Zenginlerin Ortak Özellikleri – Zenginler Nasıl Yaşar

668

Dünyadaki insanların %2 sinin serveti geriyle kalan %98 inin servetinden daha fazladır. Peki bu %2’lipaFk dilime giren zenginlerin ortak özellikleri nelerdir? Sizin hazırlamış olduğumuz zenginlerin ortak özellikleri başlıklı makalemizde bir çok kaynaktan araştırma yaptık. Forbes listesinde yer alan zenginlerin günlük ritüellerini ve vermiş oldukları tavsiyeleri inceledik. Aslında hepsinin hayatlarında yaptıkları şeyler hemen hemen aynı.

Zenginlerin Ortak Özellikleri
Zenginlerin Ortak Özellikleri

Zengin olmak istiyorsanız mutlaka bu ortak özellikleri incelemeniz gerekiyor. Hayat hata yapıp düzeltecek kadar uzun  değil.Bu nedenle başkalarının tecrübelerinden mutlaka kendimize ders çıkarmalıyız. Emin olun onları örnek aldığınızda, hayatınıza farklılık katmaya ve başarılı olmaya başlayacaksınız. Zenginlerin yaşam tarzı aslında çok basit. Onlar gibi düşünmeye başlamak için hayata onlar gibi bakmanız gerekiyor.

 

Zenginlerin ortak özellikleri başlıklı makalemize başlamadan önce bir kaç konuda hatırlatma yapmakta fayda var. Aşağıda yazılı olan her şeyi mükemmel bir şekilde, bir an da uygulayamazsınız. Bunları yaparken adım adım yavaş yavaş planlayarak yapmalısınız. İnsanın yapısından dolayı bir anda yapacağınız büyük değişim, sizi strese sokabilir. Sonra başaramadığınızı kabullenip, pes etme ihtimaliniz yüksek olur. Her bir maddeyi kendinize empoze etmeniz en fazla 21 gününüzü alır.(Bilinçaltı süresi)

 

1-Zenginler Kararlı İnsanlardır

Zengin insanlar karar vermeden önce sıkı bir araştırma yaparlar, iyi düşünürler ve ondan sonra kararını verirler. Karar verdikten sonra ise arkasında durup yolundan dönmezler. Hepsi vizyon ve misyon sahibidir. Hedefledikleri noktaya ulaşana kadar sıkı sıkıya çalışırlar. Olurda karar vermekte zorlanırsalar, en kötü karar; kararsızlıktan iyidir prensibini uygularlar.

 

2-Zenginler Ailelerine Düşkündürler

Zengin insanlar başarının iyi bir aile hayatında geçtiğini bilirler. Aile bir insan için düzenin simgesidir. Zengin insanlarda ailelerine sıkı sıkıya sarılır ve birlikten güç doğar ilkesini gerçekleştirirler. Çünkü en kötü senaryoda bile ailelerinin yanında olacağınız bilirler.

 

3-Sürekli Kendilerini Geliştirirler

Zenginlerin ortak özellikleri arasında en önemli olanı sürekli kendilerini geliştirmeleridir. Özellikle bu konuda Bill Gates tavsiyede bulunmaktadır. Ne kadar zengin olursanız olun, hayat boyu kendinizi geliştirmeye devam edin der. Bu nedenle eğitim konusunda zenginlerin kendilerini yetersiz bulup, sürekli ek bir şeyler öğrenmek için çaba harcarlar.

 

4-Yaptıkları İşlerde En iyi Olmak İsterler

Zengin insanlar rekabetçi insanlardır. Hayat boyu kendilerini bir yarışmadaymış gibi hissederler. Faydalı olan bu hırsları,  onları bulundukları sektörde en iyi olmaları için dürtüler. İşlerini en iyi yapan olmak için sürekli çalışırlar. Onlar için amaç zirvede olmaktır.

 

5-Para Kazanmak Değil, Başarılı Olmak İçin Çalışırlar

Zenginliğin en büyük formülüdür. Zenginler para kazanılarak mutlu olunmayacağını iyi bilirler. Sürekli parayı hedefleyerek amaçlarına ulaşmazlar. Onlar için başarılı olmak zengin olmaktan daha önemlidir. Zaten başarılı olukları zaman, zenginliğinde arkasından geleceğini bilirler.

 

6-Sağlıklı  Yaşamaya Özen Gösterirler

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur sözü tam biçilmiş bir kaftandır. Paranın tek satın alamayacağı şeyin sağlık olduklarını bilirler. Bu nedenle sağlıklı yaşamak onlar için ön prensiptir. Spor yapmayı, sağlık besinler tüketmeyi ve kötü alışkanlıklardan uzak durmayı tavsiye ederler.

 

7-Asla Tembellik Yapmazlar

Zenginlerin ortak özellikleri arasında herkesin bildiği ama uygulamada zorlandığı konudur. Zenginler bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjiye sahipmiş gibi gelir bize. Aslında durum öyle değil. Onlar sadece kendilerine komut verirler ve tembelliğe asla izin vermezler. Belirli bir zaman sonra ise bunu alışkanlık etmiş olurlar. Gece uyumadan önce yarının veya 1 hafta sonranın planlarını tasarlayıp öyle uykuya geçerler.

 

8-Tutumlu ve Tasarruflu Bir Yaşantıya Sahiptirler

Tutumluk zenginlerin bir felsefesidir. İhtiyaçlarından fazlasını alarak kendilerine yük etmezler. Kısacası eşyaların kölesi olmazlar. Minimalist bir yaşam tarzları vardır. Zenginliklerini göstermek veya lüks düşkünü olmak onlara göre değildir. Onlar sadece başarılı ve mutlu olmak için yaşarlar.

