Yeşil Pasaport için Gerekli Evraklar ve Belgeler Listesi 2022

852

Yeşil Pasaport yani diğer adıyla Hususi Pasaport sahibi iseniz 160 ülkeyi vizesiz bir şekilde seyahat edebilirsiniz.Özellikle Schengen vizesi isteyen ülkeler için büyük bir avantaj.Bordo pasaport sahipleri bu vizeyi alsalar dahi, pasaport memurları tarafından sorguya çekilir.Yeşil pasaport sahipleri ise Offical statüsünde olup elini kolunu sallayarak kolaylıkla geçebilir.Şimdi sizlere yeşil pasaport için gerekli evraklar ve belgeler listesinden bahsedelim.Yazı içerisinde yeşil pasaport kimlere verilir başlığındaki istisnalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Yeşil pasaport için gerekli belgeler 1
Yeşil pasaport için gerekli belgeler 1

Not: Yeşil pasaport almak için 1. , 2. veya 3. derece devlet memuru olmanız gerekiyor.Bu gereklilikleri karşıladığınız taktirde 5 yıllığına yeşil pasaport alabilirsiniz.Aynı zamanda eş ve çocuk belirli şartlar altında bu imkandan faydalanabilir.

 

Yeşil Pasaport için Gerekli Evraklar ve Belgeler

Yeşil pasaport için gerekli evraklar
Yeşil pasaport için gerekli evraklar

Yeşil pasaport sahipleri, seyahat özgürlüğü konusunda imtiyaz sahibi olduğu için istenen evraklar ve belgeler biraz detaylıdır.Normal Bordo Pasaport alacak olanlardan istenen belgelerin aynısı sizden de talep edilir.Buna ilave olarak bir kaç belgeye daha ihtiyacınız var.Hem ihracatçılar, hem devlet memurları, hem de bu statüye girenlerin ailesi yeşil pasaporta sahip olabilir.Bu nedenle bu 3 grubun ihtiyacı olacak belgeler birbirinden farklıdır.” Yeşil pasaport için gerekli evraklar ve belgeler ” listesini detaylı olarak aşağıdaki maddelerden inceleyebilirsiniz.

 

Not: Yeşil pasaport almak için aşağıdaki belgeleri hazırladıktan sonra nüfus müdürlüğü sitesinden randevu almanız gerekiyor.Size bıraktığım link üzerinden uygun tarihlerde randevu alabilirsiniz.

 

1.Memur için Yeşil Pasaport Başvuru Belgeleri

Devlet memuru için gerekli pasaport evrakları
Devlet memuru için gerekli pasaport evrakları
 • Yeni kimlik belgesi ve fotokopisi (eski olanlar kabul edilmiyor),
 • Yeşil pasaport için ödenmiş defter bedeli makbuzu,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Varsa eski pasaport 
 • Yeşil Pasaport Talep Formu: Kadro derecesini tamamlamış olan memurun bu formu doldurup, bağlı bulunduğu kurumun il müdürlüğüne veya bölge müdürlüğüne, diğer aile bireylerinin kimlik fotokopileri ile götürülüp onaylatılması gerekir.657 sayılı kanuna tabi olan devlet memurları bu adresten formu indirip doldurabilir.
 • Emekli memur iseniz alacağınız belge aşağıda yer almaktadır.Tüm memurlar için yeşil pasaport başvuru belgeleri yukarıdaki maddelerden ibarettir.Tabi istisna bir durumunuz yok ise.

 

2.Emekli Memur Yeşil Pasaport Başvuru Evrakları

Emekli Memur Yeşil Pasaport Başvuru Evrakları
Emekli Memur Yeşil Pasaport Başvuru Evrakları

Eğer emekli memur iseniz yukarıda yazılı olan belgelerin ilk 4’ünü almanız gerekiyor.Bu belgeleri ek olarak;

Bağlı olduğunuz il müdürlüğünden, en son emekli olduğunuz tarihteki memuriyet kadro derecesini gösteren bir belgeyi onaylatarak talep etmeniz gerekiyor.Bu belge aldınız tarihten itibaren sadece 60 gün boyunca kullanılabilir.Süresi geçtiği taktirde yeni bir belge almalısınız.

 

3.Memur ve Emekli Eş Çocuk Pasaport Başvuru Belgesi

Memur ve Emekli Eş Çocuk Pasaport Başvuru Belgesi
Memur ve Emekli Eş Çocuk Pasaport Başvuru Belgesi

Yeşil pasaport sahibi olmanın en kısa yolu, bu pasaportu almaya hak kazanmış olan birisi ile evlenmektir.Yeşil pasaport sahibi olanların eşi ve çocukları bu belgeyi kolaylıkla talep edebilir.Tabi bunun için bir takım şartlar var.

 

 • Yeşil pasaport sahibi olan kişinin eşi bu belgeyi, eşinin pasaportu olmasa dahi alabilir.Bunun için hususi pasaport sahibi olan eşin memuriyet derecesini gösteren belge ve muvafakati (onayı) istenir.

