Zencefil Yetiştiriciliği | Ekimi, Dikimi ve Nerede Yetişir?

981

Zencefil yetiştiriciliği nasıl yapılır sorusunun cevabını birçoğumuz bilmiyoruz. Zencefil sağlığa inanılmaz yararlı olan bir bitki olduğu konusunda bir bilgiye sahibiz. Zencefil yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilerin sayısın gün geçtikçe artış göstermektedir. Bunun içinde zencefil yetiştirme detayları hakkında bilgiye sahip olmaları gereklidir.

Zencefil Yetiştiriciliği
Zencefil Yetiştiriciliği

Zencefil oldukça güzel kokulu bir bitkidir. Adrak, king, luya, shooga, gung isimleri ile de bilinmektedir. Genel olarak Asya, Hindistan ve Çin’de yetişmektedir. Fakat doğru şartlar sağlandığı zaman her yerde beslenebilecek türde bir bitkidir. Hatta evde saksıda bile besleyebilirsiniz.

Zencefil yetiştiriciliği genel olarak patates yetiştiriciliğine benzer. Vejetatif olarak çoğalmakta ve rizomları tohum olarak kullanılmaktadır. Sulamalı olarak zencefil yetiştirecekseniz eğer en uygun ekim ayı Şubattır.

Zencefilin dikim derinliği 5 cm kadardır. Dikim yapmak için tohumluk olarak ayrılan rizomlar 2.5- 5.0 cm uzunluğunda ve 20- 25 gr ağırlığındadır. Rizomlarda en az bir tane canlı göz olacak şekilde kesilir. Hektara yaklaşık olarak 1500- 1800 kg tohumluk olarak ayrılan rizomlar dikilir. Tohumluk olarak ayrılan rizomlar ekimden önce %0.3’lük mancozeb’de en az 30 dakika bekletilmelidir. Gölgede 3- 4 saat kurutulduktan sonra dikim için hazırdır.

İlk süngüler 10 ile 20 gün arasında toprak yüzeyine çıkmaktadır. Sulama 4 ile 10 gün arayla gerek görüldüğü zamanlarda yapılmalıdır. İlk ekildiği zamanlarda hava sıcaklığı 32 derecenin altında olması gerekir çünkü güneş yanığı olma ihtimali vardır. Bunun için çok fazla güneş alan alanlarda ekim yapılmamasına dikkat edilmelidir. Güneş zencefilin sevdiği bir besin kaynağı değildir ve zencefil ışık alan alanları sever. Bol ışıkta yetişen bu bitkinin yüksek derece sıcaklıklardan korunması gereklidir.

Doğru sulama yöntemi oldukça kolaydır. Sürekli olarak sulama yapmanıza gerek yoktur, toprak sadece nemi sever ve nemli kalmak ister. Düzenli olarak nemi kontrol ederseniz ve her zaman aynı günde ve oranda sularsanız zencefilin gelişimine yardımcı olmuş olursunuz.

 

Zencefil Yetiştiriciliği

Zencefil yetiştiriciliği önemli ve zevkli bir iştir. Eğer toprakla ilgilenmeyi seviyorsanız ve ilgi alanınıza giriyorsa rahatlıkla yapabilirsiniz. Aldığınız güzel sonuçlar sayesinde de mutluluğun keyfini yaşayabilirsiniz. Sağlık alanından eski zamanlardan şimdiye kadar önemini korumakta ve doğal ilaç olarak kullanılmaktadır.

 

Zencefil Ekimi ve Dikimi

Zencefil ekimi ve dikimi oldukça kolay ve zahmetsiz bir işlemdir. Zencefil tohum ile değil kök ile çoğalır. Bundan kaynaklı olarak satılan zencefillerin köklerinden çimlendirme işlemi yapılmaktadır. Zencefil üzerinde oluşan tomurcuklanmış kısım kesilip ayrıldığında üründen daha iyi verim alabilirsiniz. Zencefil yetiştiriciliği sevilerek yapılan ve az maliyetle çok verim alınan bir üründür.

Zencefil ekimi yapmak için öncelikle toprağa drenaj yapılmalıdır. Ekimin gerçekleşeceği bölge sabah güneşini almalıdır ve sadece 5 saat almalıdır. Ekim yapılacak olan toprağın PH derecesi de oldukça önemlidir. PH derecesi 6- 6.5 olmalıdır eğer bu derece 6 dan düşük ise gübreleme yöntemi ile bu dereceyi yükseltmelisiniz. Don olaylarının bittiğine emin olunduktan sonra ekim yapılmalıdır. Zencefil yetiştiriciliği yapan kişilerin bu ayrıntılara dikkat etmesi önemlidir.

Topraktan iyi verim alabilmek için ekim yapılmadan önce atıl durumda bulunan olgun gübrelerle beslenmesi gerekir. Toprak özellikle bahar ve yaz aylarında nemli olmalıdır. Ekim ayında zencefilin yaprakları sararıp dökülmektedir buda zencefilin artık hasat için hazır hale geldiğini gösterir.

Okuyunuz: Enginar Yetiştiriciliği

Zencefil Bakımı

Zencefil bakımı konusunda yetiştiriciliğini yapan kişileri yormaz çünkü zencefilde önemli olan dikimi ve toprağın nemidir. Haşere ve böceklerden koruduğunuz zaman çok fazla bir bakım ihtiyacı duyan bir bitki değildir. Zencefil yetiştiriciliği yapan kişiler bu önlemleri aldıktan sonra ekstra olarak bakım yapmalarına gerek kalmayacaktır.