 

9-Zamanın Değerini İyi Bilirler

Zenginlerin ortak özellikleri içinde en önemli olanı zaman konusudur. Zamanın değerini hepsi çok iyi bilir.Bugün yapılması gereken işleri, asla yarına bırakmazlar. Yarına bıraktıkları her işin onların özgürlüğünden çalacağını bilirler.Bu nedenle zamanlarını en verimli şekilde kullanmaya çalışırlar.

 

10-Kötü Alışkanlıkları Yoktur

İçki, sigara, uyuşturucu ve kumar gibi bağımlılıkları yoktur zenginlerin.Hayatlarını bu maddeleri kullanarak heba etmezler.Beyinlerinin onlar için çok önemli olduğunu bilirler ve sürekli ayık, zinde kalmaya çalışırlar.Aynı zamanda bu bağımlılıkların onların zamanlarını çalacağını bilirler.

 

11-Kazanmayı Prensip Haline Getirirler

Zenginler için kazanmak öncelikli presiptir.Onlar kazandıkça mutlu olmaktadırlar.Tabi kazanmak demek onlar için ektiklerinin meyvesini toplamak demektir.Hayata bir bilgisayar oyunu gibi bakmaktadırlar.Oyunun sonunda kazanmaları ve aldıkları skor onlar için çok önemlidir.

 

12-İmkanlarının Altında Yaşarlar

Zenginler paranın insanları mutlu etmekte amaç olmadığını bilirler.Hayatlarını paraya odaklı yaşamazlar ve kendileri aylık bir bütçeye sahiptirler.Sürekli tüketmenin insanları mutsuzluğa iteceğini bilirler.

 

13-Her Zaman Planlı Hareket Ederler

Olmazsa olmaz plandır.Bir işe girişmeden önce tüm araştırmalarını detaylı olarak inceleyip hesap ederler.Çünkü onların kaybetmek gibi bir lüksleri  yoktur.Sürekli planlarını teyit edip, hangi noktada olduklarını kontrol ederler.

Okuyunuz: Hızlı Para Kazanma Yolları

14-Zenginler İş Hayatında Duygularına Yer Vermezler

Zenginler duyguların önemli olduğunu bilirler ancak iş hayatında karar verirken mantığıyla hareket ederler.Çünkü duyguların ortam koşullarından dolayı değişken olabileceğini bilirler.Bu nedenle duygularını iş hayatında değil de, aile hayatında kullanmayı tercih ederler.

 

15-Zenginler Erken Uyanır

Güne ne kadar erken başlarsanız, o kadar başarılı olursunuz.Zenginler özellikle gün ışığını almanın, güneşle birlikte uyanmanın onları daha yaratıcı yaptığını düşünürler.Biyolojik araştırmalar da insan beynin en aktif olduğu saati 08:00 ile 11:00 arası diye belirlemişlerdir.Zenginlerin ortak özellikleri içinde herkesin hem fikir olduğu konudur.

 

16-Zenginlerin Kendilerine Ait Ritüelleri Vardır

Bu ritüeller zenginleri mutlu eden, onları motive eden eylemlerden oluşmaktadır.Tabi her zenginin motivasyon eylemi farklı.Bunlar arasında sabah uyandıktan sonra müzik dinlemek, spor yapmak, yoga yapmak ya da yüzmek gibi ritüeller en popüler olanıdır.Tabi herkes kendi motivasyon eylemini kendi belirlemelidir.

 

17-Zenginler İş Hayatında Profesyonel Davranırlar

İş hayatında karar alırken duygularına yer verip amatörce davranmazlar.Şirketleri için karar vermeleri gerektiğinde mantık çerçevesinde profesyonelce davranırlar.Buna en büyük örnek Elon Musk.12 yıl boyunca yanında çalışan asistanını, başarılı olduktan sonra motivasyonunda azalma var diye işten çıkarmıştır.Halbuki asistanı onu en kötü günlerinde dahi terketmemiştir.

 

18-Zenginler Risk Almayı Seven İnsanlardır

Başarıya ulaşmak için risk almanın gerekli olduğunu bilirler.Tabi ölçülebilir risk almaya çalışırlar.Yani aldıkları risk onların çalışmasına ve iradelerine bağlıdır.Kumar olacak tarzda, kendilerine bağlı olmayan risklere girmezler.

 

19-Zenginler Kitap Okumayı Severler

Kitaplar zenginlerin en iyi arkadaşlarıdır.Kendilerini geliştirecek onlara katkı sağlayacak kitapları okumayı severler.Yani bu konuda seçici davranırlar.İş hayatında başarıyla ilgili bir kitap okumak varken aşk romanı okumayı tercih etmezler.

 

20-Zenginler Arkadaş Seçimine Çok Özen Gösterirler

En yakın 5 arkadaşınızın ortalaması sizin karakterinizi ortaya koyar.Bu sözden yola çıkarak zenginlerde yanlarında bulunan arkadaşlarını seçerken buna özen gösterirler.Mutlaka kendileriyle aynı karaktere sahip, onlara tembelliği değilde, çalışkanlığı aşılayacak arkadaşlar seçerler.

Zenginlerin ortak özellikleri başlıklı makalemizin sonuna geldik.Bu ortak özellikleri derlerken; Warren Buffet, Elon Musk, Mark Zuchenberg, Bill Gates, Amancio Ortega, Jeff Bezos gibi zenginlerin verdikleri demeçleri dikkate alarak hazırladık.Yazımızı beğendiyseniz paylaşıp, yorum yapmanız bizi mutlu edecektir.

Okuyunuz: Vizyon Nedir, Nasıl Oluşturulur?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here