 

 • Hususi pasaport sahibi olanların 18 yaşından küçük olan çocukları için vekalet ve muvafakat aranır.Eğer çocuklar 18 yaşından büyük ise sadece muvafakat ve kadro derecesini gösteren belge yeterlidir.Tabi 18 ile 25 yaşında olan çocuklar için istisna olan şartları kapsıyor olmamanız gerekiyor.Bununla ilgili yazı sonunda detaylı bilgi yer almaktadır.

 

 • Hak sahibi eş vefat etmiş ise, yine bağlı bulunduğu kurumdan vefat ettiği tarihteki kadro derecesini gösteren bir belge talep edilir.Bu belge ıslak imzalı olmak zorundadır.Nüfus müdürlüğündeki imza sirküleri ile karşılaştırılıp onay verilir.Bu belgeyi aldıktan sonra muvafakat aranmaz.Sadece 18 yaşından küçük çocuklar için, vekalet edecek olan aile bireyinin noterden onay vermesi gerekir.

 

4.Reşit Olan Çocuklar için Hususi Pasaport Şartları

Reşit Olan Çocuklar için Hususi Pasaport Şartları
Reşit Olan Çocuklar için Hususi Pasaport Şartları

Aile bireylerinden hak sahibi olanların, yeşil pasaportundan faydalanmak için öncelikle 25 yaşını geçmemiş olmanız gerekir.18 yaşına kadar olan bireylerde herhangi bir şart aranmaz.Ancak 18-25 yaş arasında iseniz yeşil pasaport için gerekli evraklar listesinde bir takım şartlar yer almaktadır.Hususi pasaportu almak için aşağıdaki şartları karşılamalısınız.

 

 • Bekar olmanız gerekiyor,
 • Bir işte çalışıyor veya iş sahibi olmamak(stajyer olanlar için farklı)
 • Öğrenci olmanız gerekiyor.Bu şartı karşıladığınızda direkt 5 yıllık yeşil pasaport alma hakkı kazanırsınız.
 • Stajyer iseniz bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik kurumundan belge almalısınız.
 • Mutlaka ebeveynin onayı alınması gerekiyor.

 

5.İhracatçılar için Yeşil Pasaport Şartları

İhracatçılar için Yeşil Pasaport Şartları
İhracatçılar için Yeşil Pasaport Şartları

2014 yılında çıkarılan bir yasa ile ihracatçılara kolaylık sağlamak amacıyla, yeşil pasaport hakkı tanınmıştır.Tabi bu hakkı kazanabilmek için ciro şartı konulmuştur.Son 3 yıl boyunca yaptığınız ciro aşağıdaki rakamların aralığında yer alıyorsa yeşil pasaport almaya hak kazanırsınız.

 

 • 1-10 Milyon Dolar arası ihracat Cirosu ( 1 kişi)
 • 10-25 Milyon Dolar arası ihracat Cirosu (2 kişi)
 • 25-50 Milyon Dolar arasında ihracat cirosu (3 kişi)
 • 50-100 Milyon Dolar arasında İhracat Cirosu (4 kişi)
 • 100 Milyon Doların Üzerindeki cirolar ( 5 firma yetkilisi)

 

Yukarıdaki hak iddaa eden kişilerin firma yetkilisi olması gerekir.Bu yetkililerin alacağı yeşil pasaport ile aileleri de bu haktan yararlanabilir.Eğer yukarıdaki şartları yerine getiriyorsanız bu adres üzerinden yeşil pasaport başvuru formunu doldurabilirsiniz.

 

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir
Yeşil Pasaport Kimlere Verilir

Yeşil pasaport kamuda çalışanlar, kamu kuruluşları ile bağlantısı olanlar ve ihracatçılara tanınan bir imtiyaz hakkıdır.Her kamu çalışanı yeşil pasaport alabilir.Ancak bunun için belirli şartlar vardır.Memuriyette kadro derece şartı aranır.Memuriyet toplamda 13 kadro derecesinden oluşur.Lisans mezunu bir memur iseniz 9. dereceden memuriyete başlarsınız.3. dereceye geldiğiniz zaman hususi pasaport alma hakkı kazanırsınız.Peki kaç yılda bu dereceyi kazanabilirsiniz?Öncelikle yeşil pasaport kimlere verilir inceleyelim.

 

 • TBMM eski üyelerine ve Eski Bakanlara( Eski siyah pasaport sahiplerine),
 • 1., 2. ve 3. derece kamu çalışanlarına,
 • Kamu kuruluşlarından emekli ödemesi ilk 3 derece üzerinden yapılan emekli memurlara,
 • Görevleri esnasında il ve ilçe belediye başkanlarına 
 • Özelleştirilen kamu kuruluşlarında, özelleştirme önce derece almış iseniz, ya da hala %51 devlet hissesine sahip olunan kuruluşlarda dereceye sahip iseniz yeşil pasaport alabilirsiniz.Halkbank, Ziraat Bankası, Türk Telekom, Tüpraş ve Emlak Bankası gibi kuruluşlar buna dahildir.
 • Yukarıdaki şartları taşıyanların eşi veya çocuğu olanlara hususi pasaport hakkı tanınır.

