Zeki insanların Özellikleri | Dünyanın En Zeki İnsanları Kimlerdir?

1220

İnsanların davranışı, dış görünümü, ses tonu, kapasitesi ve yaşayacakları her şey doğarken belli olmaktadır. Tanrı insanları farklı görüntüde ve birbirlerinden ayrı zekada olacak şekilde yaratmaktadır. Yeryüzünde binlerce insan yaşamaktadır ve bu insanların hiçbiri de birbirine benzememektedir. Tabi herkes için zeki insanların özellikleri merak konusu. İnsanlar kültürüne , yaşam tarzına, mesleğine, okuduğu okula ya da gördüğü öğrenim seviyesine göre kendilerini geliştirmektedir. İnsanlar düşünme gücüne ve fiziksel olarak sahip oldukları yeteneklerine göre ikiye ayrılmaktadır. İnsan oğlu öyle bir yaradılışa sahiptir ki; koku alabilmekte, konuşabilmekte, duyabilmekte ve düşünce gücünü kullanabilmektedir

Zeki insanların Özellikleri
Zeki insanların Özellikleri

Beynin farklı bir şekilde çalışmasına olanak sağlayan sistem ise bilinç altı olarak adlandırılmaktadır. Çoğu insan bilinç altına yerleşen her hangi bir konuyu kolay kolay unutmamaktadır. Buda zeki insanların özelliklerinden birisidir. Hatta buna bağlı olarak yaşanan dejavular da genellikle zeki insanlar tarafından sıklıkla yaşanmaktadır.
Beyin, kendisini istediği şekilde yönlendirebilmektedir. İnsanoğlu ile birlikte neredeyse beyin ve vücut gücünü kullanabilmekte olan hayvanlar da bulunmaktadır. Aslında hayvanların her ne kadar i.güdü ile hareket ettikleri düşünülse de aksini savunan düşünceler de bulunmaktadır. Bu hayvanlar arasında goril, şempanze ve maymun, verilebilecek en iyi örnekler arasında yer almaktadır.

 

Maymunlar ise insanların türüne en yakın olan hayvan türüdür. Bazı insanların beyin gücü diğer insanlara göre daha çok çalışmaktadır. Bu insanlar beyin gücünü kullanarak araba, motosiklet, televizyon, telefon ya da internet gibi akıl almayacak pek çok şeyi icat etmişlerdir.
İnsanoğlu çok hücreli bir canlıdır. Dolaşım, boşaltım, sindirim, bağışıklık ve üreme sisteminin akıl almaz döngüsüne sahiptir. İnsanları hayvanlardan ayıran özelliği ise bilincidir. Zeki insanların özellikleri ve düşünce yapısı, diğer insanlara göre kat ve kat üsttedir. İnsan zihninin nasıl çalıştığına bilim adamları bile yapılan onca araştırmaların sonucunda bir cevap bulamamıştır.

 

Zeki insanların Özellikleri

Zeki İnsanların Dış Görünüşleri
Zeki İnsanların Dış Görünüşleri

Zeki insanlar, diğer insanlara göre farklı yeteneklere sahiptirler. Ani hareketler yapıp olağan üstü davranış sergileyebilmektedirler. Bu ani hareketler ise başka insanlara anormal gelebilmektedir. Çünkü zeki insanların sergiledikleri hareketler diğer insanlara anormal gelirken kendilerine sıradan ve alışılmış gelmektedir. Zeki insanların özellikleri hakkında bilim insanlarının kanıtlamış olduğu iki özellikleri vardır. Bu özellikler ise düzensizlik ve yapılacak bir işe geç kalmak olarak nitelendirilebilmektedir. Zeki insanlara ait pek çok farklı özellik aşağıda yer almaktadır.
Normal insanların çoğu sağ elini kullanırken, zeki insanlar sol elini kullanmaktadır. Ünlü bir psikoloğun araştırmaları sonucunda sayısal derslerde daha başarılı olan kişiler genellikle sol elini kullanan insanlardır.

 

Pek çok insan dağınık bir ortamda çalışmak ve bulunmak istemezken zeki insanlar dağınık olan bir ortamda istedikleri her şeye rahatlıkla odaklanabilmektedir. Çünkü dağınık ortam zeki insanların özellikleri arasında yer alan zihin gücünü kullanabilme özelliğinin olasılığını arttırmaktadır.
Bunların yanı sıra çok tuhaf olarak küfretmeyi sevmeleri ve normal insanlardan daha sık küfretmeleri özellikleri arasında yer almaktadır.

 

Akıl becerilerini çok iyi kullanabilmekte olan üstün insanlar şakalaşmayı ve insanları güldürmeyi çok severler. Yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmış olan bir gerçek ise mizahlarının çok geniş olmasıdır. İstedikleri zaman karşısındaki kişiyi güldürebilme özelliğine sahiptirler.

