Yenilikçi Fikirler Nasıl Doğar?

2010 yılında, amerikalı bir adam sıfırdan bir ekmek kızartma makinesi yapmaya karar verdi. Bir dükkana girdi ve öylece başladı. Bir tost makinesini satın alıp her parçasını inceledi.

Adam, ekmek kızartma makinesinin nispeten basit bir makine olacağını varsaymıştı. Yapısını anlamayı bitirdiği zaman, ortada 400’den fazla parçacık vardı. Ekmek kızartma makinesi, üçünün plastik, nikel ve çelik olduğu 100’ün üzerinde farklı malzemeden oluşuyordu.

Önce çelik parçaları oluşturmaya karar verdi. Demir cevheri çelik yapmanın gerekli olduğunu keşfettikten sonra, adam, bölgesindeki bir demir ustasını çağırdı ve elindekilerin bazılarını proje için kullanmasına izin verip vermeyeceklerini sordu.

Yenilikçi Fikirleri Nasıl Doğar

Yenilikçi Fikirleri Nasıl DoğarYenilikçi Fikirleri Nasıl Doğar

Ekmek kızartma makinesi için plastik bir kasa oluşturma zamanı geldiğinde, adam plastik yapmak için ham petrole ihtiyaç duyacağını fark etti. Bu sefer BP’yi aradı ve onu bir petrol platformuna uçurup uçuramayacaklarını ve proje için bir miktar yağ ödünç verip veremeyeceklerini sordu. Hemen reddedildi. Petrol şirketleri demir madenleri kadar cömert görünmüyordu.

Girişimci, plastik artıkları toplamak ve tost makinesinin kasası şeklinde eritmek zorunda kaldı. Bu göründüğü kadar kolay değildi. Ev yapımı ekmek kızartma makinesi, bir mutfak aletinden daha ziyade erimiş bir kek gibi görünmeye başladı.

Bu hatalı desen, Ekmek Kızartma Makinesi Projesinin tamamı boyunca devam etti. Önceki sürecin yardımı olmadan ilerlemesi neredeyse imkansızdı. Örneğin, nikel bileşenlerini oluşturmak için eski madeni paraları eritmek zorunda kaldı. Daha sonra, “Kesinlikle sıfırdan başlarsanız hayatınızı kolayca bir tost makinesi yaparak geçirebilirsiniz” dedi. Herkes gülmekle meşkulken o hepsinin hayretlere düşmesini izleyecekti yakında.

Leave a Reply