 

Okuyunuz: Yeşil Pasaport Ücreti ve Yenileme İşlemleri

 

Yeşil Pasaport Ayrımcılık mı?

Buna hayır cevabı verebiliriz.Yeşil pasaport devlet tarafından değil, kabul eden ülke tarafından sağlanan bir haktır.Dünya üzerinden bir çok ülkece offical ve  service gibi pasaport türleri vardır.Hususi pasaport ise offical sınıfına girmektedir.Yeşil pasaportun anlamı, ülkenize gelecek kişinin kendi ülkesinde saygın bir mesleği vardır.Ülkenize gelip sorun çıkartacak veya iltica edecek bir vatandaş değildir.

 

1980 darbesinden önce bir çok ülkeye bordo pasaport ile seyahat etmeniz mümkündür.Ancak darbe sonrası Avrupa ülkelerine olan göçte bir artış yaşandı.Daha sonra Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde Avrupa’dan gelen talep üzerine yeşil pasaport imtiyazı oluşturulmuştur.

 

Yeşil Pasaport Almak için Derece Sıralaması

Yeşil pasaport almak için devlet memurlarının 3. dereceye kadar yükselmesi gerekir.Bunun için gerekli olan süre halk arasında 10 yıl olarak bilinir.Kısmen doğru, kısmen de yanlış bir bilgi.Yeşil pasaport sahibi olabilmek için girdiğiniz memuriyet derecesi önemli.Bazı devlet memurları 6 yıl veya daha kısa sürede hususi pasaport sahibi olabilir.Bunun için gerekli istisnalar 657 sayılı kanunlarda yer almaktadır.

 

Memuriyetiniz esnasında, hızlı yükselme yaşıyorsanız veya boş bulunan yüksek bir kadroya atamanız yapılırsa, kıdem derecesi olarak artış yaşarsınız.Buna en güzel örneği öğretmenler arasında verebiliriz.Bir sınıf öğretmeni iseniz 9. dereceden devlet memuru olarak çalışmaya başlarsınız.3. yıldan itibaren ise kıdem atlamaya başlarsınız.Ancak müdürlüğe veya müdür yardımcılığına atanırsanız, daha hızlı kıdem almış olacağınızdan dereceniz de yükselir.Yeşil pasaport için gerekli evraklar ve belgeleri listesini ortalama olarak 8 yılda tamamlamış olursunuz.

 

Anne ve Baba için Yeşil Pasaport Alınabilir mi?

Anneme veya babama yeşil pasaport alabilir miyim diye sorulan soruların çok olmasından dolayı, bu başlığı eklemeyi uygun gördüm.Aslında kanundan açıkça belirtilmiş.Mevzuata bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Hususi pasaport sadece eş ve çocukların faydalanabileceği bir ayrıcalıktır.Hususi pasaport sahiplerinin çocukları bile 18-25 yaş arasında belirli şartlar ile bu imtiyazdan sahiplenir.Aile büyüklerinin yeşil pasaport alma gibi bir durumu olamaz.Herhangi bir istisnaya sahip değildir.

 

Öğretmen Yeşil Pasaport için gerekli Evraklar

Öğretmenler için yukarıda istenilen yeşil pasaport evrakları konusunda bir istisna yoktur.İstenilen memuriyet kadro derecesini tamamladıktan sonra, bulundukları ilçe milli eğitim müdürlüğü veya il milli eğitim müdürlüğü üzerinden talep formu imzalatılması gerekir.Memuriyet derecenizi bilmiyorsanız, e-devlet, sicil müdürlüğü, nüfus müdürlüğü veya bağlı bulunduğunuz kurum müdürlüğü üzerinden bilgi alabilirsiniz.

 

Eğer emekli öğrenmen iseniz, en son emekli olduğunuzdaki derecenizi bildiren bir form almanız gerekiyor.Bunun için sosyal güvenlik kurumuna başvurabilirsiniz.Emekli aylığınız, en son dereceniz üzerinden bağlanmıştır.Derece bilgisi bu kurumun sisteminde yer almaktadır.

 

Yeşil Pasaport Yenileme için Gerekli Belgeler

Yeşil pasaport için gerekli evraklar ve belgeleri yenileme içinde kullanabilirsiniz.Bunun için mutlaka eski pasaportunuzu da yanınızda getirmeniz gerekiyor.Yeşil pasaport sahipleri için herhangi bir yaş sınırı yoktur.Sadece çocuklar için yaş sınırı uygulanmaktadır.Yeşil pasaport 5 yıllık süre ile verilir.5 yılın sonunda yenilemeniz gerekir.

 

Ancak bazı ülkeler pasaport sürenizin en az 6 aylık olmasını ister.Çoğu ülkelerde bu şart vardır.Bu nedenle 6 ay kala pasaportunuzu yenilediğiniz taktirde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

 

Yeşil Pasaport için Gerekli Evraklar ve Belgeler Listesi ” başlıklı yazımızın sonuna geldik.Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here