 

Bir başka özellikleri ise üç gün uyumadan durabilmektedirler.
Uyumayı sevmeyen zeki insanların özellikleri arsında yer alan bir başka özellik ise günlük hayatta IQ seviyesi düşük olan insanlardan daha geç uyuyup daha erken kalkmaktadırlar.
Akıllı insanlar gündelik hayatlarında, iş hayatlarında ve evlilik hayatlarında kendilerini övmeyi sevmektedir. İnsanoğlu yaptığı her ne olursa olsun ilgi görmek, beğenilmek, taktir edilmek istemektedir. Ancak, zeki insanların düşünce yapısı akıllı insanlara göre daha farklı olduğu için tam tersi olarak insan içinde daha az görünmek, daha az konuşulmak ve olabildiğince az taktir edilmek istemektedir

 

Herkesin bildiği üzere hayvanlar insanlardan daha masumdurlar. İnsan canlısı olan hayvanların arasında yaşamını sokakta ve evlerde yaşamak üzerine sürdürmekte olan kediler, zeki insanların ilgi odağıdır. Kedilere karşı olan hassasiyetlerinin insanlar tarafından söz konusu olmamasına dikkat etmektedirler.

Zeki insanların pek çoğu kedi sahibidir. Kedi sahibi olan insanların ise farklı kişiliklere sahip olduğu bilim adamları tarafından yapılan araştırmaların sonucunda IQ seviyesinin yüksek olması zeki insanların özelliklerinden birisi olarak belirtilmiştir. Ayrıca iki kardeş arasında farklılık gösterip büyük olan kişinin küçük olan kardeşe göre zeki olma olasılığı daha yüksektir.

 

Zeki İnsanların Dış Görünüşleri

Yeryüzünde yaşamakta olan 8 milyar insan tarzını ve dış görünüşü ile belli etmektedir. Bunlar zeki insanların özellikleri ve akıllı insanların özellikleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu durum insanlar tarafından tuhaf görülmemektedir. Çünkü her insan zevkine ve kişiliğine göre giyinmektedir. Bundan yıllar öncesinde kadınların sadece gözleri görünmekteydi. Günümüzde ise giyinmek yaşam tarzına ve zeka oranına göre belirlenmektedir. Güler yüzlü ve sıcak kanlı olan insanlar turuncu, mavi ve sarı renklerini tercih edip bu renklerde giyinmektedirler. Hayatını ağır başlı olarak sürdüren insanlar ise sade giyime önem vermektedir.

 

İş hayatında ise kişi kendi zevkini belli edememektedir. Çünkü iş dünyasında çalışılmakta olan firmayı temsil etmek adına forma giyilmektedir. İnsanlar sadece dış görünüş olarak kıyafetle ikiye ayrılmamaktadır. Aynı zamanda saç ve makyajla da kendilerini belli etmektedirler. Kadınlar yüzlerine değişik renklerde ve modellerde makyaj yapmaktadır. Kullanılan makyaj malzemelerinin renkleri kendilerinde taşıdıkları enerji ve ruh halini belli etmektedir.

Erkekler de ise saç kesimi ve sakal ön planladır. Zeki erkekler akıllı erkeklerden farklı olarak çizik sakal kullanmaktadır. Saç kesimlerindeki tercihlerini ise uzun saçtan yana kullanmaktadırlar. Akıllı insanlar istedikleri her hangi bir mağazadan tercih ettiği kıyafeti kolayca temin edebilmektedir. Zeki insanlar ise farklılık gösterip her mağazadan alış veriş yapmamaktadır. Bunun nedeni ise düşünce yapılarının akıllı insanlardan daha farklı çalışmasıdır. Zeki insanların dış görünüşleri alt seviyesindeki insanlara zaman zaman farklılık gösterip, ön planda olmalarını da sağlamaktadır.

 

Zeki İnsanların Sorunları

Yaşamını sürdürmekte olan insanların gündelik hayatta ve aile hayatında maruz kaldığı pek çok sorun bulunmaktadır. Bu sorunlar kişinin iş hayatını ve psikolojisini oldukça etkilemektedir. İnsanoğlu yaşamı boyunca karşı karşıya kaldığı pek çok sorunun tek başına üstesinden gelememektedir. İnsanlar bundan etkilendiği için sorunlar yerine psikolojik rahatsızlığa bırakmaktadır. Bu nedenle alanında uzman olan psikologlar, psikolojisi bozuk olan insanları normal yaşama döndürebilmek adına çalışmalarını sürdürmektedirler. Zeki insanların özellikleri arasında anksiyete en yaygın görülen sorunlardan da biridir.

 

Kişiden kişiye değişiklik gösteren bu rahatsızlıklar zeki insanların sorunları haline gelmektedir. Zeki olan kişiler en ufak bir olayı kafalarına takıp, konu hakkında günlerce düşünebilmektedirler. Bu tarz insanların rahatsızlıklarından dolayı pek arkadaş ortamı bulunmamaktadır.
Zeki insanlar çok kitap okur ve geç uyurlar bu yüzden dikkat bozukluğu da bulunmaktadır. Zeki insanların özellikleri arasında yer alan hızlıca soru çözme yeteneği beyinlerini fazla meşgul ettikleri için kişiler belli bir zaman sonra dikkat dağınıklığı ve beyinde yorgunluk gibi problemler ile karşı karşıya kalmaktadır.