Zencefil nemli ve ılıman olan iklimlerde yetişir. Yıl içerisinde 2000mm yaş isteyen bir bitkidir. Yıl içinde bu kadar yağış alırsa eğer sulamaya gerek kalmaz. Zencefil yetiştiriciliği yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ekim yapacağınız alanın bol ışık alması ve gölge oluşmamasıdır. Çünkü zencefil bol ışığı sever, gölgeli ortadan hoşlanmaz.

Zencefilin kültürel yetiştiriciliği deniz seviyesinde 1000 metreye kadar olan yerde yapılır. Hindistan’da bu oran deniz seviyesinde 1500 metreye kadar ulaşır. Toprak yapış ve nemi zencefilin gelişiminde, büyümesinde oldukça etki gösterir. İyi drene yapılmış olan besin maddesince zengin, killi, kumlu topraklarda ve bitkisel atıkların organik madde olarak toprağa karışmış olan yerlerde çok güzel yetişir.

Okuyunuz: Kivi Yetiştiriciliği

Evde Zencefil Yetiştiriciliği

Evde zencefil yetiştirme açısından oldukça kolay bir yönteme sahiptir. Fide ile yetişmeye gerek kalmadan direkt olarak kendini köklendirerek çoğalta bilirsiniz. Eğer evde saksıda zencefil ekmek istiyorsanız. Zencefil yetiştiriciliği yapacağınız zaman saksı konusunda tercihinizi çok iyi kullanmalısınız. Geniş ve yüksek saksı tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü zencefil kökte büyüyen bir bitkidir.

Zencefili çok büyük ya da çok küçük olmayacak şekilde parçalara ayırınız. Bu parçaları bir suyun içerisinde en az 8 saat bekletmelisiniz. Daha sonra havalanmış kil içermeyen bir toprağın içerisine ekim işlemini gerçekleştiriniz. Zencefil yetiştiriciliği yaparken çok fazla sulama işlemi yapmanıza gerek yoktur. Zencefilin ihtiyaç duyduğu şey nemdir. Toprağın nemli olduğuna ve saksıyı koyduğunuz yerin bol ışık aldığına emin olmanız gereklidir. Zencefil köklendirme ve çoğaltma işlemi patates köklendirme ve çoğaltma işlemi ile aynıdır. Bir adet zencefilden birçok zencefil elde edebilirsiniz.

 

Zencefil Köklendirme ve Çoğaltma

Zencefil köklendirme ve çoğaltma işlemi herkes tarafından kolayca yapılan bir işlemdir. Asya kökenli olan bu bitkinin köklendirme ve çoğaltma işlemi rizomlardan yapılmaktadır. Zencefil yetiştiriciliği yapmak isterseniz eğer bu konuda çok fazla zorlanmadan işlemlerinizi gerçekleştirerek zamanında güzel verimler alabilirsiniz.

Zencefil köklendirme işlemi rizomların doğru bir şekilde kesilmesiyle ve belirli süre suda bekletilerek köklenmesini, filizlenmesini sağlamaktır. Kısa süre içerisinde köklenen bu bitkimizi ph derecesi 6- 6.5 olan toprağımıza ekebiliriz. Doğru gübreleme ve toprağın nemine dikkat ederek yetiştirdiğimiz bu bitkilerimizden oldukça güzel verim alabiliriz.

Zencefil yetiştiriciliği maliyet açısından oldukça düşük verim açısından oldukça yüksek bir iştir. Doğru koşulları sağladığınız zaman oldukça çok verim elde edersiniz. Bir rizomdan birden fazla zencefil elde edilmektedir. Fide olarak yetişmez sadece köklendirme yöntemi ile yetişir. Buda verimi daha çok arttırır.

Okuyunuz: Avokado Yetiştiriciliği

Zencefil Yetiştiriciliği Püf Noktaları

Zencefil yetiştiriciliğinin püf noktaları oldukça basittir. Bol ışık, ph 6.0- 6.5 derece olan toprak, toprağın nem dengesi, çok güneş almayan bir yerdir. Bu koşulları sağladığınız zaman tüm püf noktalrı gerçekleştirmiş olursunuz.

Zencefil yetiştiriciliği sadece dikkat gerektiren bir iştir onun dışında zevkli ve verimli bir iş olarak bilinmektedir. Rizomları güzel keserek ve köklendirerek toprağın hava alma koşulları, ph değerleri, sulama yöntemleri, bol ışık alan ortamını ayarladığınız zaman kendi kendiliğine verimini arttırır. Gübreleme işlemlerini ph derecesine göre yapabilirsiniz.

Günlük olarak toprağın nem dengesini kontrol etmeniz bitkinin gelişimi açısından önemli olacaktır. Killi topraklardan uzak durmanız gerekir. İçerisinde kil barındıran topraklar sürekli olarak toprağı kurutur ve buda zencefilin gelişmesi yönünde olumsuz etki yaratır.

Zencefil yetiştiriciliği artık her alanda yapılan bir üretim haline gelmiştir ve sağlık açısından oldukça fazla önem kazanmıştır. Gerekli koşulları sağlanan her yerde ve bakımına dikkat ederek yetiştirilir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here