor olmayan bu iş, düzenli olarak yapıldığında bir öğrenci için oldukça büyük getiriler sağlamaktadır.

Okuyunuz: İnternetten Para Kazanma Yolları

Anketörlük Yapmak 

Anketörlük de yine üniversitede para kazanma yolları arasında sıkça tercih edilir. Firmaların pazar payı araştırması yaparken belli personele ihtiyaç duyması ile birlikte bu alanda pek çok ilan yayınlanmaktadır. Öğrenciler de özellikle apartman dairelerini dolaşarak analizler gerçekleştirir ve raporlamaları işverene sunarlar. Günlük 100 TL’ye kadar yevmiye sunan bu iş, üniversite öğrencileri için uygun işlerden biridir.

 

Organizasyon 

Bildiğiniz gibi üniversiteler kalabalık yerlerdir ve bu kalabalığı en iyi üniversitenin içinden olan kişiler değerlendirir. Üniversite öğrencileri için en iyi kazanç kapılarından biri de organizasyonlardır. Belli şehirlere yapılan geziler, talk show organizasyonları, mangal partileri, yat turları genellikle öğrenciler tarafından düzenlenmektedir. Üniversitede okurken bir yandan da para kazanmak isteyen kişiler organizasyon işi yaparak kazanç sağlayabilmektedir.

 

Evde İş Yapmak 

Üniversite öğrencileri ev, okul ya da yurt arkadaşları ile belli bir grup oluşturarak evlere iş veren firmalardan iş talebinde bulunabilmektedir. Üniversitede para kazanma yolları arasında sık tercih edilen bu yöntem, düzenli ve disiplinli yapıldığında devamlı bir iş haline de getirilebilmektedir. Evde boncuk işi, davetiye katlama, nikah şekeri yapımı, anahtarlık yapımı, takı tasarımı, kına paketleme, mandal montajı, kalem montajı gibi pek çok alan bulunmaktadır. Öğrenciler elinin yatkın olduğu ve yapabileceğini düşündüğü işlerden birini ya da bir kaçını seçerek hemen başlayabilmektedir. Firmalar malzemeleri kapıya kadar teslim etmekte ve kapıdan teslim almaktadır. Bu nedenle sermaye de gerektirmediğinden rahatlıkla yapılabilmektedir.

 

Ders Notu Satmak 

Üniversitede para kazanma yolları arasında çok moda olan işlerden biri de ders notu satışıdır. Derslere gelmeyen öğrenciler sınav zamanı ders notu arayışına girmektedir. Derslere katılan ve anlaşılır biçimde not tutan öğrenciler de ihtiyaç sahibi olan öğrencilere bu notların satışını gerçekleştirmektedir. Dersleri asan öğrencilerin sayısının oldukça fazla olduğunu düşünürsek bu iş ile yüksek kazanç elde edilebilmektedir. Alt sınıf ya da üst sınıfın ders notlarını satan öğrenciler de bulunmaktadır.

 

Oyunlardan Para Kazanma 

League of Legends ve Counter Strike Global Offensive, internet platformu üzerinden belirtilen oyunlarda “profesyonellik” seviyesine ulaşıldığında para kazanılabilecek bir online oyun sektörüdür. Üniversitede para kazanma yolları arasında çokça tercih edilen bu yöntem, öğrenciler tarafından da oldukça ilgi görür. Bu iki oyunda da para kazanılması için profesyonellik ve oyuncu lisansı olması zorunludur. Kendisini profesyonel gören oyuncular, oynadığı oyunları “twitch tv” üzerinden sağlayacakları yayın akışı (canlı yayın) sayesinde kendilerine takipçi, abone ve hayran kitlesi sağlayabilmektedir. Twitch TV üzerinden yapılan yayınlarda yayıncı kişiler para kazanabilmek için yüksek rakamlarda takipçiye sahip olmak durumundadır. Bağış (donation) sistemiyle çalışan bu yayın platformu, üyesi olduğu yayıncılara hem sponsorluk hem de reklam seçenekleri sunar.

 

Yüksek miktarlarda para kazanabilmek için yayıncılar, ağırlıklı olarak sponsorluğu seçmektedir. Sponsorluk sayesinde ev sahibi site, hem kendi reklamını yapar, hem de kendisine daha fazla müşteri portföyü oluşturur. Ancak; yayıncı, yayınını aktif ettiği zamanda takipçileri ve aboneleri her zaman bağış göndermek durumunda değildir. Bu bağış sistemi, tamamen takipçinin insiyatifinde olup çoğunlukla yayın kalitesini ve kendi takipçi kitlesini daha kaliteli bir konuma getirmek içindir.

 

Üniversitede para kazanma yolları arasında yer alan bu yöntem ile kazanç sağlayan öğrenciler, aylık ortalama 1500 TL ile 2000 TL arası gelir sağlayabilmektedir.

Okuyunuz: Hızlı Para Kazanma Yolları

Bahis Oyunları 

Türkiye’de pek çok kesimin ilgi duyması gibi, öğrencilerin de bahis oyunlarına ilgisi büyüktür. Özellikle İddaa ile pek çok öğrenci haftalık hatta aylık giderini karşılamaktadır. Bahis siteleri üzerinden oynanan iddaa aynı zamanda bayilerden de oynanabilmektedir. Sıcak para olması, şans sonucu yüksek miktarların elde edilebilmesi gibi durumlar öğrencileri bu alana yönlendirmektedir. Öğrencilerin yapmış olduğu 2-3 TL’lik bahis kuponları, 400 – 500 TL gibi rakamları kazandırabilmektedir. Bu nedenle de şansı yaver giden öğrenciler devamlı olarak bu alanda şansını zorlamaya devam etmektedir.

 

Bahis, ülkemizde çok ilgi görse de kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Üniversitede para kazanma yolları arasında çok sık tercih edilen bu alan, ufak miktarlarla oynandığı sürece sorun yoktur ancak; bazen önünün alınamadığı hatta ailelere kadar yansıyabilecek durumlara konu olabilmektedir. Bu nedenle öğrencilere tavsiyemiz, kendilerini geliştirebilecekleri, risksiz ve yeteneklerine uyan işleri seçmeleri olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here