 

Dikkat yetenekleri ise duygusal ve fiziksel anlamda daha hızlı hissedebilme, yaşayabilme, isteyebilme gibi bazı sorunları ortaya çıkartmaktadır. Ancak bu sorunlar zeki olan kişilerde alışkanlık ve sıradan bir hal almıştır. Yeryüzünde böylesine zeki olan insanların çok az olduğu da gözden kaçmamaktadır. Bu tarz insanların içinde yaşadıkları fırtınalara kulak verip, onlarla zaman
geçirip, dertlerini dinlemek gerekmektedir. Çünkü hissettiklerini normal insanlara nazaran daha duygu yüklü yaşamaktadırlar.

 

Dünyanın En Zeki İnsanları

Dünyada IQ seviyesi yüksek olan pek çok insan günümüzde yaşamamaktadır. Dünyada ise onca insanın arasında hangi insan zeki hangi insan akıllı karar vermesi oldukça güçtür.Bu alanda doneler elde edebilmek için kişilere belli zeka testleri uygulanmaktadır. Buna göre de dünyanın en zeki insanları sıralaması gerçekleştirilmektedir. Dünyanın en zeki insanları aşağıda detaylıca yer almaktadır.

William James

Dünyanın en zeki insanları arasında yer alan William James’in IO seviyesinin 200 olduğu bilinmektedir. Henüz altı aylıkken alfabeyi öğrenmiştir. 2 yaşında Latinceyi, üç yaşında ise Yunancayı öğrenen William James 4 yaşındayken anatomi üzerine denemeler yazmıştır. 8 yaşına geldiğinde ise İngilizce, Latince, Yunanca ve Rusça konuşabilen William James okul çağına geldiğinde ise ismi ile ilgili bir dil geliştirmiştir.

 

1 Nisan 1898 doğumlu olan William James yeteneği sayesinde doktor olmuştur. Zeka seviyesi oldukça ileride olan zeki adam 3. Sınıfı üç ay, 4. Sınıfı bir hafta, 6. Sınıfı ise 5,5 haftada bitirmiştir. Ayrıca anatomi üzerine makaleler yazıp kendi dilinde değiştirebiliyordu. 8 yaşında Harvard Üniversitesi’nde başvuruda bulunup katıldığı sınavları başarı ile tamamlamıştır. Eğitimini tamamlayıp hukuk eğitimi almaya başlamıştır. 4 kitap yazmışve 40 dil konuşabilmektedir. 17 Temmuz 1944 senesinde beyin kanaması sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

 

Stephen Hawking

Zeki insanların özellikleri kadar dünyanın en zeki insanları da çok merak edilmektedir. Dünyadaki en zeki insanlar arasında Stephen Hawking de yine üst sıralarda yer almaktadır. Hatta Hawking’in, IQ seviyesi ile Albert Einstein’i geride bıraktığı da kayıtlar arasında yer almaktadır.
Stephen Hawking daha 13 yaşındayken Harward Üniversite’sine kaydını yaptırmış ve bu üniversiteden mezun olmuştur. Dünya için fizik alanında pek çok katkısı da bulunmaktadır.

 

Albert Einstein

Albert Einstein uzun yıllardan beri dünyanın en zeki insanları listesinde ilk sırada yer almaktadır. Ancak uzun yıllar sonra William James, hem Einstein’i hem de Hawking’i geride bırakmıştır. Einstein, 159 IQ ile uzun yıllar dünyanın en zeki insanı olarak bilinmiştir. Yapılan IQ test sonucu da halen kayıtlar arasında saklanmaktadır. Einstein’in beyni de saklanmak üzere müzeye kaldırılmıştır. Aslında bir patolog tarafından izinsiz olarak çalınan ve incelenen beyin parçası bir kavanoza konularak Mutter Müzesi’ne gönderilmiştir. Einstein’ın vasiyeti üzerine tüm bedeni yakılarak külleri nehre savrulmuştur. Yakılan bedende ise beyin ve göz bulgusuna rastlanmamıştır. Halen Einstein’ın beynine ait parçayı pek çok kişi ziyaret etmektedir.

 

Okuyunuz: Zenginlerin Ortak Özellikleri

 

Türkiye’nin En Zeki İnsanları

Zeki insanların özelliklerini merak eden kişiler aynı zamanda Türkiye’nin en zeki insanlarını da merak etmektedir. Türkiye’nin en zeki insanları arasında yer alan kişi ise aşağıda yer almaktadır.

 

Hatice Esra Aydemir

18 yaşında olan ve Türk Beyin Takımına seçilen Hatice Aydemir, Türkiye’nin en zeki insanı olarak bilinmektedir. Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğrenci olan Hatice Aydemir, 146 IQ’ya sahiptir. Aynı zamanda Çin’de düzenlenen Zeka Oyunları Şampiyonası’na katılmıştır. Dünyanın en zeki insanı ile yarışma şansı elde eden Hatice Aydemir, Türkiye’nin en zeki insanı olarak şu anda kayıtlar arasında yer almaktadır.

 

Zeki insanların Özellikleri, Dünyanın En Zeki İnsanları Kimlerdir ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here